Nedahlia

Znáte ten nutkavý pocit, že se nepohnete, dokud NĚCO neuděláte? Potřebovala jsem si dát do vlasů exotickou květinu, abych si navodila dobrou náladu pro další tvorbu. Umělým květinám neholduji a nejsem ani pěstitelka ani cestovatelka, takže živá květina nepřicházela v úvahu. Že bych někomu očesala třeba dahlie ze zahrádky? To nepůjde, ještě nekvetou. A tak jsem si ukorálkovala svou, jako dahlia úplně nevypadá, tak to tedy musí být Nedahlia.

Nedahlia

Materiál a pomůcky:

  • skleněný kabošon (www.rooya.cz)
  • kabošonka
  • korálky Preciosa 11/0 červená a žlutá
  • korálky Matubo 7/0 (www.rooya.cz)
  • korálky Toho 15/0
  • organza (šíře 9 cm, délka cca 50 cm www.rooya.cz)
  • umělá kůže
  • vlásenka
  • nit Nymo, jehla, bižuterní lepidlo, nůžky
Materiál a pomůcky:
Materiál a pomůcky:

Pracovní postup:

Nalepte kabošon na Kabošonku a nechte chvilku zaschnout, dbejte na to, aby lepidlo bylo jen pod kabošonem, jinak se vám bude špatně obšívat. V tomto případě byl použit čirý skleněný kabošon a Kabošonka pod ním byla nabarvena červeným lihovým fixem pro lepší barevné doladění.

Navlékněte si nit do jehly, na jednom konci udělejte 10 cm od konce malý uzlík a nit veďte co nejblíže kabošonu zespoda Kabošonky nahoru. Naberte čtyři korálky 11/0 a nit veďte co nejblíže kabošonu a těsně za korálky dospod Kabošonky. Mezi druhým a třetím korálkem veďte nit opět nahoru a provlékněte ji třetím a čtvrtým korálkem. Naberte dva nové korálky 11/0 a těsně za nimi co nejblíže kabošonu veďte nit dospod Kabošonky. Mezi třetím a čtvrtým korálkem veďte nit nahoru a třemi korálky nit provlékněte. Takto pokračujte okolo celého kabošonu.

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Když máte hotovou základní řadu korálků, našijte na ni fringe (třásně) tak, že naberete vždy dva tmavé a jeden světlý korálek a tmavými korálky se vrátíte zpět až do základní řady. Projdete tři korálky ze základní řady a uděláte další fringe. Pokračujte okolo celého kabošonu po celé základní řadě.

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Až uděláte poslední fringe, vraťte se nití do základní řady a projeďte až do vrcholu prvního fringe. Nyní naberte dva korálky 15/0 a nit veďte do vrcholového korálku 11/0 vedlejšího fringe. Takto spojte všechny vrcholové korálky. Pokud se vám obšití okolo kabošonu stahuje málo nebo naopak moc, upravte počet korálků 15/0 mezi vrcholovými korálky.

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Nit veďte dospod Kabošonky k druhému konci, udělejte uzlík a nit ustřihněte. Nyní budete šít lístečky okolo kabošonu a postupně je přišívat ke Kabošonce. Navlékněte si novou nit asi 30 cm dlouhou. Nechte si volný konec 5 cm, abyste měly lístek čím přišít. Postupujte podle nákresů. Oba konce provlékněte Kabošonkou vedle kabošonu dospod a udělejte na nich uzlík. Nit můžete ustřihnout. Ušijte řadu červených a žlutých lístečků. Všechny přišijte ke Kabošonce. Za poslední řadou lístečků přišijte, stejně jako základní řadu obšití kabošonu, řadu korálků Matubo 7/0.

Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:

Pruh organzy přehněte podélně asymetricky tak, aby vznikly dvě nestejně dlouhé vrstvy. Proštepujte nití, nařaste utažením a nit zauzlujte. Upravte tak, aby se konce organzy pěkně překrývaly a spolu s květinou přišijte k vlásence (popř. k brožové mechanice, pokud si přejete použít květinu jako brož).

Pracovní postup:
Pracovní postup:
Autor: Veronika Mráziková (realizace a schémata), Šárka Rooya Jiřičná (text a foto)

Související k tématu