Dnes najdete prakticky na každém digitálním fotoaparátu ikonku malé kytičky, která označuje „Makro režim“. Kvalitnější modely disponují i tzv. „Super makro režimem“, kdy lze často fotit a tedy dostatečně dobře zaostřit na vybraný objekt, který je vzdálený jen 1 cm od čočky objektivu!
Na první pohled vypadá fotografování v makro režimu velice jednoduše. Prostě přepnete digitální fotoaparát do příslušného režimu a můžete začít fotografovat. Často tak můžete získat povedenou fotografii, ovšem většinou se vám spíše stane, že budete překvapeni, že je buď vše ostré, nebo některé části příliš rozmazané apod. Správná makro fotka vypadá tak, že ten vybraný „brouček“ nebo detail květu má být dostatečně zaostřen a pozadí naopak by mělo být rozostřené, aby daný objekt jakoby vystupoval do prostoru (viz. „Pracujeme s hloubkou ostrosti“).
Nezapomeňte na stativ
Než vyrazíte na „fotolov“ do terénu, nezapomeňte si vzít sebou několik důležitých fotografických pomůcek. Protože i drobné výkyvy těla fotoaparátu působí právě při makro fotografování velmi negativně, tak si s sebou raději vezměte stativ. I jemné stisknutí spouště může rozhodit vaše fotografické postavení a na výsledném snímku budete mít pouze nepěknou „šmouhu“.
Zkuste samospoušť
Z výše uvedených důvodů je praktické využít samospoušť, anebo dálkové ovládání, pokud ho váš digitální fotoaparát podporuje. Například i při použití jednoduché samospouště při expozici fotoaparát zůstává zcela v klidu.
Vyrobte si pozadí
Někdy stačí k povedené makro fotce malý detail. Třeba si s sebou vezměte jednobarevný papír, kterým podložíte daný objekt nebo ho postavíte (například) za květ, a tím zvýrazníte samotný fotografovaný objekt. Jako pomůcka může posloužit i alobal, který funguje jako dodatečné přisvětlení. Na výsledných snímcích jsou pak jasněji zobrazené detaily a malé tmavší plochy.
Pracujeme s hloubkou ostrosti
Kromě uvedených tipů je důležité také „pohrát si“ s hloubkou ostrosti snímku. Na lépe vybavených fotoaparátech je tzv. režim s prioritou clony a pomocí něho nastavíme co nejvyšší clonu (například F8) a použijeme-li delší expoziční čas, tak dosáhneme toho, že pozadí snímku je „rozmazané“ a fotografovaný objekt přitom dostatečně ostrý.
Makro pro náročnější
Pokud se chcete digitální fotografii věnovat hlouběji, a tedy potažmo i makrofotografii, tak si pořiďte buď nějaký ultrazoomový fotoaparát (například Fujifilm FinePix S8100 fd) nebo kvalitní zrcadlovku, ke které si kupte vhodný makro objektiv, případně i makro blesk. K většině ultrazoomových přístrojů si můžete zase dokoupit předsádkovou čočku, která vám pomůže zmenšit ohniskovou vzdálenost objektivu, což je u makrofotografie velmi důležité. U zmíněného modelu FinePix S8100 fd je k dispozici jak Makro režim, tak Super makro režim. Rozdíl je v tom, že v Super makru zaostříte na předměty již z jednoho centimetru, musíte ovšem přesně nastavit polohu celého fotoaparátu – nelze již totiž využít přiblížení pomocí optického zoomu. Naopak v Makro režimu lze ještě opticky zoomovat (tedy přibližovat objekt) – zaostříte ovšem až z deseti centimetrů.
Připraveno ve spolupráci s Fujifilm CZ, s.r.o.
Publikováno: 19. 7. 2008, Autor: Marek Kuřina (text), Fujifilm CZ, PePa (foto), Profil autora: Redakce