reklama

Změnit dodavatele plynu je nejvýhodnější v létě. Ušetříte už v nadcházející topné sezóně

Dle nejnovějších výpočtů energetických specialistů je změnou dodavatele plynu možné ušetřit v průměru 5 700 Kč ročně. Záleží hlavně na tom, od kterého dodavatele aktuálně odebíráte, jaká je vaše spotřeba a v kterém kraji bydlíte. Jak změnu provést a na kdy ji načasovat, aby se vám to opravdu vyplatilo? To vám prozradíme.

Změnit dodavatele plynu je nejvýhodnější v létě. Ušetříte už v nadcházející topné sezóně

Právě špatné načasování patří mezi nejčastější chyby, které české domácnosti při změně dodavatele dělají. Většina lidí se o levnější konkurenční nabídky začne zajímat teprve na začátku topné sezóny a někteří až v jejím průběhu. To už je však samozřejmě pozdě. Aby se změna projevila na vašem nejbližším vyúčtování, je potřeba provést ji ideálně někdy během léta. Výpovědní doba smluv totiž obvykle činí 3 měsíce.

Nejlepším obdobím, kdy začít řešit změnu dodavatele, je červenec až srpen, aby se vše stihlo do začátku topné sezóny. Paradoxně v letních měsících změnu dodavatele téměř nikdo neřeší, protože je zima momentálně nepálí. Bohužel o to více si pak v topné sezóně připlatí.

Změnit dodavatele plynu je nejvýhodnější v létě. Ušetříte už v nadcházející topné sezóně
Změnit dodavatele plynu je nejvýhodnější v létě. Ušetříte už v nadcházející topné sezóně

Internetové srovnávače prakticky vše vyřeší za vás

Děsí vás hledání v moři nabídek? Jen pojem „změna dodavatele“ ve vás vzbuzuje dojem úkonu podobného neurochirurgické operaci? Žádný strach. Žijeme v době internetové, se vším vám tak pomůže online srovnání cen plynu.Jeho prostřednictvím si porovnáte produkty více než 50 dodavatelů na jednom místě a během několik málo minut zjistíte, s kým ušetříte nejvíce.

Pokud znáte svou přesnou spotřebu, můžete si spočítat úsporu dokonce do koruny přesně. A v případě, že se vám některý z produktů zalíbí, stačí jen odeslat poptávku a tím dát celý proces změny do pohybu. Nejdříve vás zkontaktuje operátor, který vám vybraný produkt včetně podmínek do detailu představí, zodpoví vaše dotazy a vše s vámi naplánuje. Také se za vás zařídí veškeré papírování.

Internetové srovnávače prakticky vše vyřeší za vás
Internetové srovnávače prakticky vše vyřeší za vás

Proč lze vlastně změnou dodavatele ušetřit?

Ceny energií se totiž skládají ze dvou složek. Jedna je státem regulovaná, tu každoročně určuje Energetický regulační úřad. Ale výše druhé a podstatně větší složky se odvíjí od cenové politiky jednotlivých společností. Mezi nabídkami tak můžete vybírat v podstatě do nekonečna. Cena plynu je u každého dodavatele odlišná a mění se i každým rokem.

Krom ceny je dobré zohlednit i další faktory

Ačkoliv bývá vidina úspory tou hlavní motivací ke změně, neměla by být jediným hlediskem, na nějž se při výběru nového dodavatele zaměříte. Vyplatí se sledovat také další parametry, jako jsou například podmínky, které daná společnost svým klientům nabízí, kvalita zákaznického servisu či počet kamenných poboček, které musíte občas chtě nechtě navštívit. Velkou roli hraje také pověst dané společnosti. Před definitivním přechodem k novému dodavateli proto zapátrejte na internetu, kde si můžete přečíst celou řadu recenzí, či se zeptejte svých známých a rodiny.

I když se některý z dodavatelů může jevit na první pohled jako extrémně výhodný, je třeba vždy postupovat s rozumem a zjistit si potřebné informace. Není to kupodivu jinak náročné. Například všechny ceny na trhu lze snadno porovnat pomocí internetových kalkulaček, které vám přehledně ukáží, kolik platíte nyní a kolik můžete ušetřit přechodem k jinému konkrétnímu dodavateli. Lidé by se však neměli řídit pouze cenou. Důležité je i zázemí a stabilita dodavatele, dostupnost jeho služeb a poskytovaný zákaznický servis.

Publikováno: 6. 8. 2017, Autor: Ušetřeno.cz , Profil autora: Redakce