reklama

Kde přečkat zimu a posílit zdraví? V infrasauně

Přivřete oči a představte si tu parádu. Sedíte v elegantní kabině z kanadského jedlovce nebo cedrového dřeva. Posloucháte oblíbenou hudbu a vaším tělem prostupuje příjemné teplo. A to vše si užíváte doma ve svém bytě nebo rodinném domě. Díky infrasauně a jejím paprskům.

Kde přečkat zimu a posílit zdraví? V infrasauně

Příznivé účinky infračervených paprsků jsou známé už desítky let. Jejich doménou však byla jen lékařská lázeňská pracovitě či salony krásy. V posledních letech však ceny infrasaun klesly natolik, že se masově stěhují i do českých domácností. A není divu.

Zdraví plnými doušky

Elegantní vzhled předurčuje moderní infrasauny i k tomu, aby byly ozdobou jakéhokoliv interiéru
Elegantní vzhled předurčuje moderní infrasauny i k tomu, aby byly ozdobou jakéhokoliv interiéru

Infrasauny jsou založeny na principu přímého prohřívání lidského těla až do hloubky několika centimetrů, a to pomocí suchého tepla, které vydávají karbonové nebo keramické infrazářiče. Infračervené teplo totiž blahodárně působí nejen na povrch těla, ale cíleně proniká také do tkání. Tam spaluje nadbytečné kalorie a tím snižuje nadváhu. Lékaři vyzdvihují i kladný vliv na krevní oběh a posilování kardiovaskulárního systému. Fyzioterapeuti zase upozorňují na to, že pomáhá rozpohybovat klouby a uvolňuje svaly. Teplo, které vydávají infračervené paprsky má také schopnost posilovat imunitní systém. Pocením jsou totiž z lidského těla odváděny nežádoucí toxiny.

Pro každodenní krásu

Blahodárný účinek infračerveného tepla si mohou dopřávat děti, dospělí i senioři
Blahodárný účinek infračerveného tepla si mohou dopřávat děti, dospělí i senioři
Podle typu je v infrasaunách místo pro jednu i více osob. Na snímku model Sumba
Podle typu je v infrasaunách místo pro jednu i více osob. Na snímku model Sumba

Zejména ženy oceňují, že pravidelný pobyt v infrasauně má příznivý vliv na jejich pokožku, která je pak pružnější – nejen na obličeji, ale také na dalších partiích těla jako jsou stehna a boky. Infrasaunování má pozitivní vliv i na psychiku. Pomáhá totiž vyplavovat endorfiny, které navozují příjemné pocity, účinně odbourávají stres a zvyšují intelektuální i tělesnou aktivitu.

Velkou předností je, že pobyt v infrasauně si mohou dopřávat i lidé, kterým lékaři klasické parní saunování ze zdravotních důvodů nedoporučují. Přesto je vhodné používání infrasauny konzultovat se svým lékařem, platí to zejména o lidech, kteří trpí nějakým dlouhodobějším onemocněním.

Instalaci zvládne i laik

Domácí infrasauny se běžně prodávají jako stavebnice v krabicích, takže sestavení je velmi jednoduché. „Stačí si zvolit metr nebo dva čtvereční volného prostoru - třeba v koupelně, v ložnici, v zimní zahradě nebo na chodbě v dosahu zásuvky na 230 V. Nejsou potřeba žádné stavební úpravy,“ vysvětluje Jan Horešovský z Mountfieldu.

Ovládání je snadné, protože je soustředěno na přehledném panelu
Ovládání je snadné, protože je soustředěno na přehledném panelu

Jednotlivé díly snadno složíte podle přiloženého návodu během pár desítek minut, podobně jako třeba skříň z IKEA. Co budete potřebovat? Dva páry rukou, šroubovák a nízké schůdky.

„Srdcem“ infrasauny je řídicí jednotka, která se umísťuje na její střechu. Moderní infrasauny jsou totiž zpravidla vybaveny vším, co pobyt v nich zpříjemňuje na maximum. Nechybí digitální panel s dálkovým ovládáním, vnější i vnitřní osvětlení, lampa na čtení, rádio s MP3, dálkové ovládání a další vymoženosti. „Všechna výbava včetně topidel je propojena napájecími popřípadě signálními kabely, přičemž jejich správné zapojení do příslušných zásuvek je jasně a přehledně označeno. Elektrikáře k tomu potřebovat nebudete," dodává odborník z Mountfieldu.

Publikováno: 27. 12. 2017, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce