reklama

Stojan na květiny

Mám moc ráda květiny. Doma v květináčích i ve váze, venku na záhonech a také kolem domu v různých stojanech. Pokud jsou ale stojany ze dřeva, které mám obzvlášť v oblibě, je potřeba zamezit jeho náchylnosti k různým houbám, plísním a tlení, zvláště pokud přichází do styku s vodou. Jak tedy ošetřit nátěrem nově zakoupený truhlík, aby dělal radost co nejdéle?

i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Dřevo do exteriéru potřebuje skutečně kvalitní nátěr

Koupila jsem si v jednom e-shopu truhlík na květiny ve tvaru vozíku. Přišel nesmontovaný, dřevo neošetřené. Dokonce ani nebylo ohoblované. Ráda se učím novým věcem, "šmirglpapír" i štětec jsem měla v ruce již nespočetněkrát, není potřeba se bát. Takže stačí koupit barvu a vzhůru do natírání.

Největším problémem je, pokud se ocitnete v oddělení s barvami a laky, co z nabízeného vybrat. Pokud budete mít štěstí a narazíte na prodavače, ještě nemáte vyhráno. Ne všichni jsou odborníky na prodávaný sortiment, ba dokonce ne všichni, co se v daném úseku vyskytují, k tomuto také patří. Ve většině případů vás odkáží do příslušného regálu, kde se vedle sebe tísní spousta typů a značek a vy nakonec stejně vyberete podle ceny. Beztak je otázka peněz vždy až na prvním místě. Pokusím se vám alespoň trochu pomoci při výběru. Byla mi doporučena tenkovrstvá syntetická lazura se směsí vosků a olejů, která je vhodná k nátěru dřeva proti plísním, houbám a tlení. Dlouhodobě ochraňuje dřevo a zvýrazňuje jeho kresbu.

Neošetřený dřevěný truhlík a lazura
i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Neošetřený dřevěný truhlík a lazura

Vybrala jsem si přírodní odstín, chtěla jsem co nejsvětlejší výslednou barvu. Po otevření plechovky na mě vykoukla krásně zbarvená lazura, která se při rozmíchání mírně táhla, přirovnala bych to k řidšímu lučnímu medu. Důkladné rozmíchání barvy je základem každého nátěru. Lak není potřeba ředit. Úplně nejdřív ovšem musíte odstranit "chlupaté" plochy. Můžete zbrousit smirkovým papírem, na velké rovné plochy použijte vibrační brusku. Poté povrch ometete, popř. otřete hadrem. A nyní můžete začít s prvním nátěrem. Na dotek lazura lepí a nejde jen tak lehce z prstů. Doporučuji ochranné rukavice.

Nátěr nanášíme pečlivě
i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Nátěr nanášíme pečlivě

Natírejte pečlivě, každé vynechané místečko se stane zdrojem houbového či jiného nežádoucího bujení. Proto pracujte pomalu, není kam spěchat. Nevsáklý lak je dobré za 10 až 15 minut od nanesení setřít suchým štětcem – tím dosáhnete stejnoměrného zvýraznění kresby dřeva. Dalším důležitým krokem je schnutí. Nesnažte se nic uspěchat tím, že na ještě nezaschlý první nátěr honem nanesete druhou vrstvu, tím byste mohli nadělat víc škody než užitku. Samozřejmostí je také natírat jednotlivé díly skládačky zvlášť, nikoliv jako první smontovat a pak se teprve ohánět štětkou. Opět – neošetřená místa by mohla začít natahovat vlhko, které by mohlo být příčinou tlení dřeva.

Nesmíme vynechat ani místečko
i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Nesmíme vynechat ani místečko

Natřené díly tedy necháme zaschnout minimálně hodinu, lépe dvě. Lak je vhodný na tvrdé i měkké dřevo. Můžete jej používat také v interiéru (kromě přírodního odstínu) a transparentní odstín není zas vhodný do exteriéru. Avšak pozor, lak není určen k nátěrům, které přijdou do styku s potravinami a pitnou vodou! Teplota při aplikaci by měla být vyšší, než 7 °C. Pro vnitřní aplikaci budou stačit 1–2 nátěry, pro exteriér zvolte raději nátěry 3.

Jednotlivé díly již zaschly, nyní přijde na řadu sbroušení některých nedostatků. Toto je většinou velmi podceňovaný krok. Při nátěru se na povrchu usadí prach, popř. se přilepí hmyz, který má skutečně tendenci objevovat se ve velkém právě ve chvílích, kdy se něco natírá. Obroušený prach opět odstraníte košťátkem či hadrem.

Nerovnosti zahladíme brusnou houbičkou
i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Nesmíme vynechat ani místečko

Truhlík bude po třetím nátěru dokonale zaschlý do 24 hodin. Montování bude tedy až druhý den. Volný čas využiji k natření držáků na kuchyňské utěrky a toaletního papíru, které se budou na chalupě opravdu dobře vyjímat. A nesmím zapomenout také na stojánek na příbory. Však už mě nebavilo pokaždé při jídle odpočítávat vidličky a nože. Teď mi bude stačit popadnout stojánek a budu mít vkusně a stylově prostřeno. Takže opět začnu tím, že si sbrousím všechny nesrovnalosti, ometu a nanesu první nátěr. A dál bude vše stejné jako u truhlíku. Nátěr lze nanášet i stříkací pistolí. A z nabízených odstínů si vybere opravdu každý.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 26. 4. 2024, Autor: Pavlína Wagnerová Málková (text a foto), Profil autora: Redakce