reklama

Nejčastější letní úrazy při grilování

K létu neodmyslitelně patří grilování a zahradní slavnosti, které naše chuťové buňky lákají všemožnými kulinářskými specialitami. Chceme-li si prázdniny užít v poklidu, neměli bychom se v prvé řadě zbytečně přejídat. Nevolnost však není jediné trápení, které je spojeno s přípravou a konzumací jídla.

Nejčastější letní úrazy při grilování

V parném létě se více potíme a tělo rychle ztrácí tekutiny. Měli bychom pobývat spíše ve stínu a dostatečně zavlažovat svůj organismus nealkoholickými nápoji. Je třeba se vyhýbat přehřátí v důsledku nadměrného horka a omezit pobyt u sálajícího grilu jen na nezbytně nutnou dobu.

Sluníčko a horko vyčerpává. Při vaření byste si pro jistotu měli nastavit kuchyňský časovač, aby vás nevzbudili až hasiči. U kuchyňské linky nejsou výjimečné ani pády a zlomeniny po uklouznutí na rozlité vodě.

Hygiena až na prvním místě?

Zejména kuřecí maso důkladně tepelně upravte. Bakterie salmonelly a campylobakter jejuni způsobují nepříjemné zažívací a střevní potíže, které vás přinutí navštívit nemocnici. Ovoce a zeleninu vždy dobře opláchněte pod tekoucí vodou. Pokud se nechystáte ovoce a zeleninu tepelně upravovat, neměli byste je krájet na stejném prkénku, které jste použili k porcování syrového masa. Pozor na podráždění očí. Těsně po krájení pálivé papriky byste si neměli sahat prsty do očí. Alkaloid kapsaicin, který způsobuje její pálivost, by vám mohl poškodit zrak.

Hygiena až na prvním místě?
Hygiena až na prvním místě?

Bezpečně v kuchyni i na zahrádce

Třetí nejčastější příčinou smrtelného úrazu dětí jsou popáleniny a opařeniny. Naše nejmenší pomocníky bychom neměli nechat pobíhat kolem grilu a otevřeného ohně. Opatrní bychom měli být také při vaření na sporáku. Ohlídejte, aby rukojeť pánve nebo rendlíku netrčela do prostoru, a vařte raději na zadnější plotýnce. Řadíte-li se spíše mezi kuchařské začátečníky a přesto chcete v kuchyni experimentovat například s flambováním, měli byste být obzvlášť opatrní. Při pečení nezapomínejte na chňapky a pokličku otvírejte vždy od sebe, abyste se neopařili horkou párou. Nedočkavci si u grilu a otevřeného ohně nešťastně pomáhají třeba benzínem. Neuvědomují si však, že mohou zranit sebe nebo své blízké.

Věděli jste, že…?

Okamžitým zchlazením popáleného místa v ledové vodě můžete snížit intenzitu popálení až o jeden stupeň. Popálené nebo opařené místo rozhodně ničím nemažte a nepoužívejte na něj žádné léčebné přípravky. Postiženou plochu pouze chlaďte a pak lehce překryjte čistou tkaninou.

Věděli jste, že…?
Věděli jste, že…?

Podle statistik České pojišťovny jsou nejčastějšími úrazy v kuchyni řezná poranění a popáleniny. Velmi častá jsou poranění způsobená noži či jinými řeznými nástroji - od drobných říznutí přes seříznutí měkkých tkání prstů až po amputace prstů. Často se setkáváme také s popáleninami způsobenými rozpáleným tukem při smažení. Potraviny krájejte ostrým nožem. Pokud řežete tupou čepelí, musíte vyvinout větší sílu. Snadno se však stane, že vám nůž sjede a zraníte se. Pokud už k říznutí dojde, ránu byste měli vypláchnout pod tekoucí vodou, abyste z rány odstranili bakterie. Jestliže je poranění malé, můžete přiložit dužninu z listu léčivé rostliny aloe vera, a poté ránu překrýt náplastí. Pokud se vám krvácení nedaří zastavit, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Během celého roku bychom v kuchyni měli být opatrní a dbát na svou bezpečnost a hlavně na bezpečí našich nejmenších pomocníků. Pro jistotu si sjednejte pojištění proti úrazu, jež bývá často zahrnuto v životním pojištění. V případě nehod při vaření vám pokryje léčebné výlohy.

Publikováno: 1. 7. 2017, Autor: Česká pojišťovna (text a foto), Profil autora: Redakce