reklama

Vybírejte pro instalaci sprchového koutu správné hmoždinky!

Sprchové kabiny jsou vyráběny v různých provedeních, ale jejich instalace se příliš neliší. Hmoždinky vyberte takové, které odpovídají materiálu, z něhož je vaše koupelna postavena.

i (Zdroj: RAVAK)
Seriál o hmoždinkách - Sprchový kout

Výběr hmoždinek pro sprchový kout

Instalace sprchového koutu provádějte vždy podle návodu na instalaci. Při montování pak vyberte vhodné hmoždinky určené pro sprchové kouty. Po umístění odpadu a vaničky se nejprve namontují stěnové profily sprchové kabiny. Otvory do obkladů, kam profily namontujete, vrtejte vrtačkou bez příklepu, a aby vrták nesklouzával, nalepte v místě vrtání pásku. Do vyvrtaných otvorů umístěte k tomu určené hmoždinky. Namontujte rám a pevné prvky umístěné ve stěně propojte se stěnovým profilem, vyrovnejte a dotáhněte všechny šrouby. Dveře zavěste do pevně namontovaného rámu a vyrovnejte je.

Stěny z betonu a plné cihly

Do stěn z betonu nebo cihel je vhodná nylonová rozpěrná hmoždinka SX
Do stěn z betonu nebo cihel je vhodná nylonová rozpěrná hmoždinka SX (Zdroj: fischer)
Nylonová hmoždinka S má podobné využití jako SX
Nylonová hmoždinka S má podobné využití jako SX (Zdroj: fischer)

Do stěn z betonu nebo cihel je vhodná nylonová rozpěrná hmoždinka SX. Její tvar umožňuje použití vrutů do dřeva i dřevotřískových desek od 3 do 12 mm. Límeček hmoždinky zabraňuje jejímu zapadnutí do otvoru. Nylonová hmoždinka S má podobné využití jako SX. Její výhodou je pojistka proti protočení ve vyvrtaném otvoru a krček hmoždinky, který brání uvolnění omítky nebo poškození dlaždiček. Lze použít vruty do dřeva a dřevotřísky od 2 do 16 mm.

Výhodou nylonové hmoždinky S je pojistka proti protočení
i (Zdroj: fischer)
Výhodou nylonové hmoždinky S je pojistka proti protočení

Speciální rámová hmoždinka SXS

Speciální rámová hmoždinka SXS. Má výhodu, že se čtyřnásobně rozepře
Speciální rámová hmoždinka SXS. Má výhodu, že se čtyřnásobně rozepře (Zdroj: fischer)
Hmoždinky se dodávají jako upevňovací sada s pozinkovanými i nerezovými šrouby CO-NA
Hmoždinky se dodávají jako upevňovací sada s pozinkovanými i nerezovými šrouby CO-NA (Zdroj: fischer)

Speciální rámová hmoždinka SXS má tu výhodu, že se čtyřnásobně rozepře, což umožňuje nejvyšší zatížení při maximálním bezpečí a spolehlivosti. Tyto hmoždinky se dodávají jako upevňovací sada s pozinkovanými i nerezovými šrouby CO-NA, které dobře odolávají vlhkým prostorám. Šrouby CO-NA s hmoždinkou SXS dovolují nejen vysoké zatížení, ale také vyšší ohybové momenty a tím jsou i ekonomické, neboť jich budeme potřebovat méně, než je tomu u jiných typů.

Stěny z voštinových cihel a pórobetonu

Univerzální nylonová hmoždinka UX
Univerzální nylonová hmoždinka UX (Zdroj: fischer)
Je vhodná i do stěn z voštinových cihel a pórobetonu
Je vhodná i do stěn z voštinových cihel a pórobetonu (Zdroj: fischer)

S univerzální nylonovou hmoždinkou UX dosáhnete bezpečného upevnění ve všech druzích stavebního materiálu. Je to 1. univerzální hmoždinka, která “správně táhne”, to proto, že k jejímu zašroubování potřebujete velmi malou sílu, ale při dotažení vydrží vysoký utahovací moment. Hmoždinka UX je vyrobena z vysoce kvalitního nylonu a proto dává záruku dlouhodobé bezpečnosti. Bezpečně se zauzluje ve všech dutinách, ale drží dobře i v plných materiálech, díky pojistkám se neprotáčí a její límec zabraňuje zapadnutí do vyvrtaného otvoru. Tato hmoždinka je určena pro všechny druhy vrutů.

Stěny ze sádrokartonu a deskových materiálů

Hmoždinka pro deskové materiály PD
Hmoždinka pro deskové materiály PD (Zdroj: fischer)
Je vhodná do stěn ze sádrokartonu a deskových materiálů
Je vhodná do stěn ze sádrokartonu a deskových materiálů (Zdroj: fischer)

Pro sádrokarton a deskové materiály je také velmi vhodná hmoždinka pro deskové materiály PD. Má krátkou a širokou rozpěrnou zónu pro malé tloušťky deskových konstrukcí od 8 mm. Po utažení šroubu je plastový kužel vtažen do pouzdra a rozevře hmoždinku. Lem na jejím obvodu zajistí kvalitní osazení do roviny desky sádrokartonu a výstupky na obvodě zabrání protočení hmoždinky.

Připraveno ve spolupráci s www.fischer-cz.cz. Na stránkách firmy naleznete kromě jednotlivých systémů také průvodce světem hmoždinek a kotev. Poradí vám, co, čím, kde a jak upevnit.

Zdroj: www.fischer-cz.cz, www.ravak.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Med (text), Fischer (foto), RAVAK (foto), Profil autora: Redakce