reklama

Brouk Hrdobec

Dostala jsem dřevěný kabošon a pokyn udělat z něho něco do čísla, jehož tématem je havěť… Co mne, jako milovnici filmů, napadlo úplně první, je dialog z komedie „Marečku, podejte mi pero“ o tom, že hrdobec „to je takovej brouk…“ A na tomto neobvyklém broukovi si ukážeme další možný způsob obšití kabošonu, tentokrát technikou Square Stitch, kterému česky říkáme plochý steh. Technika je vhodná spíše pro nižší, plošší kabošon, u vyšších kabošonů lze použít tam, kde nechcete obšívat příliš do výšky, tedy kde obšití nemá kabošon příliš zakrývat.

Brouk Hrdobec

Materiál a pomůcky na brouka Hrdobce

 • TOHO Round 8/0, 11/0 a 15/0 v barvě 84
 • TOHO Treasure v barvě 161 a 176
 • dřevěný kabošon
 • korálek z karneolu se dvěma dírkami
 • kabošonka
 • kůže ze staré sukně
 • lepidlo
 • nit Nymo
 • jehla
 • Nalepte kabošon na Kabošonku a nechte chvilku zaschnout, ale dbejte na to, aby lepidlo bylo jen pod kabošonem, jinak se vám bude špatně obšívat.

  Materiál a pomůcky na brouka Hrdobce
  Materiál a pomůcky na brouka Hrdobce

  Navlékněte si nit do jehly, na jednom konci udělejte asi 10 cm od konce malý uzlík a nit veďte co nejblíže kabošonu zespoda Kabošonky nahoru. Naberte čtyři korálky 8/0 a nit veďte co nejblíže kabošonu a těsně za korálky dospod Kabošonky. Mezi druhým a třetím korálkem veďte nit opět nahoru a provlékněte ji třetím a čtvrtým korálkem. Naberte dva nové korálky 8/0 a těsně za nimi co nejblíže kabošonu veďte nit dospod Kabošonky. Mezi třetím a čtvrtým korálkem veďte nit nahoru a třemi korálky nit provlékněte. Takto pokračujte okolo celého kabošonu (obr. 1).

  Nyní začněte šít druhou řadu korálků technikou plochého stehu. Naberte jeden korálek 11/0 a vraťte se do stejného korálku 8/0 ze kterého jste vycházeli. Nit veďte do dalšího korálku 8/0 v základní řadě. Navlékněte nový korálek 11/0 a vraťte se do stejného korálku 8/0. Takto pokračujte okolo celého kabošonu a nové korálky 11/0 přidávejte nad každý korálek 8/0. Všemi korálky 11/0 provlékněte nit a stáhněte je k sobě (obr. 2).

  Stejným způsobem udělejte ještě jednu řadu, ale použijte menší korálky 15/0 (obr.3).

  Kabošonku ostříhejte za korálky 8/0, ale dejte pozor, ať si nepřestřihnete nit. Připravte si kůži, do té udělejte dva otvory, kterými provléknete špendlík, a kůži přilepte i se špendlíkem k obšitému kabošonu. Kůži ostříhejte na velikost Kabošonky a cihlovým stehem ji olemujte (obr. 4). Obšití kabošonu je hotové, nit ale ještě nestříhejte, budete ji ještě potřebovat.

  Připravte si křídla a krovky brouka Hrdboce technikou cihlového stehu.

  Materiál a pomůcky na brouka Hrdobce
  Materiál a pomůcky na brouka Hrdobce

  Křídla ušijte korálky TOHO Treasure aby byla pěkně pevná a pravidelná. Rozkreslení žilkování a tvaru křídel vidíte naobrázku. Nitě neukončujte, budete je potřebovat na přišití křídel ke kabošonu.Podle obrázku šest ušijte korálky TOHO 11/0 cihlovým stehem krovky brouka a přidáním korálků 8/0 a 15/0 je stáhněte a prohněte do mírného obloučku. Pozor, aby byly krovky prohnuty každá na jinou stranu. Nitě stále ještě nestříhejte, protože budou potřeba na přišití ke kabošonu a křídlům.K obšitému kabošonu přišijte karneolový korálek se dvěma dírkami a na obou z nich udělejte broukovi tykadla.

  Materiál a pomůcky na brouka Hrdobce
  Materiál a pomůcky na brouka Hrdobce

  Použijte nit která vychází z obšití kabošonu, navlékněte na ní karneolový korálek a pět korálků 15/0, jeden korálek 11/0 a korálky 15/0 se vraťte zpět do karneolového korálku a do obšití kabošonu. Nit veďte korálky z obšití kabošonu a opět do karneolového korálku. Udělejte druhé tykadlo a vraťte se zpět do obšití kabošonu. Teprve nyní nit zapošijte a ustřihněte.Přišijte na několika místech nejprve křídla a pak i krovky ke korálkům na kabošonu. Použijte nitě, které vám zbyly při šití křídel a krovek. Doporučuji přišít krovky přes křídla až ke korálkům na kabošonu, práce tak bude pevnější a nitě se vám budou lépe zapošívat.

  Tento návod jsme vybrali z jarního čísla časopisu Korálki, kde najdete projekty v mnoha technikách vhodné pro začátečníky i pokročilé, pro lepší orientaci jsou označeny jako vždy obtížností, podrobným obsahem členěným nejen podle typu projektu, ale i podle jednotlivých technik.

  www.koralki.rooya.cz

  Publikováno: 11. 11. 2018, Autor: Veronika Ziminka Mráziková (text a foto), Šárka Jiřičná (foto), Profil autora: Redakce