reklama

Svod dešťové vody: jak na zachycení vláhy pro zahradu

Dešťová voda je velice důležitým artiklem každé zahrádky, protože bez pravidelné a vydatné zálivky nemá šanci vegetace přežít. Mnoho z nás se tak snaží vyřešit její svod a zachycení v nádobách nebo velkoobjemových kontejnerech. Jak co nejjednodušší cestou vyřešit svod dešťové vody ze střechy domu, altánu nebo jiných vhodných ploch a na co si dát pozor?

i (Zdroj: Depositphotos)
Svod dešťové vody: jak na zachycení vláhy pro zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Svod dešťové vody u rodinných domů nebo chalup se zahradou začíná být čím dál oblíbenější, ale i nutnější záležitostí. Svádět vláhu pro zalévání zahrady do nádob nebo podzemních nádrží můžeme ze střechy domu, ale i skleníku, zahradního domku nebo altánu. Čím je plocha pro záchyt vody větší, tím jsme v otázce nedostatku závlahy zahrádky méně ohroženi.

Velkoobjemová nádrž
i (Zdroj: Depositphotos)
Svod dešťové vody do velkoobjemové nádrže

Proč svádět dešťovou vodu

Sucho je v letním období každoročně horší, a tak se naší zahrádce nedostává vláha, která by byla zapotřebí. Aby zahrádka přežila a dočkali jsme se velké úrody ke konci sezóny, musíme pravidelně zalévat. Bez pravidelné zálivky nemá vegetace šanci přežít. Proto bychom se měli snažit o to, abychom navedli vodu do nádob nebo nádrží z co možná největší plochy. Samozřejmě je také zapotřebí provést takové opatření, aby voda z nádrží zbytečně nepřetékala pryč. Když se tedy nádoby naplní, měli bychom jejich obsah přečerpat do další připravené velkoobjemové nádrže.

Plastové sudy
i (Zdroj: Depositphotos)
Řešení svodu vody z okapů do dvou sudů

Okapy zachrání velkou část vody

Aby se nám podařilo navést co možná největší množství dešťové vody do nádob a kontejnerů, musíme mít vybudovaný záchytný systém, jehož základem jsou střešní okapy. Neměly by chybět na rodinném domě, nářaďové boudě, zahradním altánu nebo skleníku. Všude pod zakončením okapů potom připravíme vhodnou nádobu, která vláhu zachytí.

Okapy
i (Zdroj: Depositphotos)
Vodu svádějte do nádob nejen ze střechy, ale i z altánu či skleníku

Typy záchytných zařízení

  • Plastové nebo plechové sudy - první typ je vhodnější z důvodu delší životnosti. Plechové sudy postupem času proreznou, pokud není jejich materiál povrchově upraven například pozinkováním.
  • Velkoobjemové nádrže s kapacitou 1000 litrů - vhodné jsou především repasované s vložením nové plastové záchytné části. Zcela nevhodné jsou kontejnery po chemických sloučeninách, protože i po jejich vyčištění stále obsahují stopy chemikálií, které mohou na spoustu let kontaminovat naši zahradu.
  • Podzemní nádrž na dešťovou vodu - zdaleka nejdražší způsob záchytu dešťové vody, vyžaduje zemní práce bagrem, měli bychom tedy rovnou promyslet případné terénní úpravy. Také musíme myslet na natažení elektroinstalace vzhledem k tomu, že vodu budeme z nádrže vytahovat čerpadlem. Avšak podzemní nádrž je nejmodernější a z estetického hlediska i nejlepší volbou. Ale pozor, na retenční nádrž pro dešťovou vodu se vztahuje ohlašovací povinnost na nejbližším stavebním úřadě.
Dešťový okap
i (Zdroj: Depositphotos)
Okapy nezapomeňte zajistit proti pádům drobného ptactva

Ochrana drobného zvířectva

Při instalaci nádrží, sudů a jiných prostředků pro záchyt dešťové vody musíme bezpodmínečně myslet také na drobné zvířectvo, jako jsou především malí zpěvní ptáci. V jarním období probíhá hnízdní období a na celou řadu mláďat čeká v otevřených a dobře přístupných nádobách smrt utopením. Na nádoby stačí instalovat pletivo, případně natvarovat mříž, která zabrání nechtěným pádům užitečných tvorů.

Místo okapových svodů zkuste řetězy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 4. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček