Šperk nechává přirozeně vyniknout částem těla, které si zaslouží pozornost, a proto není od věci je doslova vyšperkovat k dokonalosti. Tajemstvím úspěchu je originalita šperku, díky které zaručeně zazáříte v uniformním davu. Pokud vás slovo netradiční vystihuje a chcete zaujmout, tak právě pro vás máme několik tipů na exkluzivní kousky šperků z kolekce Trash Made.
Ačkoliv jsou v současnosti šperky převážně vyráběny ze zlata, stříbra a různých kovů, stále populárnější se stávají šperky vyrobené z recyklovaných materiálů. Jedná se například o různé části z LCD monitorů, drátky či kabely, ze kterých lze vytvořit netradiční náušnice, náhrdelníky, náramky nebo dokonce brože a přívěsky. „V létě minimalizujeme kvůli horku oblečení, přesto se však chceme zdobit a sebevyjádřit, k čemuž slouží právě šperky. Poptávka po tomto zboží během letních měsíců každoročně narůstá. Oproti zimě se počet prodaných náušnic průměrně zvyšuje o 20 %,“ uvádí Adéla Zimáčková, koordinátorka projektu Trash Made, v rámci kterého vznikají šperky z recyklovaných materiálů vyřazených elektrospotřebičů.
Okouzlete Čaropírky
Tyto perleťově něžné náušnice značky Trash Made jsou na první pohled nerozeznatelné od peří. Pokud si lámete hlavu nad tím, z čeho by mohly být vyrobeny, napovíme vám, že jde o fólii ze starých LCD monitorů, která svými výraznými odlesky přitahuje zraky kolemjdoucích. Lehká polarizační vrstva dokonale odráží světlo, díky čemuž zůstanete vždy nepřehlédnutelní. Háček do ucha je vyrobený z pravého stříbra, které je ve většině případů uchem dobře snášeno a nezpůsobuje alergické reakce, jako například nikl.
Připněte si zvířátko
Metalické doplňky jsou v poslední době velký trend a zároveň nadčasová záležitost. Nejvíce však vyniknou v létě na slunci, kde oslní svým třpytem. Kolekce broží Trash Made se zvířecími motivy je velmi jedinečná a přesto si v ní každý najde to své. Ozdobit se můžete broží ve tvaru psa, lišky, ptáka či dokonce myši. Kdo by řekl, že z měděného drátku, který byl původně navinut na cívky elektromagnetických relé, může vzniknout tak osobitý šperk, který si lze připnout v podstatě kamkoli. Ve stejném designu jsou dostupné taktéž spony do vlasů či pásky. Každý kousek je originál.
Objevte hadí exotiku
Pokud rádi zkoušíte něco nového a s chutí se vydáváte za hranice všednosti, pak je načase vyzkoušet chuť exotiky. Elegantní hadí náhrdelníky, které jsou v duchu značky Trash Made vyrobené z recyklovaných, ochranných návleků kabelů, oživí modely ve vaší skříni. I to nejobyčejnější bavlněné tričko získá jiný rozměr, pokud ho doplníte výrazným náhrdelníkem. Tím vytvoříte dojem kontrastu obyčejného a luxusního a ušetříte tak spoustu času a peněz.
Odhalte tajemství čísel
Máte-li v oblibě náramky s přívěsky, nesmí vám chybět ani ten nejoriginálnější. Náramek Trash Made je vyroben z tlačítek vyřazených telefonních budek, která jsou zavěšena na nastavitelném stříbrném řetízku, poskytujícím dostatek místa pro přidání jakýchkoli dalších přívěšků dle libosti. Kombinace čísel je taktéž volitelná, což lze například využít jako dárek upomínající na významné výročí či životní události. Fantazii se meze nekladou.
O projektu Trash Made
Boarded brož žába a Chip-sy náušnice, autor Jana Krovová
Helix a Snowy - náušnice, autor Linda Čihařová
Neziskový projekt Trash Made byl poprvé představen veřejnosti na Designbloku v roce 2009. Od té doby již jeho předměty posbíraly řadu nominací na Ceny Czech Grand Design. Projekt zaštiťuje společnost REMA Systém, která se zabývá sběrem a recyklací vysloužilých elektrozařízení. Na projektu se dále podílí skupina umělců v čele s designérkami Annou Kozovou, Janou Chaklosh a Lindou Čihařovou. Výrobu pomáhají realizovat klienti několika chráněných dílen, kteří mají díky Trash Made možnost uplatnit a rozvinout svou zručnost. Výrobky Trash Made jsou designovými předměty s vlastním příběhem. Jsou vyrobeny z již jednou použitých materiálů a součástek, které původně měly být zrecyklovány nebo trvale zničeny. Kolekci tvoří originální šperky a módní i bytové doplňky.
Publikováno: 30. 7. 2014, Autor: Et (text), A. Jakovlev (foto), Profil autora: Redakce