reklama

Invertor Proteco EVO -125 svářečka pro každého

Kdysi jsem potřeboval svařit mříže do dílny na dvě okna a dveře, a protože si řemeslník za tři jednoduché mříže řekl cenu čtyř svářeček, tak jsem si řekl, že za to si ji můžu koupit a zkusit to sám, aspoň se něco naučím. V hobbymarketu jsem si svářečku nakonec opravdu pořídil, klasické trafo. S velkým otočným voličem vepředu.

i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman / HobbyPRstudio)
Svářečka s moderní technologií pro dokonalé spoje

Mám trafo a nejde mi to

Se svojí velkou svářečkou s trafem jsem nakonec svařoval dvakrát. Jednou to byl pokus vyrobit mříže do mé dávné dílny a podruhé to bylo navařování patek na lešenovky kvůli plotu. Ani jedno nedopadlo moc slavně. Mříž držela, ale vypadala tak, že by to zloděje, kdyby měl estetické cítění, odradilo vzhledem, a plot držel na čestné slovo. Přitom vše vypadalo tak jednoduše, když jsem se koukal na ty, kterým to šlo. Jediné, co mi tedy zbylo, je stará oblouková svářečka, kterou jsem párkrát někomu půjčil. Ten s ní udělal podobnou nebo lepší zkušenost a pak ji zase vrátil.

Mám invertor a jde to samo

Od té doby uteklo pár let a já se přestěhoval do malého domku se zahradou a potřeba svářečky vyvstala znovu. Kamarád měl velkou Triodynu na kolečkách na 380W, ta se kvůli nepřevoznosti moc nehodila. Potom si kamarád pořídil krabičku přes rameno, které říkal invertor, a já ho viděl svařovat. Znovu jsem nabyl pocit, že to musí jít samo a kde je teda ten zakopaný pes, když to každému jde a mně ne. Když jsem pak potřeboval něco svařit, poprosil jsem ho. Přišel, dali jsme kávu, natáhli prodlužku na 220, on vzal štítek, elektrodu a za chvíli bylo vše svařeno. Čistě, rychle, žádná elektroda se nelepila k podkladu, nic neprskalo, a nebylo třeba odlamovat přichycenou elektrodu. Vyzkoušel jsem to také a rozhodl se, že si takovou hračku také pořídím. Teď máme v redakci na test invertor Proteco EVO-125 a uvidíme, jak to s ním půjde.

Co je vlastně invertor

Invertor je moderní svářečka, která je, na rozdíl od transformátorové svářečky, řešena konstrukčně jinak než transformátorem. Díky tomu může mít mnohem menší váhu i velikost. Tím se pak stává ideální na montáže, práce ve výškách nebo v malých a těsných prostorách. Principem funkce invertorové svářečky je elektronika řídící usměrňovače a polovodiče tak, aby bylo optimální zacházení s proudem. Když je potřeba, na začátek si přidá a pak už jen hlídá výkon. I proto se elektroda nelepí a většinou se zapálí na první dobrou. Když nemá odběr, ubere si.

Invertor je moderní svářečka
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman / HobbyPRstudio)
Invertor je moderní svářečka

Základem jsou elektrody

Kouzlo svařování však není jenom v chytrém invertoru, který umí zařídit, aby ho proud poslouchal a dělal co má, ale i v elektrodách. Navštívil jsem na radu známého speciálku pro svařování a nestačil se divit. Mně kdysi prodali v hobbymarketu ke svářečce něco šedého v bílé krabičce. Tady prvně padnul dotaz, co k čemu budu vařit a jak je to silné. Jestli plech, litina, jestli to je mastné či nikoliv a zda budu svářet nad hlavou nebo na zemi a jestli v plusu nebo mínusu. Nejdřív jsem moc nerozuměl, co se po mě chce a pak jsem alespoň něco pochopil.

Jsou elektrody na různé sváry. Jsou to elektrody takzvaně obalované, basické a rutilové. Jsou na různou sílu materiálu, ale třeba i na masnou litinu nebo železo, když se něco ulomí na traktoru v terénu. Záleží také, jak spoj bude namáhaný či nikoliv, jestli bude zatěžován v tahu nebo tlaku. To už byla vyšší dívčí. Zeptal jsem se, co by mi doporučili na jekly a profily do čtyř milimetrů a elektrodu pro laika a kutila. Mojí doménou je spíše dřevo nežli železo. Vzal jsem jedny plusky a jedny mínusky. Modré a šedé.

Testovaný invertor Proteco EVO 125 umí prohozením kabelů měnit i polaritu přesně podle elektrod, které máme. A světe div se, svařovalo to! Krásně čistě. Na první dobrou se elektroda zapálila. Elektrody tály jak prskavky a poslouchaly. Jen jsem si trochu ubral po prvním nastavení výkon. Vyzkoušel jsem si vařit jekl i plné železo a vše drželo. Snadno a rychle.

Invertor umí prohozením kabelů měnit i polaritu přesně podle elektrod, které máme
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman / HobbyPRstudio)
Invertor umí prohozením kabelů měnit i polaritu přesně podle elektrod, které máme

Kde invertor využijeme?

Především pro výrobu a opravu plotu, zábradlí, zahradní lavičky, pergola a kotevních patek, na opravu branky, zahradního kolečka i auta nebo vozíku. Poslouží i při armování a výrobě jednoduchých rámů, schodů, zkrátka všeho co nás napadne. Do dílny a k baráku se kompresor a svářečka hodí vždycky. Na jaro plánuju regály do dílny. Už vím, čím je budu svařovat.

Kamarád údržbář potřeboval pro stavbu jednoduché příčky na traverzu ve stropě přichytit nikoliv jekl, ale silný U profil od sádrokartonu. Byla to taková kutilská čuňačinka, ale zkusili jsme to. Stačilo jen přibodovat na pár místech. Invertor jsem mu půjčil a koukl se, co to dovede. Jirka si invertor díky ramennímu popruhu nasadil jak kabelku a šel na to. První bodnutí se provařilo, intenzita byla silná a pozink plech nám pod elektrodou trochu roztál. Ubrali jsme na výkonu a zase světe div se, i takové netradiční spojení se podařilo. V kombinaci s vhodným uhlovým svěrákem nebo magnetickými úhelníky je pak svařování opravdu snadné. Nejde o vysocepevnostní spoje, ale o domácí použití a toho se s touto svářečkou po krátké praxi opravdu nemusíme bát.

Svařování je opravdu snadné
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman / HobbyPRstudio)
Svařování je opravdu snadné

Bezpečnost – než začneme svařovat

Než se pustíme do svařování, nastavíme si podle použitých elektrod potenciometrem výkon svařovacího proudu. Překontrolujeme zapojení plus a mínus, aby odpovídalo polaritě elektrod. Svářečka zvládne elektrody do průměru 3,2 mm. Při práci respektujeme bezpečnost. Ruce chráníme rukavicemi oči štítkem nebo kuklou. Moderní samostmívací kukly reagují na zapálení oblouku a v milisekundě se zatmí.

Pracujeme pouze s ochranou zraku a pracovními rukavicemi
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman / HobbyPRstudio)
Pracujeme pouze s ochranou zraku a pracovními rukavicemi

Rychlost a intenzitu zatmění můžeme regulovat kolečkem na boku přilby. Další výhodou proti štítku jsou v případě přilby volné ruce a kompletní ochrana obličeje a krku. Přilba je lehká a lze ji dobře využít i pro práci s úhlovou nebo stojanovou bruskou. Součástí setu invertoru Proteco EVO-125 je i ochranný štítek a základní oklepávací kladívko s ocelovým kartáčkem.

Velikost a váha

Nejenom ve velikosti, ale především ve váze je několikanásobný rozdíl. Proti cenám, kde byly invertory před pár lety, je současná cenová hladina, vzhledem k možnostem použití, vynikající. Moderní invertor je vybaven ventilátorem, ochranou proti přehřátí, plynulým potenciometrem a dostatečně dlouhými kabely pro uzemňovací svorku i kleště na elektrodu s rychlým bajonetovým připojením. Dále je invertor osazen kontrolkou napětí a teploty. Je ideální pro netrénované a začínající svářeče, ale i pro profesionály. I proto jsem se na závěr rozhodl testovanou potvůrku si odkoupit. Dávám do kupy obytný vůz ze starší dodávky a tam se bez malé obratné svářečky neobejdu.

Moderní invertor je vybaven ventilátorem, ochranou proti přehřátí, plynulým potenciometrem, dostatečně dlouhými kabely pro uzemňovací svorku i kleště na elektrodu s rychlým bajonetovým připojením
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman / HobbyPRstudio)
Moderní invertor je vybaven ventilátorem, ochranou proti přehřátí, plynulým potenciometrem, dostatečně dlouhými kabely pro uzemňovací svorku i kleště na elektrodu s rychlým bajonetovým připojením

Zdroj informací: autor článku, HobbyPRstudio

Publikováno: 20. 6. 2024, Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto), Profil autora: Redakce