reklama

Pomocník v nouzi - "sypké zimní řetězy"

Občas zima udeří znenadání a spousta řidičů bývá zaskočena. Kdo by to čekal, že v lednu začne sněžit a mrznout? Dokonce se zdá, že paradoxně podceňují situaci nejen ti „sváteční“ jezdci, ale i rádoby profíci, kteří ze silnice neslezou, co je týden dlouhý. Kdo skutečně pravidelně jezdí, pak ví, o čem je ve skutečnosti řeč. Stále se najdou „koumáci“ na letních pneumatikách, řidiči, co nesundají sníh ze střechy svého auta a vyrazí na silnici, neukáznění hazardéři s fyzikálními zákony, kteří přeceňují své možnosti, anebo jen nezkušení, kteří se však cpou tam, kam nemají. Nicméně jsou situace, které mohou opravdu překvapit, ale proto je důležité, být na ně vždy připraven.

Pomocník v nouzi - "sypké zimní řetězy"
Pomocník v nouzi - "sypké zimní řetězy"
Pomocník v nouzi - "sypké zimní řetězy"

Když je na silnici led a sníh

Tak například minulý víkend jsme vyrazili na běžky a naším cílem byl Boží Dar v Krušných horách. Sněhu bylo díky bohaté nadílce z předešlého týdne více než dostatek, takže jsme se těšili na příjemně strávený den. Což se také stalo, ale na závěr dne nás, tak jako mnoho jiných, překvapilo počasí. Teploměr ukazoval mínus 3 °C a jemně pršelo. Auta byla za odpoledne kompletně pokryta 3 mm vrstvou ledu a silnice i parkoviště bylo jedno velké kluziště. Když člověk počítá s tím, že může padat sníh, zaparkuje vůz tak, aby se v případě potřeby dal snadno vyprostil. Led je však led. Ten dokáže i z malého kopečku vytvořit neprůjezdnou oblast. Někteří zoufale šlapali na plyn, nechali kola se zběsile protáčet a vozy samozřejmě klouzaly sem a tam. To vytvářelo místy až nebezpečné situace. Více než kdy jindy však platí zachovat klid. První pomoc, když nemůžeme vyjet z parkoviště nebo ze sněhem zasypané cesty, jsou „sypké“ řetězy. Co to je? Jednoduše zimní posyp, který lze dát v pytli nebo kbelíku do kufru auta. Je to rychlejší a snadnější řešení než v mrazu nasazovat řetězy, které bychom za chvíli zase sundávali.

Když je na silnici led a sníh
Když je na silnici led a sníh

Zimní posyp Liapor

Z vlastních zkušeností můžeme pro tyto chvíle doporučit zimní posyp z Liaporu, což jsou v podstatě malé keramické kuličky (dříve známe jako keramzit), který účinkuje i ve vysokých mrazech, je ekologický a také nevadí pejskům ani jiným domácím mazlíčkům, což je dobrá vlastnost, když jej využijeme i v okolí domu na posypání chodníku. Aplikace je velmi jednoduchá, prostě na zledovatělou plochu nasypeme inertní posyp a opatrně se s vozem rozjedeme. Zimní posyp z Liaporu je obecně velmi lehký materiál a k dostání je v 10, 50 nebo i 1000 litrovém balení. Díky své nízké hmotnosti si s ním bez problémů poradí i dámská část populace. Má ještě jednu výhodu – pokud zledovatělý povrch posypané cesty přes den roztaje a pak zase zmrzne, zůstane přesto třecí vlastnost povrchu zachovaná, protože keramické kuličky Liaporu vždy vzlínají na povrch. Protože neucpe kanalizační řád, velmi snadno se po zimě likviduje – spláchne se jednoduše vodou.

Zimní posyp Liapor
Zimní posyp Liapor

Zimní posyp z Liaporu je rychlý pomocník pro všechny možné situace. Ekologicky šetrný výrobek je k dostání na firemním e-shopu nebo v prodejnách stavebnin apod. Případné další informace lze čerpat na www.zimniposyp.cz.

Publikováno: 12. 1. 2019, Autor: Lias Vitnířov (text a foto), Profil autora: Redakce