reklama

Se Skivem to skvěle jede

Zimní sezóna běží a milovníci zimních sportů ošetřují potřebná „prkénka“. Lyže, běžky a snowboard se proto vystěhovaly z úkrytů na světlo boží a je potřeba se o ně postarat. Až vyjedete na sníh, musí být dobře namazané voskem.

Se Skivem to skvěle jede

Chcete-li si svých zimních radovánek na „prkénkách“ opravdu užít, musíte je jaksepatří hýčkat. Broušení hran je u sjezdovek a snowboardů neoddiskutovatelnou samozřejmostí. A skluznice? Ne nadarmo se říká: Kdo maže, ten jede!

Vosk potřebuje každá skluznice – ať jde o lyže na sjezd, běžky nebo snowboard. Bez něj totiž vysychají a ztrácejí svou pružnost. A pro vás se pak výlet za sněhem stane hororem. Sníh se vám bude lepit na skluznice a vy pojedete pomaleji než ti, co na přípravu dbali, přestože budete dřít jako koně.

Sjezdovky a snowboardy

Vyžadují stejnou péči, i když trochu odlišnými prostředky. Poradíme vám, jak na ně – nejprve očistěte skluznici smývacím roztokem od nečistot a starých vosků. Případná drobná poškození, například mělké rýhy od kamenů, zakapejte rozehřátou opravnou tyčinkou. Přebytečné množství po vychladnutí seškrábněte plexi škrabkou a nakonec rozbruste tvrdším kartáčem, nebo korkem.

Sjezdovky a snowboardy
Sjezdovky a snowboardy
Sjezdovky a snowboardy
Sjezdovky a snowboardy

Pak můžete začít s přípravou na sjezd. Základový vosk – např. Skivo Parafín Univerzál, roztavte žehličkou a nakapejte rovnoměrně po celé skluznici. Pomalými tahy jej zažehlete směrem od špičky k patce. Až budete hotovi, nechte lyže asi patnáct minut vychladnout na pokojovou teplotu a plastovou škrabkou seškrábněte přebytečný materiál.

Nakonec vše přeleštěte nylonovým kartáčem a leštící textilií, aby vám to na svahu jelo rychleji. Pokud nemáte po ruce starou žehličku, můžete aplikovat Skivo Parafín v pastě za studena.

Máte-li chuť na trochu alchymie a chcete-li mít lyže či snowboard připraveny ještě dokonaleji, vyberte si vosk podle teploty sněhu. V sadách Skivo sjezd a Skivo snowboard najdete vždy vosk červený, fialový, modrý nebo zelený rozdělený podle dané teploty. Řiďte se přitom kvalitní aktuální předpovědí počasí a venkovní teplotou (viz návod na obalu výrobku).

Dobrá rada

Obecně platí, že čím je sníh teplejší a vlhčí, tím byste měli zvolit měkčí vosk. A naopak – suchý a zmrzlý sníh vyžaduje vosk tvrdší. Skluzové vosky se dají také kombinovat, získáte tak vlastnosti na rozmezí dvou vosků. Stačí je jednoduše zažehlit dohromady.

Běžecké lyže

Jsou to tak trochu princezny. Připravit je, aby mohly na trať, vyžaduje malý rituál. Ale není vůbec složitý. Nejprve zbavte skluznice plastovou stěrkou celé vrstvy starých vosků a pak je dočista umyjte přípravkem Skivo Smývací roztok.

Běžecké lyže
Běžecké lyže

Další mazání pak záleží na tom, jakou používáte skluznici. Zda jde o normální, hladkou či používáte-li speciální „šupiny“ či jinak nazývanou plochu, na které by byly stoupací vosky zbytečné, protože k odrazu slouží speciální zářezy na skluznici. Důležité je samozřejmě také, jak hodláte „běžkařit“. Lyže na bruslení se připravují stejně jako sjezdovky či snowboard.

Avšak správná máza pro vyznavače klasiky může být docela výzvou. Je totiž třeba zvolit ten správný stoupací vosk. Vybírá se podle teploty a druhu sněhu. Na jemnozrnný sníh (prachový) použijte vosky Skivo Olympia a naneste je do mazací komory v několika tenkých vrstvách. Každou vždy dobře rozetřete korkem. Na hrubozrnný sníh (jarní firn) použijte Skivo Olympia Klister a Skare. Ty se nanášejí čárkami napříč lyže při pokojové teplotě a roztírají se dlaní, případně plastovou stěrkou, či opět korkem.

Běžecké lyže
Běžecké lyže
Běžecké lyže
Běžecké lyže

Navoskované lyže vyneste ven a nechte vychladnout – nejlépe tak čtvrt hodiny. Pak teprve při jízdě poznáte, zda jste namazali správně, a můžete si ji opravdu užít. Jestliže vám běžky při odrazu podkluzují, přidejte další vrstvu anebo o stupeň měkčí vosk. Pokud máte pocit, že jsou lyže tupé nebo namrzají, je třeba vosk setřít plastovou škrabkou a přemazat o stupeň tvrdším voskem.

Více informací najdete na www.Druchema.cz.

Publikováno: 2. 1. 2018, Autor: Elena a Druchema (text), Druchema (foto) , Profil autora: Redakce