reklama

Červnový Zahrádkář na stáncích

V červnu už běží život na zahradě plným tempem. Děti se věnují jahodám a třešním, dospělí pilně osazují truhlíky a nádoby na terase. Červnový Zahrádkář je tou správnou volbou pro překonání všech možných nezdarů tohoto náročného období. Tento měsíc se mj. dozvíte, jak v českých podmínkách pěstovat kustovnici (goji). V podrobném kalendáriu si přečtete, jaké nutné práce je třeba provést v okrasné, zeleninové i ovocné zahradě. Příloha Zahrádkářka samozřejmě naservíruje pestrou směsice letních receptů, které zaručeně fungují.

Červnový Zahrádkář na stáncích

V červnovém čísle se dále mj. dočtete:

Vyzkoušejte kustovnici

Kustovnice patří mezi nejzajímavější novinky v sortimentu ovocných druhů posledních let. Dužina je šťavnatá, sladké nebo sladkokyselé chuti a výborně se kromě přímého konzumu hodí do kompotů, čajových směsí, ovocných salátů či šťáv. Vypěstovat si tento nenáročný keř můžete snadno i v českých podmínkách, pokud dodržíte pár základních zásad, o kterých časopis Zahrádkář informuje na straně 30.

Pečujte o okrasné rostliny

V červnu vykvétá mnoho okrasných rostlin. Ne vždy ale vypadají jako na obrázku z katalogu. Příčinou může být špatné počasí, nevhodné podmínky, ale i napadení patogeny a škůdci. Jak se bránit, nebo ještě lépe předcházet opadu listů, listové skvrnitosti, houbám a dalším nepříjemnostem, které ohrožují krásu okrasných rostlin, se dozvíte na straně 50.

V červnovém čísle se dále mj. dočtete:
V červnovém čísle se dále mj. dočtete:

Vypěstuje si vlastní žampiony a límcovky

Amatérské pěstování hub v domácích podmínkách je možné, ale poměrně pracné. Základem je pečlivá příprava substrátu, jehož základ tvoří koňský hnůj a sláma. Nutné je také sehnat kvalitní sadbu. Na straně 46 získáte podrobný návod na amatérské pěstování, tentokrát doplněným i o telefonní kontakt pro případné okamžiky pěstitelské nejistoty.

Proberte stromy probírkou

Ovocné stromy střídají období velké a malé plodnosti. Platí přitom zlaté pravidlo, že vyvážená úroda na stromě zajistí obvykle plodnost i v roce dalším. Máte-li proto na stromě nadměrnou násadu plůdků, je vhodné provést důkladnou probírku. Pamatujte si, že u volnějších tvarů jádrovin by mělo na jeden plod připadnout cca 30 – 40 listů. Další užitečné rady pro bohatou sklizeň ovoce najdete na straně 26.

Zahrádkářka

Zahrádkářka
Zahrádkářka

V pravidelné příloze Zahrádkářka, vložené uvnitř časopisu Zahrádkář, se opět skrývá mnoho tajemství přírody. V červnovém čísle se mj. naučíte využívat bylinek a rostlin, které jsou užitečnými pomocníky při všelijakých poraněních. Dozvíte se také, jak si v kuchyni poradit s nadúrodou hrášku. Rozhodně si nenechte ujít recept na višňový džem se slivovicí a návod na přípravu broskvového čatní s fenyklem a tymiánem.

Informace o časopisu najdete na www.zahradkar.org a na www.facebook.com/Zahradkar. Roční předplatné za 336 Kč můžete sjednávat na 800 100 134. Ideální i jako dárek pro skutečné zahrádkáře.

Publikováno: 9. 6. 2017, Autor: Časopis Zahrádkář (text a foto), Profil autora: Redakce