Šití z korálků a korálková výšivka jsou jen dvěmi technikami z mnoha, při kterých se dají korálky využít. Obě techniky dávají ale také široký prostor fantazii tvůrce. Korálkový šperk totiž neznamená jen navlečeného „hada“ na vlasci. Když se rozlédnete po světě, zjistíte, že tam žijí opravdoví umělci, kteří tvoří šperk na pokraji umění a že takové šperky jsou často i jako umění ceněny. S takovým šperkem si ovšem nekupujete zlato či stříbro, ale lidskou práci, nápad, fantazii a sny tvůrce. Také platí, že každý takový šperk je neopakovatelným originálem, protože všechny tyto ingredience nikdy nelze namíchat ve stejném pořadí a množství.

Říkáte si, že byste chtěli něco takového také zkusit? Proč ne? Pro začátek vám budou stačit rokajlové korálky, speciální nit (nymo, s-lon, fireline, či další), která musí být tenká, zato ale hodně pevná a speciální tenké jehly s malým očkem, které spíše připomínají kousek drátku. Navíc bude ještě zapotřebí trochy šikovnosti, fantazie a hodně trpělivosti. Návody dnes najdete na internetu, ale také v knížkách, které hojně vycházejí. Setkáte se v nich s pojmy, které budou označovat různé korálky (rokajl, voskované perle, ohňovky), materiály (kabošon, alcantara, ultrasuede) či stehy (peyote, cihlový steh, pravoúhlý steh). Možná se vám z toho bude ze začátku trochu motat hlava, ale brzy do téhle obšírné a někdy až vědecké „problematiky“ proniknete a zjistíte, že jste tomu naprosto propadli a že už není cesty zpátky.


Vybrala jsem jednu z velice populárních korálkovacích technik, a to obšívání kabošonu, nebo-li materiálu, který je opracován a určen pro zasazení do šperku. Dnes to bude růženín, respektive růženíny dva, ze kterých vytvoříte romantické náušnice. Pokud neseženete přímo růženíny, nevadí. Stačí jakékoliv dva stejné kabošony (minerální, skleněné, keramické,...), které se vám budou líbit.Kromě kabošonů budete dále potřebovat rokajlové korálky (velikost přibližně 3 mm, 2,5 mm a 2 mm), voskované perle ve dvou velikostech (popřípadě jiné větší korálky) na dozdobení, kousek plsti a alcantary, náušnicové zapínání, jehlu a nit. Pokud neseženete alcantaru, můžete použít také jemnou kůži či jiný pevnější materiál. Použít lze znovu další plsť, ale ta se časem špiní a plstnatí. Také si připravte ostré nůžky a ploché kleště.


Nejprve přiložte kabošon na kousek plsti. Aby se lépe obšíval, můžete kabošon přilepit kapkou lepidla, ale dejte si pozor, aby se lepidlo nedostalo zpod kabošonu. Ustřihněte si kus nitě (asi 1 m), na konci udělejte uzlík a navlečte na ni jehlu. Plsť prošijte těsně vedle kamene tak, aby byl uzlík vespod. Navlečte 2x 3mm korálky a přišijte je těsně ke kameni.

Protáhněte jehlu mezi korálky zpátky nahoru, provlečte ji druhým korálkem ve směru šití, utáhněte a navlečte další 2 korálky.

Stejným způsobem přišijte i tyto korálky a pokračujte dál, dokud nebudete mít obšitý celý kabošon. Kámen budete obšívat stehem zvaný peyote, u kterého je důležité, aby základní řadu tvořil sudý počet korálků.

Potom navlečte jeden 3mm korálek a jehlu provlečte dalším korálkem v základní řadě.

Takto pokračujte, dokud nebudete mít hotovou celou druhou řadu.

Ve třetí řadě budete mezi korálky druhé řady navlékat 2,5mm korálky.

Nakonec ušijete i řadu čtvrtou a pátou, přičemž pokaždé budete volit o něco menší korálky. Díky tomu se bude obroučka kolem kabošonu utahovat. Velikost korálků a počet řad volte podle výšky a velikosti kabošonu.

Správně obšitý kámen poznáte tak, že obroučka nikde neodstává a korálky přiléhají těsně jeden ke druhému. Přebývající plsť opatrně odstřihněte těsně kolem obšitého kamene. Když kámen otočíte, zespodu uvidíte jednotlivé stehy první řady.

Nyní je třeba obšitý kámen začistit, aby zespodu nebyly vidět stehy. Podle plsti přesně vystřihněte alcantaru. Podložte ji pod kámen, opět si můžete pomoci lepidlem. Okraje plsti a alcantary začistíte pomocí korálků.

Nit nyní vede ven mezi plstí a alcantarou. Navlečte na ni 2 korálky a prošijte jí plsť a alcantaru současně ve vzdálenosti na tyto dva korálky.

Druhý z korálků prošijte tak, aby nit směřovala od kamene ven a utáhněte. První korálek je zatím přišit volněji, druhý na okraji leží naplacato.

Navlečte další korálek, nití opět prošijte plsť i alcantaru, provlečte korálkem směrem ven a utáhněte. Takto postupujte po jednom korálku, dokud nebude obšit celý okraj.

Nakonec sešijte i poslední korálek s prvním, přičemž první korálek je třeba ještě přišít k plsti a alcantaře jako všechny ostatní.

Kámen je teď obšit, zbývá udělat zavěšení a dozdobení. Na zavěšení budou stačit 4 korálky, které k obvodovým korálkům přišijete.

Obvod kamene se dá potom dozdobit nejrůznějšími způsoby. U těchto náušnic jsem zvolila „trny“ a kraťoučké přívěsky z voskovaných perel.

Po dozdobení nit zapošijte u jednoho ze stehů a konec schovejte pod alcantaru tak, že alcantaru kousek podšijete.

Pomocí plochých kleští ke kameni připevněte náušnicové zapínání. A nakonec zbývá celý postup zopakovat ještě jednou, aby náušnice tvořily pár. Stejným způsobem si ale můžete ušít i přívěsek na krk či brož.
Tyto šperky a další skvosty najdete na www.luuthien.cz.
Publikováno: 16. 5. 2018, Autor: Lucie Avramová – Luuthien (text a foto)
, Profil autora: Redakce