reklama

Zahradní ohniště: koupit nebo vybudovat svépomocí?

Pokud je to možné, tak každou volnou chvíli trávíme společně s rodinou v místech, kde nám je příjemně. Takovým prostředím je například naše zahrada, kterou si můžeme dovybavit zahradním ohništěm. Existuje dokonce několik typů, takže si můžeme vybrat, zda si jej koupit jako hotový výrobek nebo vybudovat svépomocí.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní ohniště: koupit nebo vybudovat svépomocí? (Zdroj: Depositphotos)

Zahradní ohniště má pro celou rodinu zcela zásadní význam. Umožňuje příjemně strávit víkendové a svátečné chvíle v bezpečném prostředí naší zahrady. Je také možné díky němu připravit různé jednoduché pokrmy, jako jsou párky, maso nebo zelenina. Kromě klasických přenosných a moderních ohnišť můžeme taky vsadit na vlastní šikovné ruce.

Ohniště
i (Zdroj: Depositphotos)
Venkovní ohniště je součástí mnoha zahrad

Ocelová zahradní ohniště pro snadné opékání, grilování a vaření

Nejvíce známým typem je moderní zahradní ohniště z robustního ocelového plechu, který je vytvarován do kulatého nebo hranatého tvaru. K hlavní vytvarované desce, kam zakládáme dřevo nebo dřevěné uhlí, je metodou svařování připevněno několik podpěrných nožek, který dotvářejí ohniště jako celek. Aby ohniště bylo odolné, výrobci používají silný plech o tloušťce 2 mm a celý výrobek opatří ohniodolným povrchem, který brání korozi.

Ocelové zahradní ohniště má také spoustu příslušenství. Oblíbený je především rošt, který se používá v případě grilování na dřevěném uhlí. Většina produktů s roštem má možnost jej dokonce posouvat v různých výškových úrovních, což má příznivý dopad na kvalitu grilovaného nebo opékaného masa. Mříž roštu je nejčastěji nerezová a velmi snadno udržovatelná. Po ukončení grilování či opékání ji stačí pouze otřít papírovou utěrkou. Pro vaření existuje také závěs pro pověšení kotlíku, ve kterém připravíme například vynikající guláš. Na závěr, pokud potřebujeme oheň rychle udusit, se pak nabízí dokoupení pokličky na ohniště. Ta zabrání také nežádoucímu zaplavení ohniště při nečekané dešťové přeháňce.

Kovové ohniště
i (Zdroj: Depositphotos)
Plechové zahradní ohniště s kotlíkem

Kouzlo betonu a umělého kamene

Beton je nejen na zahradě čím dál tím více považován za výrazný designový prvek, který podporuje čistý a minimalistický styl bydlení. V zahradě si můžeme pořídit také různá zahradní ohniště, vyrobená z klasického betonu nebo umělého kamene. Beton je klasika, která nezklame, ale pro někoho může být až příliš nevýrazný a nudný. Umělý kámen je modernější a atraktivnější, přičemž jeho výroba spočívá v tom, že nadrcené kamenivo se spojí cementem a přidá se ještě pigment. Výsledkem je možnost sehnat dílce v mnoha různých barevných variantách. Stavebnice zahradního ohniště je dodávaná jako jedna paleta s dílci, na jejichž spojení použijeme nejčastěji polyuretanovou pěnu. Tyto výrobky mají výhodu v téměř neomezené životnosti, avšak pořizovací cena je vždy vyšší, a to jak u betonu, tak umělého kamene.

Kamenné ohniště
i (Zdroj: Depositphotos)
Moderní zahradní ohniště z kamene

Ohniště podomácku

Pokud se nechceme zabývat hledáním některého z vhodných vyrobených ohnišťových kompletů, můžeme vyzkoušet svoji vlastní zručnost. Svépomocné vybudování zahradního ohniště má tu výhodu, že se pak budeme velmi těšit z vlastní provedené práce a pocit pohody tak může být ještě větší.

Jedním z nejjednodušších řešení je použití cihel, z nichž vybudujeme zapuštěné ohniště v zemi. Stačí nám k tomu rýč, lopata a kolečko. Nejprve si ale změříme délku cihel a podle nich vyhloubíme jámu ve tvaru kruhu. Následně do jámy vyskládáme cihly a mezery i dno můžeme vyplnit například kačírkem. Aby cihly držely u sebe, měli bychom je fixovat alespoň za pomoci menšího množství betonu nebo malty. Na zimu toto ohniště ale nezapomínáme zakrýt, mráz na něm může totiž napáchat docela velké škody.

Ohniště z cihel
i (Zdroj: Depositphotos)
Jednoduché ohniště z vyřazených cihel

Ještě jednodušší je stavba nízkého nadzemního ohniště, kde sáhneme také po cihlách, které jsou pro mnohé z nás dostupným materiálem. Stačí nám dvě až tři řady stočit do kruhu a jako podklad nechat holou zem. Nicméně, aby nedošlo ke zhroucení stavby, musíme stavět na rovině, případně zlehka upravit terénní nerovnost.

Publikováno: 21. 4. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček