reklama

Důkladný úklid dílny vám usnadní další práci

V dílně není nic horšího než nepořádek. Pusťte se proto do pořádného úklidu a všemu, co se volně povaluje, najděte to pravé místo. Dokupte police, šuplíky a co půjde, zavěste na zeď. Budete tak mít nářadí na očích, po ruce a zároveň vám se nic nebude povalovat pod nohama. Ukliďte si také pracovní stůl a nezapomínejte na bezpečnost.

Důkladný úklid dílny vám usnadní další práci (Zdroj: Depositphotos)

Skoncujte jednou provždy s neustálým hledáním nářadí či vhodného šroubku. Pořádně si ukliďte v celé dílně, přidejte dostatek úložného prostoru a vyčistěte si také pracovní stůl.

Jak na důkladný úklid dílny

Vše překontrolujte a co je nefunkční nebo to nepoužíváte, nekompromisně vyhoďte. Funkční, ale vám již nevyhovující nářadí můžete prodat a pořídit si za utržené peníze nové, které vám bude dělat větší radost. Šrouby, hřebíky, matice, podložky, hmoždinky a další drobnosti co nejvíce vytřiďte a uložte rozdělené do praktických boxů. Můžete využít různé malé krabičky, plastové boxíky s víčkem nebo praktické úložné boxy na nářadí s přihrádkami.

Organizér
Přehledně roztříděné drobnosti vám usnadní práci v dílně (Zdroj: Depositphotos)

Úložný prostor je alfou a omegou

  • Klasické police. Využijte co nejvíce plochy zdí a vyplňte je policemi. Raději si pořiďte více polic, které hned nezaplníte, ale v budoucnu je budete mít už připravené. Vybírejte police, které snesou větší zátěž, jak při používání, tak při zatížení. Přeci jen je to dílna, ne pokoj pro hosty.
  • Závěsný systém na zeď. Skvělou záležitostí jsou závěsné systémy pro přehledné uskladnění každého kusu nářadí. Můžete si tak nad pracovní stůl viditelně vyskládat jednotlivé šroubováky, kladiva, pilky, pilník a cokoliv potřebujete a mít je tak hned po ruce. Na trhu najdete velké množství druhů a typů, které si můžete přizpůsobit vaším potřebám.
  • Pojízdné skříňky. Další skvělou vychytávkou jsou šuplíkové systémy na kolečkách. Tak si můžete některé nářadí a pomůcky přesouvat v rámci dílny podle potřeby. Navíc horní plocha této skříňky může posloužit jako odkládací prostor při práci. Skříňku na kolečkách umístěte hned vedle pracovního stolu a zvětšíte si tak základní pracovní plochu.
Pojízdný box
Pojízdný box může posloužit jako prodloužení pracovního stolu (Zdroj: Depositphotos)

Smeťte vše z pracovního stolu

Na pracovním stole nechte připevněný jenom svěrák. Vše ostatní ukliďte na své místo mimo stůl. Pracovní stůl potřebujete mít vždy volný, jinak se místo kutění budete věnovat neustálému úklidu. Po každé práci pak také nenechávejte nic na příště, ale vždy si po sobě ukliďte.

Kufřík s nářadím
Pro práci mimo dílnu mějte po ruce kufřík s nářadím (Zdroj: Depositphotos)

Vždy připravený!

Ne vše je možné přesunout do dílny nebo by to bylo zbytečné. Například pro opravu skříňky v kuchyni nebo připevnění police v ložnici se vám bude hodit přenosný kufřík na nářadí. Může to být pevná kožená brašna, plastový box s rukojetí nebo pojízdný box pro přesun většího množství nářadí. Vše seženete v hobby prodejnách jako je OBI, Hornbach a podobně.

Závěsný systém
Zdi nad stolem využijte pro přehledné zavěšení nářadí (Zdroj: Depositphotos)

Nástěnný organizér na nářadí si můžete vyrobit

Publikováno: 16. 4. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Silva Pokorná