Ploty z plastových prken i terasu z plastových terasovek už jsme vám představili, ale co takhle truhlík na konifery nebo popínavky. Díky svým vlastnostem je materiál Traplast dobře opracovatelný, zvládnete to za chvíli. Truhlík z Traplastu bude bytelný, dlouho vydrží a nebudete ho muset natírat.
Na okrasné konifery nebo popínavky, které chcete mít třeba u vstupu do bylinkové zahrádky, se určitě bude hodit veliký stabilní truhlík. Určitě se vám jej nebude chtít po pár letech měnit, s větším objemem zeminy a těžkou rostlinou to není zrovna hračka. Truhlík, vyrobený z recyklovaného materiálu Traplast, vám vydrží. Na rozdíl od dřevěného truhlíku mu nevadí ani déšť, ani mráz, není potřeba jej natírat.

Práce s materiálem Traplast se nemusíte nijak obávat, opracovává se stejně jako dřevo, takže si vystačíte s pilkou, vrtačkou, šroubovákem a pilníkem. Na výrobu našeho truhlíku jsme použili terasová prkna Traplast, která mají na ploše drážkování, hrubší nebo jemnější. Jako pohledovou si vybereme tu stranu, která nám více vyhovuje, nebo můžeme drážkování prostřídat.
Nařežeme všechny díly truhlíku


Rozmyslíme si, jaké rozměry by měl truhlík mít, aby byl dostatečně velký pro naše rostliny. Jednotlivé díly si nařežeme tak, že boky i dno budou vložené mezi přední a zadní stěnu.
Sešroubujeme korpus


Nejprve sešroubujeme korpus truhlíku. Boky budou na horní straně zároveň s přední a zadní částí, dole jsou o sílu materiálu kratší, aby se vešlo dno. Připravíme si vrták a záhlubník, otvory pro vruty nejprve předvrtáme.


Otvory pro vruty ještě upravíme záhlubníkem, aby hlavy vrutů zmizely v ploše a pak spojíme korpus dohromady.


Mezi přední a zadní stěnu vložíme dno tak, že boky překrývá a také přišroubujeme.
Ještě nožičky a je hotovo


Aby truhlík neseděl přímo na zemi, vyrobíme ještě nožky z plotových sloupků, samozřejmě také traplastových. Pilkou nařežeme dvě příčné nožky a přišroubujeme ke dnu truhlíku. Ve dnu truhlíku ještě vyvrtáme otvory pro odtok přebytečné vody ze zálivky.


Hotovo, teď už zbývá jen nasypat zeminu a truhlík osázet. Můžeme jej také využít jako obal na velké květináče a poskládat do něj několikero druhů květin i keříků.
Tip pro popínavky:



Popínavky potřebují oporu pro to, aby mohly růst a přichytávat se k ní. My jsme využili kompozitní síť ORLITECH ® MESH, která je složená z čedičových prutů spojených v křížení speciální hmotou. Na rozdíl od železné nebo dřevěné treláže tato síť nerezne ani netrpí povětrnostními podmínkami, takže, stejně jako truhlík z Traplastu, bude bezúdržbová.
Pokud bychom měli truhlík velkých rozměrů, přidáme ještě třetí nožku doprostřed a pokud bychom chtěli truhlík postavit třeba na terasu a mít možnost s ním pohybovat, můžeme ještě přidat kolečka.
Pokud tak úplně nevěříte svým kutilským schopnostem, nebo nemáte potřebné nářadí či čas na výrobu truhlíků, i když by se vám jich hodilo třeba více, můžete si koupit už předpřipravený truhlík a jen si jej poskládat jako stavebnici, Transform je má pro vás připravené v různých velikostech, stačí si vybrat, najdete jej pod názvem "Vysoký záhon"
Pokud vás zajímá, co dalšího se dá z materiálu Traplast vyrobit či realizovat, podívejte se na www.recyklace.cz
Publikováno: 23. 7. 2020, Autor: Petra, Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)
, Profil autora: Redakce