reklama

Nedahlia

Znáte ten nutkavý pocit, že se nepohnete, dokud NĚCO neuděláte? Potřebovala jsem si dát do vlasů exotickou květinu, abych si navodila dobrou náladu pro další tvorbu. Umělým květinám neholduji a nejsem ani pěstitelka ani cestovatelka, takže živá květina nepřicházela v úvahu. Že bych někomu očesala třeba dahlie ze zahrádky? To nepůjde, ještě nekvetou. A tak jsem si ukorálkovala svou, jako dahlia úplně nevypadá, tak to tedy musí být Nedahlia.

Nedahlia

Materiál a pomůcky:

  • skleněný kabošon (www.rooya.cz)
  • kabošonka
  • korálky Preciosa 11/0 červená a žlutá
  • korálky Matubo 7/0 (www.rooya.cz)
  • korálky Toho 15/0
  • organza (šíře 9 cm, délka cca 50 cm www.rooya.cz)
  • umělá kůže
  • vlásenka
  • nit Nymo, jehla, bižuterní lepidlo, nůžky
Materiál a pomůcky:
Materiál a pomůcky:

Pracovní postup:

Nalepte kabošon na Kabošonku a nechte chvilku zaschnout, dbejte na to, aby lepidlo bylo jen pod kabošonem, jinak se vám bude špatně obšívat. V tomto případě byl použit čirý skleněný kabošon a Kabošonka pod ním byla nabarvena červeným lihovým fixem pro lepší barevné doladění.

Navlékněte si nit do jehly, na jednom konci udělejte 10 cm od konce malý uzlík a nit veďte co nejblíže kabošonu zespoda Kabošonky nahoru. Naberte čtyři korálky 11/0 a nit veďte co nejblíže kabošonu a těsně za korálky dospod Kabošonky. Mezi druhým a třetím korálkem veďte nit opět nahoru a provlékněte ji třetím a čtvrtým korálkem. Naberte dva nové korálky 11/0 a těsně za nimi co nejblíže kabošonu veďte nit dospod Kabošonky. Mezi třetím a čtvrtým korálkem veďte nit nahoru a třemi korálky nit provlékněte. Takto pokračujte okolo celého kabošonu.

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Když máte hotovou základní řadu korálků, našijte na ni fringe (třásně) tak, že naberete vždy dva tmavé a jeden světlý korálek a tmavými korálky se vrátíte zpět až do základní řady. Projdete tři korálky ze základní řady a uděláte další fringe. Pokračujte okolo celého kabošonu po celé základní řadě.

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Až uděláte poslední fringe, vraťte se nití do základní řady a projeďte až do vrcholu prvního fringe. Nyní naberte dva korálky 15/0 a nit veďte do vrcholového korálku 11/0 vedlejšího fringe. Takto spojte všechny vrcholové korálky. Pokud se vám obšití okolo kabošonu stahuje málo nebo naopak moc, upravte počet korálků 15/0 mezi vrcholovými korálky.

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Nit veďte dospod Kabošonky k druhému konci, udělejte uzlík a nit ustřihněte. Nyní budete šít lístečky okolo kabošonu a postupně je přišívat ke Kabošonce. Navlékněte si novou nit asi 30 cm dlouhou. Nechte si volný konec 5 cm, abyste měly lístek čím přišít. Postupujte podle nákresů. Oba konce provlékněte Kabošonkou vedle kabošonu dospod a udělejte na nich uzlík. Nit můžete ustřihnout. Ušijte řadu červených a žlutých lístečků. Všechny přišijte ke Kabošonce. Za poslední řadou lístečků přišijte, stejně jako základní řadu obšití kabošonu, řadu korálků Matubo 7/0.

Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:

Pruh organzy přehněte podélně asymetricky tak, aby vznikly dvě nestejně dlouhé vrstvy. Proštepujte nití, nařaste utažením a nit zauzlujte. Upravte tak, aby se konce organzy pěkně překrývaly a spolu s květinou přišijte k vlásence (popř. k brožové mechanice, pokud si přejete použít květinu jako brož).

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Publikováno: 11. 7. 2018, Autor: Veronika Mráziková (realizace a schémata), Šárka Rooya Jiřičná (text a foto), Profil autora: Redakce