Máte v rodině nebo mezi svými blízkými někoho, kdo miluje stromy? Tak přesně pro něj bude výborným dárkem kniha Příběhy stromů. Stromy rostou jen zdánlivě tiše a němě. Ve skutečnosti však komunikují nejen mezi sebou navzájem, ale i s námi - pokud se naučíme porozumět jejich jazyku. Díky vědomostem o ekologických souvislostech jejich existence o ně pak můžeme lépe pečovat. Lesník Peter Wohlleben vnímá stromy jako skutečně živé bytosti a ve svých publikacích k nim tak i přistupuje, ve svých kniháchpřináší překvapivé náhledy do světa stromů a napomáhá tak k tomu, abychom se na ně dívali z jiné perspektivy.
Peter Wohlleben se o stromech rád vyjadřuje poeticky. Z jeho textu se však neztrácí odbornost a dlouholetá lesnická zkušenost, kterou získal nejprve jako úředník lesní správy v německé spolkové zemi Porýní-Falc. Později převzal do své péče revír podobný listnatému pralesu, kde jako aktivní ochránce přírody namísto soudobé dřevařské techniky využívá živou koňskou sílu a staré lesnické praktiky. Tímto přístupem a dlouhodobým pozorováním života v pralese získal nový pohled, který předává nejen čtenářům svých knih, ale i návštěvníkům svého lesa.


Stromy svým zevnějškem vyjadřují přesně to, jak se jim vede a kam se chtějí ve složité hierarchii lesa dostat. Leckdy vyčkávají dlouhá desetiletí ve stínu korun svých statných rodičů. Teprve když se kmen starého stromu zřítí k zemi, mladý stromek vyrazí v honbě za slunečním světlem do horních pater lesa. Růst mu ale znepříjemňují zvířata okusující kůru, další padající stromy vyvrácené vichřicí nebo všudypřítomné houby napadající dřevo. V kůře stromů o tom lze číst jako v knize, pokud je člověk toulající se přírodou jen trochu pozorný. Kmen, větve, kůra jako kůže stromu, listí a s ním spojenou přeměnu slunečního světla na cukry, ale i nemoci a nakonec i nebezpečí, která stromu přináší člověk sám, rozvíjí autor v krátkých a úderných kapitolkách, které proložil medailonky u nás rostoucích nejznámějších druhů.


Čtení atlasů a encyklopedií může někomu připadat nezáživné, proto si autor získává své fanoušky tím, že nudně nepíše. Tam, kde by jiný splétal vědecké termíny, si Peter Wohlleben vystačí s přirovnáním. A tak například místo suchého popisu o tom, jakým způsobem může strom poškodit nadměrné množství UV záření, skoro poeticky popisuje, jak strom dostal úpal.
Je zajímavé přemýšlet nad tím, pro koho Wohlleben píše. Zahradníci v této knize nenajdou konkrétní způsoby, jak prořezat jabloně, aby nesly více plodů, autorovy myšlenky ale mohou vnést do jejich zahradnických povinností trochu více přemýšlení o životě stromů. A turisté, návštěvníci lesa či houbaři, kteří mají lesní romantiku už tak trochu v krvi, se v lese díky knize pozorněji rozhlédnou a možná lépe porozumí, jak který strom roste, jestli se mu daří nebo proč churaví. Příběhy stromů jsou knihou pro romantické duše jakékoliv profese, ke které se budou vracet nejenom o Vánocích a během nadcházející zimy.
Příběhy stromů - Co nám o sobě vyprávějí
Peter Wohlleben
Vydala Grada Publishing, a.s., 2017
Publikováno: 9. 12. 2017, Autor: Grada Publishing, a.s. (text a foto)
, Profil autora: Redakce