reklama

Jedeme na Dušičky

Letos nám Dušičky, neboli den Památky zesnulých, vycházejí na pátek. To znamená, že blížící se víkend věnují návštěvě hrobů svých rodin a blízkých i ti lidé, kteří obvykle příliš často na hřbitovy nechodí. Mnozí se pro věnce, věnečky a kytice zastaví v obchodě. Jiní se do jejich aranžování pustí s láskou doma. Při práci jsou tak v mysli zase s těmi, na které mohou již jen vzpomínat.

Jedeme na Dušičky

Tradicemi a historii tohoto svátku jsme se na stránkách Českého kutila již poměrně podrobně zabývali. Tak si je připomeňme zde a letos pro své blízké připravme namísto tradičního věnce z chvojí a šišek třeba jednoduchý věneček, zdobený tykvemi a malými dýněmi. Ty k podzimu patří, nejen pro pěkné barvy a tvary, ale i proto, že se i u nás v posledních letech prosazují halloweenské dekorace.

Příprava na Dušičky
Příprava na Dušičky

Nicméně, ať zvolíme jakékoliv dekorace, návštěva tichých a malebných hřbitovů, čerstvě upravené hroby s blikajícími světýlky a podzimní atmosféra nás přinutí zastavit alespoň na chvilku hektický běh všedních pracovních dnů, spočinout u rodinných památníčků a v mysli porozprávět s těmi, kteří s námi sice již fyzicky nejsou, ale přesto nás nikdy neopustili.

Příprava na Dušičky
Příprava na Dušičky

Také jste svým nejmilejším přinesli nádherné hrnkové chryzantémy? Jsou velmi oblíbenými květinami a již dávno o nich neplatí, že patří k ryze smutečním květinám, kam se kdysi řadily. Jejich zdobná a bohatá květenství však často vedou k tomu, že rostliny v květináči s lehkým substrátem, ve kterém je zakoupíme, rychle vyschnou, a pak jsou nestabilní a často se převracejí. Proto je dobré, vsunout je do obalu, který zatížíme. Často postačí nejprve zatížit jeho dno, nebo naopak zasypat povrch zeminy dekoračním štěrkem, či drobnými oblázky, aby vítr květináč nepřevrhl.

Příprava na Dušičky
Příprava na Dušičky

Až upravíte a ozdobíte hroby, zapálíte lampy nebo svíčky a porozjímáte nad koloběhem života, přejeme těm z vás, kdo se na „hroby“ spolu s dalšími lidmi vydáváte daleko od svého bydliště, abyste našli místa odpočinku vašich nejmilejších nepoškozená a v pořádku a aby také vaše cesta domů byla klidná a bez stresů z kolon vozů na silnici.

Publikováno: 1. 11. 2018, Autor: HŠ (text), Jiří Jan (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.