Bez měření se náš život již neobejde. Setkáváme se s ním naprosto všude - doma, v zaměstnání, v obchodě, u lékaře. K měření nejrůznějších hodnot a veličin nám slouží různé měřící přístroje, od těch nejjednodušších, až po složité digitální a laserové. Představíme vám některé druhy, které by neměly chybět ve vaší dílně.
Mezi jednoduché ruční měřicí přístroje můžeme zařadit mikrometry, svinovací a skládací metry, pásma, posuvná měřítka, měřící kolečka, úhelníky, výškoměry, vodováhy nebo kovová měřítka. Jsou k vidění téměř v každé kutilské i domácí dílně a jsou také hojně využívány.
Měření pomocí digitálních a laserových přístrojů se považuje za velmi přesné a navíc velmi jednoduché při ovládání. Mezi tyto měřicí přístroje patří digitální vodováhy a úhloměry, lasery rotační, podlahové, čárové, bodové a kombinované, detektory, optické nivelační přístroje, termokamery a termodetektory, monitorovací kamery, dálkoměry a další speciální přístroje.
Do speciální kategorie měřících technik pak spadají různé multimetry, detektory napětí, měřiče spotřeby elektrické energie a nejznámější pak zkoušečky elektrického napětí. Kromě posledně jmenovaného přístroje jsou ostatní spíš doménou profesionálů.
Svinovací, skládací metry a pásma
Svinovací metry a pásma slouží k měření délky. Vyrábí se z látky, plastu, kovu, dřeva nebo skelných vláken. Mohou být jak jednostranné, tak oboustranné. Na pásce jsou vyznačeny v pravidelných milimetrových intervalech jednotlivé dílky. Pro větší skladnost se dají tato měřidla svinout, stočit nebo složit. Umožňují měřit délku i na nerovných plochách nebo měřit vzdálenost za roh.
Vodováhy a úhloměry
Vodováhy a úhloměry se používají při určování úhlů, sklonu nebo přesné roviny. Pomocí vodováhy se vyrovnává nábytek nebo domácí spotřebiče, zjišťuje se rovnost oken, dveří a parapetů, určuje se sklon střechy. Také se bez vodováhy neobejdeme při terénních úpravách zahrad a okolí domů. Vodováhy jsou bublinkové (z francouzštiny libela, měří rovinu pomocí bublinky v trubičce, která je uložena v těle vodováhy), hadicové (šlaufka je vhodná pro měření větších vzdáleností třeba ve stavebnictví), nebo laserové (vodováha s optikou a laserovou diodou promítají měřenou rovinu na zeď). Vyrábí se z plastu nebo častěji z kovu, který zajišťuje vyšší životnost měřidla. Úhelníky jsou vybaveny dorážkou pro přesné měření úhlů.
Posuvná měřítka
Posuvné měřítko budete znát pod častějším označením šuplera. Skládá se ze dvou částí - posuvné a pevné. Na pevné části je milimetrová stupnice, na posuvné tzv. vernier, což je zařízení k jemnějšímu odečítání délky. Má také čelisti na obou stranách pevné části. Většími čelistmi se měří vnější délka, menší zašpičatělé slouží k měření např. otvorů a vnitřních rozměrů. Spodní konec posuvného měřítka je pak vybaven vysouvacím hloubkoměrem. Umí měřit s přesností na 0,1 mm, digitální pak s rozlišením 0,01 mm. Používá se především ve strojírenství a průmyslu.
Posuvné měřítko neboli šuplera či také posuvka pro velmi přesné měření
Měřící kolečka
Měřící kolečka jsou vhodná na měření jak v interiéru, tak v exteriéru. Dlouhá plastová rukojeť je zakončena jedním nebo dvěma kolečky, které slouží k pohybu měřidla po povrchu a udržení stability při měření. Na teleskopické rukojeti je pětičíselné počítadlo s nulovacím tlačítkem. Je nezbytnou pomůckou např. dopravní policie při vyšetřování dopravních nehod.
Výškoměry
Toto speciální měřidlo se jinak nazývá altimeter a je to zařízení určené k měření výšky objektu nad povrchem (Země či jiné planety). Mechanický výškoměr se používá např. ve stavebnictví a strojírenství (známější je název nádrh), nebo ve zdravotnictví pro měření výšky postav (tzv. stadiometer) a je určen pro měření výšky od základní roviny. Tlakový výškoměr se používá v letadlech, ale najdete ho i u horolezců a potápěčů. Mnohem přesnější je laserový a radiolokační výškoměr, který vysílá vlastní signál a používá se pro vědecké účely i v letectví.
Mikrometry
Mikrometry jsou jemné měřicí přístroje, určené k velmi přesnému měření délky. Využívané třeba ve strojírenství. Kutil se může s takovým zařízením setkat např. při modelářství. Za podobným účelem se dají používat i kovová měřítka, která se podobají kružítkům bez tuhy s dvěma hroty. Slouží k měření délky s přesností na 0,2 mm.
Lasery rotační a podlahové
Tyto přístroje disponují horizontální i vertikální samonivelací, což je postup, při kterém se vytyčí rovina, a od ní se určují výškové rozdíly v terénu. Lasery disponují moderními technologiemi, které zajistí co nejpřesnější zaměření či výkonnou optiku. Předpokladem je dlouhá životnost všech dílů. Přístroje pracují s dobíjecími aku články a tím snižují náročnost provozu. Používají se zejména ve stavebnictví a také v geodézii. Například nivelace podlahy v domě nám zajistí bezhlučnou chůzi a dlouhou životnost podlahy samotné.
Bodové lasery
Používají se pouze uvnitř staveb. Velmi přesně přenášejí pravé úhly a zaměřují v pěti bodech stropy i podlahy. Ideální využití ve stavebnictví při montáži sádrokartonových a zděných stěn, zavěšování stropních podhledů, pokládání dlaždic, výstavbě interiérů a také k dokonalému usazení předmětů do pravého úhlu.
Kombinované lasery
Kombinované lasery jsou univerzální, nabízí kombinaci přesně vyznačené laserové čáry a olovnice. Provádí se s nimi běžné nivelační práce a přenosy rovin. Jsou jednoduché na ovládání a dosahují přesných výsledků. Nákupem u autorizovaného prodejce získáte navíc servis i výhodnou cenu.
Optické nivelační přístroje
Tyto přístroje se používají na měření nivelace venku. Zaměření je až 36x zvětšeno. Jsou vybaveny technologiemi, které zabrání přenesení různých vibrací a otřesů z exteriéru do výsledku měření. K použití v náročných podmínkách na stavbách jsou vybaveny většinou celokovovou konstrukcí.
A stejně jako ve stavební firmě, tak i u kutila v dílně platí - dvakrát měř a jednou řež. Pokud k tomu navíc máme kvalitní a přesné měřidlo, musí se dílo podařit.
Publikováno: 2. 2. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce