reklama

Beton v exteriéru - to nejsou jen cesty a podlaha v garáži

Beton je nedílnou součástí mnoha příbytků, ať už v interiéru nebo v exteriéru. Pokud ho budete používat venku, je nutné ho správně namíchat. A také ošetřit, aby byla zajištěna jeho životnost. A především byste měli vědět, že venkovní beton potřebuje zcela jiné podmínky než ten interiérový.

i (Zdroj: Depositphotos)
Beton v exteriéru - to nejsou jen cesty a podlaha v garáži (Zdroj: Depositphotos)

Složení betonu do exteriéru

Beton pro použití v exteriéru i interiéru se skládá z několika základních komponentů:

  • cement,
  • hrubé a drobné kamenivo,
  • voda,
  • příměsi a přísady.

Podle poměru jednotlivých složek a také jejich kvality se určují výsledné vlastnosti betonu. Standardně se míchá 1 díl cementu, 2 díly písku, 3 - 4 díly kameniva a ¾ dílu vody. Písek použijte dle uvedené frakce a složení bez organických zbytků a dalších příměsí, voda musí být čistá a rovněž bez jakýchkoli přidaných látek a škodlivin. Další kamenivo v podobě štěrkopísku či štěrkodrtě nebo i jiných složek – perlit, liapor (pro lehčené a tepelně-izolační konstrukce) atd. je možné použít do určitého poměru. Cement, respektive jeho kvalita značně určuje kvalitu samotného betonu. Koupit můžete dle složení a zpracování cement, portlandský, struskoportlandský a speciální.

Beton
i (Zdroj: Depositphotos)
Hotový beton pro použití v exteriéru musí být homogenní

Kam s ním

Je důležité vědět, k čemu budete beton v exteriéru používat – beton do základů bude mít trochu jiné složení, zejména co se týká plniva a jeho velikosti, podlahový beton musí být naopak jemnější a sušší. Pro někoho ideální volbou bude pořídit v obchodě pytel s již namíchanou směsí betonu určeného pro konkrétní použití. Beton do základů není vhodné šidit, zatímco výplňový beton snese o díl písku více.

Míchačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro větší množství je vhodné použít na beton v exteriéru použít míchačku

Jak beton míchat

Pro přípravu a použití betonu v exteriéru je také nutné zvolit vhodnou dobu – teplota by se měla pohybovat mezi 15 a 25 °C s vyšší vlhkostí vzduchu.

  • Vyšší teploty způsobují rychlejší tvrdnutí betonu, je potom tedy nutné ho zpracovat rychleji a při jeho tuhnutí je vhodné ho přikrýt fólií, aby se voda neodpařovala rychle.
  • Povrch je vhodné kropit minimálně třikrát denně vodou, a to jeden až dva týdny, pak jednou za den.
  • Pokud je teplota 15 °C, je možné s betonem pracovat, použijte ale cement vyšší kvality, přičemž zvyšte také jeho podíl o 10 %. Teploty pod 5 °C nejsou pro betonování vhodné již vůbec.
  • Pevnostní třídy betonu jsou většinou C12/15, C16/20, C20/25. Jsou dány použitým cementem a jeho poměrem vůči kamenivu.
  • Písek se využívá kopaný - frakce 0 – 4 mm, štěrk frakce 4 – 8 a 8 – 16 mm.
  • Vyšší poměr štěrku můžete použít, a to až 6 dílů, ale beton nebude tolik pevný.
  • Malé množství můžete míchat v kolečku, kbelíku, pomocí elektrického míchadla, případně použijte ocelové hrábě, zednickou lžíci nebo lopatu.
Míchání el. míchačkou
i (Zdroj: Depositphotos)
Menší množství betonu si namíchejte v exteriéru v kyblíku elektrickou ruční míchačkou
  • Míchání musí být důkladné, aby vznikla homogenní hmota – jinak se bude kamenivo z betonu následně drolit. Míchačka tuto práci zvládne zhruba za deset minut, ručně to bude trvat 15 až 20 minut.
  • Objem vody určí míru tekutosti betonu – málo vody způsobí nízkou pevnost, velké množství vody vyplavuje cement na povrch, zatímco kamenivo klesá.
  • Vodu přidávejte postupně z konve. Výsledný beton má mít kašovitou strukturu, má být lepkavý, nesmí se od něj oddělovat voda.
  • Použijte provzdušňovací přísady nebo obyčejný saponát (jedna polévková lžíce do klasické míchačky), díky kterým se v betonu vytvoří vzduchové bublinky a vydrží tak i zimu bez poškození.
Test kvality
i (Zdroj: Depositphotos)
Beton podléhá testování, kde se zjišťuje kvalita, zrnitost nebo pevnost v tlaku

Ošetření betonu

V exteriéru je nutné povrch betonu ošetřit proti povětrnostním vlivům.

  • Penetrace – penetraci nařeďte podle doporučení výrobce, jejím použitím dosáhnete snížení prašnosti, uzavření a sjednocení povrchu.
  • Konečný nátěr – po zaschnutí penetrace naneste vybranou barvu vhodnou do exteriéru. Naneste dvě vrstvy – první bude řidší, druhá plná.

Publikováno: 28. 4. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová