reklama

Úchytková polička

Jak často končí prázdné sklenice od marmelád, okurek či párků v kontejneru? Přitom by mohly ještě vykonat dobrou službu jako takové sběrné místo pro to či ono. Přijde – jako vždy – pouze na to, co z toho uděláme.

Úchytková polička

Upevníme-li staré sklenice do objímek pomocí hadicových sponek na ozdobné prkno, může nám vzniknout z malého množství přísad velmi praktická věc: Bylinková polička do kuchyně, polička na potřeby do pracovny, geniální dávkovač provázků nebo držák na štětce do dílny. Tomu se říká „kreativní recyklace“.

Důležité: Vždy dle účelu použití takové úchytkové poličky musíte nejdříve nasbírat sklenice. Od toho se poté bude odvíjet i potřebné množství hadicových objímek.

Přířez na míru

Pro vytvoření základny si připravte dřevěné prkno dle libosti. Může to být lepené dřevo, překližka nebo třeba masivní dřevo. Základovou desku uřežte na požadovaný rozměr.

Přířez na míru
Přířez na míru

Navrtání

Na vhodném místě označte hadicovou svorku důlčíkem a opatrně ji navrtejte. Její délku přizpůsobte obvodu zavěšované nádoby.Ta může být ze starých zavařovacích sklenic, ale můžete použít třeba malé ozdobné plechové květináčky či kyblíky, plastové dózy apod.

Navrtání
Navrtání
Navrtání
Navrtání

Přířez

Poté zvolte správnou délku hadicové svorky a uřežte na míru. Nemáte svorku doma? Můžete ji koupit v OBI o průměru 100, 125 a 150 mm. Je odolná vůči teplotám od -25 °C do +100 °C, lze ji tedy přimontovat i na poličku, která bude trvale vystavena venkovním podmínkám.

Přířez
Přířez
Přířez
Přířez

Vyvrtání

Pro lepší soudržnost je vhodné připevnit pásku do prkénka šroubem, nikoliv vrutem. Proto vyvrtejte do prkna otvory pro upevňovací šrouby a vytvořte vyhloubení pro matici. Nezapomeňte na podložky.

Vyvrtání
Vyvrtání
Vyvrtání
Vyvrtání

Našroubování láhví

Láhve o stejné výšce přišroubujte do svorek a máte hotovo!

Tip:

Netušené možnosti. Základní idea této úchytové poličky otevírá množství možností použití, kdy se kreativitě meze nekladou. Ať už jako vtipné vázy na květiny, praktický držák štětců či tužek nebo ozdobné nástěnné svítidlo (s čajovými svíčkami) – jistě Vás napadlo ještě spousta jiných nápadů, jak lze tuto snadno vyrobitelnou poličku s úchytkami využít. Recyklace prken. Nejen sklenice dostanou nový úkol, namísto putování do starého skladu. I prkna mají za sebou minulost. U starého nábytku, dřevěných beden nebo jiných předmětů najdete například části, které působí autenticky, staře a perfektně se hodí pro výrobu takovéto poličky. Vhodná jsou i prkna z beden na víno, především proto, že jsou opatřena dekorativními vypálenými značkami kvalitních vín.

Našroubování láhví
Našroubování láhví
Našroubování láhví
Našroubování láhví

Publikováno: 7. 8. 2018, Autor: OBI (text a foto) , Profil autora: Redakce