Cembrit: obklad fasády
Ani v létě nechodíme většinou nazí, a co teprve když přijdou plískanice. S domem to dopadá podobně – pokud není vyřešena fasáda, je v něm nejen zima, ale navíc bídně vypadá. Takže otázka zní: jak dům obléct, aby fasáda plnila všechny funkce a zároveň domu slušela? Nezaměnitelnou podobu jí můžeme dát obložením dřevocementovými deskami HardiePlank.

Dřevěné fasády dobře izolují. Když se dům obloží profily z dřevěného masivu ve spojení s vysoce tepelně izolačními materiály, může vnější stěna domu při zachování stejné hodnoty U (tedy součinitele prostupu tepla) být podstatně tenčí. Jenže nic naplat, zachování dřeva vyžaduje naši pozornost a povrchovou úpravu většiny dřevěných obkladů je třeba pravidelně opakovat.
Krajka z prken


Obzvlášť dobře vypadají obklady překládanými prkny: při tomto starém a osvědčeném způsobu přes sebe jednotlivá prkna přesahují, takže voda po fasádě stéká a riziko zatékání pod ní je i při větrem hnaném dešti minimální. U nás tento způsob není nejběžnější, což je škoda. Na našem kontinentu jej známe hlavně ze Skandinávie, ale neodmyslitelný je hlavně z hollywoodské podoby amerických městeček, jimž spolu s upravenými trávníky, nízkými bílými plůtky, červenými javory a zapadajícím sluncem dodává neopakovatelnou atmosféru ospalého středostavovského hnízda.
O dřevo je ale nutné se starat
Jenže kdo měl s obkladem z přes sebe přesahujících prken co praktického do činění, ví, že dobře natřít tuhle na pohled příjemnou plochu, je práce dost náročná, a že také spotřeba barvy je značná. Dřevo, které bylo vystaveno povětrnostním změnám, pije jako blázen, a spotřeba barvy nebo laku je přirozeně větší, než když jde o hladkou plochu. Uspokojení z dokonalého vzhledu a zajímavé struktury, na níž slunce kreslí pěkné stíny, poněkud chabne s vědomím, že za nemnoho let budeme muset naše úsilí opakovat.
Chytré řešení


Na problém trvanlivosti obkladu a nutnosti jeho periodicky se opakujících povrchových úprav lze vyzrát, když výhody dřevěného obkladu sloučíme s výhodami klasických fasádních materiálů, v tomto případě spojením dřevěných vláken a cementu. Taková deska je v mnoha ohledech šetrná k životnímu prostředí, vykazuje nejen vysokou rázovou a mechanickou odolnost, ale nepraská, neloupe se, ani neštěpí a její barevnost je stálá. Není divu, že se výrobce těchto HardiePlank desek nebojí na ně dávat desetiletou záruku.
Stačí nám dokonce základní nářadí


Na rám umístěný ať už na zdivu a nebo zateplení obklad prostě instalujeme jen s běžným nářadím. Jinak je to klasika: dvakrát měříme a jednou řežeme, k čemuž nám stačí i obyčejná pila. Na podkladní konstrukci se Planks desky přibíjejí přímo, nic nemusíme předvrtávat, prostě je přitlučeme kladivem a hřebíky, nastřelíme, nebo přišroubujeme. Samozřejmě existuje i specializované nářadí – například na řezání jakási „gillotinka“. A protože jde o promyšlený fasádní systém, desky doplňují rohové profily Hardie Trim, které se použijí i na ukončení obkladu u oken, dveří a podbití střechy.
Výhody Planks desek

Vydrží všechno: nejhorší klimatické podmínky i oheň. Škůdci se jim zdaleka vyhnou.
Jsou prakticky bezúdržbové: tedy žádné natírání, opakující se úmorná práce ani peníze navíc. Přitom vybírat můžeme z jedenadvaceti barev provedených dvouvrstvým akrylátovým nátěrem.
Vypadají přirozeně: vzhledem a strukturou na dotek se podobají hrubě nařezanému cedrovému dřevu, dlouhé jsou 3600, široké 180 a silné 8 mm, doporučený přesah by měl být 30 mm.
Pozor – spoje fasádních desek bychom měli střídat tak, aby vazba byla střídavá, třeba jako u cihel.
Více informací na www.cembrit.cz.