reklama

Lednový Zahrádkář na stáncích

Časopis Zahrádkář zahájil rokem 2018 svou již padesátou sezónu. A potěší nejen své věrné čtenáře, ale i ty, kteří drží tento časopis v ruce poprvé. Zejména jim je určen velký seriál o řezu ovocných stromů, byť věříme, že mnoho užitečnému v něm najdou i zdatnější zahrádkáři.

Lednový Zahrádkář na stáncích

Petr Hanzelka z Pražské botanické zahrady se od strany 10 zamýšlí nad fenoménem bezúdržbové zahrady. A i když tento termín odmítá přijmout, představí čtenářům návrh zahrady, který nebude vyžadovat příliš péče a bude si žít svým vlastním životem. Lednový Zahrádkář potěší mj. i milovníky populárních jihoafrických kaktusů tzv. živých kamínků. Poradí také se založením živého plotu a vysvětlí, jak účinně čelit nejčastějším chorobám, které trápily drobné pěstitele v roce 2017.

V lednovém čísle se dále mj. dočtete:

Vinice na zahrádce

Réva vinná se těší mezi drobnými pěstiteli stále větší oblibě, která souvisí s měnícím se klimatem a rozšířením oblastí, kde se révě daří. Na straně 26 lednového Zahrádkáře se mj. dozvíte, jaké podmínky, odrůdy i zapěstované tvary svědčí vinicím zakládaným na menších plochách.

Oleandr potěší i méně zdatné pěstitele

Oleandr je stálezelený keř typický pro celé Středomoří a v našich podmínkách nepřezimuje. Skvěle se ale osvědčil jako nenáročná okrasná rostlina teras, balkonů a zahrad, která se na zimu stěhuje dovnitř. Každoročního kvetení u oleandru dosáhnete poměrně snadno, ale jistá rizika skrývají právě podmínky přezimování. Jak uchovat oleandr v dobré kondici i přes zimu se dočtete na straně 6.

V lednu začíná doba řezu

Příliš vzrostlé živé ploty je vhodné sestřihnout a správná doba pro ten to zásah nastává právě v lednu. Prořezat můžete okrasné dřeviny a keře kromě těch, které již mají vyvinuté květní pupeny, tedy například zlatice, šeřík, štědřenec. Jak přesně na to se dozvíte v kalendáriu zahradních prací, které získalo od ledna v časopisu Zahrádkář větší prostor.

Příloha Zahrádkářka:

Příloha Zahrádkářka:
Příloha Zahrádkářka:

To přílohu Zahrádkářku už zlákalo blížící se jaro. Naučí vás proto vázat pestrou škálu věnců a věnečků. Ukáže, jak si připravit domácí bylinkové čaje v sáčku či originální jablečné muffiny.

Informace o časopisu najdete na www.zahradkar.org a na www.facebook.com/Zahradkar. Roční předplatné za 336 Kč můžete sjednávat na 800 100 134. Ideální i jako dárek pro skutečné zahrádkáře.

Publikováno: 12. 1. 2018, Autor: Časopis Zahrádkář (text a foto), Profil autora: Redakce