Cembrit: obklad fasády

Ani v létě nechodíme většinou nazí, a co teprve když přijdou plískanice. S domem to dopadá podobně – pokud není vyřešena fasáda, je v něm nejen zima, ale navíc bídně vypadá. Takže otázka zní: jak dům obléct, aby fasáda plnila všechny funkce a zároveň domu slušela? Nezaměnitelnou podobu jí můžeme dát obložením dřevocementovými deskami HardiePlank.

Cembrit: obklad fasády

Dřevěné fasády dobře izolují. Když se dům obloží profily z dřevěného masivu ve spojení s vysoce tepelně izolačními materiály, může vnější stěna domu při zachování stejné hodnoty U (tedy součinitele prostupu tepla) být podstatně tenčí. Jenže nic naplat, zachování dřeva vyžaduje naši pozornost a povrchovou úpravu většiny dřevěných obkladů je třeba pravidelně opakovat.

Krajka z prken

Krajka z prken
Krajka z prken
Krajka z prken
Krajka z prken

Obzvlášť dobře vypadají obklady překládanými prkny: při tomto starém a osvědčeném způsobu přes sebe jednotlivá prkna přesahují, takže voda po fasádě stéká a riziko zatékání pod ní je i při větrem hnaném dešti minimální. U nás tento způsob není nejběžnější, což je škoda. Na našem kontinentu jej známe hlavně ze Skandinávie, ale neodmyslitelný je hlavně z hollywoodské podoby amerických městeček, jimž spolu s upravenými trávníky, nízkými bílými plůtky, červenými javory a zapadajícím sluncem dodává neopakovatelnou atmosféru ospalého středostavovského hnízda.

O dřevo je ale nutné se starat

Jenže kdo měl s obkladem z přes sebe přesahujících prken co praktického do činění, ví, že dobře natřít tuhle na pohled příjemnou plochu, je práce dost náročná, a že také spotřeba barvy je značná. Dřevo, které bylo vystaveno povětrnostním změnám, pije jako blázen, a spotřeba barvy nebo laku je přirozeně větší, než když jde o hladkou plochu. Uspokojení z dokonalého vzhledu a zajímavé struktury, na níž slunce kreslí pěkné stíny, poněkud chabne s vědomím, že za nemnoho let budeme muset naše úsilí opakovat.

Chytré řešení

Chytré řešení
Chytré řešení
Chytré řešení
Chytré řešení

Na problém trvanlivosti obkladu a nutnosti jeho periodicky se opakujících povrchových úprav lze vyzrát, když výhody dřevěného obkladu sloučíme s výhodami klasických fasádních materiálů, v tomto případě spojením dřevěných vláken a cementu. Taková deska je v mnoha ohledech šetrná k životnímu prostředí, vykazuje nejen vysokou rázovou a mechanickou odolnost, ale nepraská, neloupe se, ani neštěpí a její barevnost je stálá. Není divu, že se výrobce těchto HardiePlank desek nebojí na ně dávat desetiletou záruku.

Stačí nám dokonce základní nářadí

Stačí nám dokonce základní nářadí
Stačí nám dokonce základní nářadí
Stačí nám dokonce základní nářadí
Stačí nám dokonce základní nářadí

Na rám umístěný ať už na zdivu a nebo zateplení obklad prostě instalujeme jen s běžným nářadím. Jinak je to klasika: dvakrát měříme a jednou řežeme, k čemuž nám stačí i obyčejná pila. Na podkladní konstrukci se Planks desky přibíjejí přímo, nic nemusíme předvrtávat, prostě je přitlučeme kladivem a hřebíky, nastřelíme, nebo přišroubujeme. Samozřejmě existuje i specializované nářadí – například na řezání jakási „gillotinka“. A protože jde o promyšlený fasádní systém, desky doplňují rohové profily Hardie Trim, které se použijí i na ukončení obkladu u oken, dveří a podbití střechy.

Výhody Planks desek

Výhody Planks desek
Výhody Planks desek

Vydrží všechno: nejhorší klimatické podmínky i oheň. Škůdci se jim zdaleka vyhnou.

Jsou prakticky bezúdržbové: tedy žádné natírání, opakující se úmorná práce ani peníze navíc. Přitom vybírat můžeme z jedenadvaceti barev provedených dvouvrstvým akrylátovým nátěrem.

Vypadají přirozeně: vzhledem a strukturou na dotek se podobají hrubě nařezanému cedrovému dřevu, dlouhé jsou 3600, široké 180 a silné 8 mm, doporučený přesah by měl být 30 mm.

Pozor – spoje fasádních desek bychom měli střídat tak, aby vazba byla střídavá, třeba jako u cihel.

Více informací na www.cembrit.cz.

Autor: Jiří Jan a Cembrit (text), Cembrit (foto)

Související k tématu