reklama

Měřící technika

Bez měření se náš život již neobejde. Setkáváme se s ním naprosto všude - doma, v zaměstnání, v obchodě, u lékaře. K měření nejrůznějších hodnot a veličin nám slouží různé měřící přístroje, od těch nejjednodušších, až po složité digitální a laserové. Představíme vám některé druhy, které by neměly chybět ve vaší dílně.

Měřící technika

Mezi jednoduché ruční měřicí přístroje můžeme zařadit mikrometry, svinovací a skládací metry, pásma, posuvná měřítka, měřící kolečka, úhelníky, výškoměry, vodováhy nebo kovová měřítka. Jsou k vidění téměř v každé kutilské i domácí dílně a jsou také hojně využívány.

Metr je důležitou pomůckou v dílně i v domácnosti.
Metr je důležitou pomůckou v dílně i v domácnosti.

Měření pomocí digitálních a laserových přístrojů se považuje za velmi přesné a navíc velmi jednoduché při ovládání. Mezi tyto měřicí přístroje patří digitální vodováhy a úhloměry, lasery rotační, podlahové, čárové, bodové a kombinované, detektory, optické nivelační přístroje, termokamery a termodetektory, monitorovací kamery, dálkoměry a další speciální přístroje.

Do speciální kategorie měřících technik pak spadají různé multimetry, detektory napětí, měřiče spotřeby elektrické energie a nejznámější pak zkoušečky elektrického napětí. Kromě posledně jmenovaného přístroje jsou ostatní spíš doménou profesionálů.

Svinovací, skládací metry a pásma

Svinovací metry a pásma slouží k měření délky. Vyrábí se z látky, plastu, kovu, dřeva nebo skelných vláken. Mohou být jak jednostranné, tak oboustranné. Na pásce jsou vyznačeny v pravidelných milimetrových intervalech jednotlivé dílky. Pro větší skladnost se dají tato měřidla svinout, stočit nebo složit. Umožňují měřit délku i na nerovných plochách nebo měřit vzdálenost za roh.

Svinovací metr s praktickou sponou na plastovém pouzdře.
Svinovací metr s praktickou sponou na plastovém pouzdře.

Vodováhy a úhloměry

Vodováhy a úhloměry se používají při určování úhlů, sklonu nebo přesné roviny. Pomocí vodováhy se vyrovnává nábytek nebo domácí spotřebiče, zjišťuje se rovnost oken, dveří a parapetů, určuje se sklon střechy. Také se bez vodováhy neobejdeme při terénních úpravách zahrad a okolí domů. Vodováhy jsou bublinkové (z francouzštiny libela, měří rovinu pomocí bublinky v trubičce, která je uložena v těle vodováhy), hadicové (šlaufka je vhodná pro měření větších vzdáleností třeba ve stavebnictví), nebo laserové (vodováha s optikou a laserovou diodou promítají měřenou rovinu na zeď). Vyrábí se z plastu nebo častěji z kovu, který zajišťuje vyšší životnost měřidla. Úhelníky jsou vybaveny dorážkou pro přesné měření úhlů.

Bublinková vodováha
Bublinková vodováha
Laserová vodováha
Laserová vodováha

Posuvná měřítka

Posuvné měřítko budete znát pod častějším označením šuplera. Skládá se ze dvou částí - posuvné a pevné. Na pevné části je milimetrová stupnice, na posuvné tzv. vernier, což je zařízení k jemnějšímu odečítání délky. Má také čelisti na obou stranách pevné části. Většími čelistmi se měří vnější délka, menší zašpičatělé slouží k měření např. otvorů a vnitřních rozměrů. Spodní konec posuvného měřítka je pak vybaven vysouvacím hloubkoměrem. Umí měřit s přesností na 0,1 mm, digitální pak s rozlišením 0,01 mm. Používá se především ve strojírenství a průmyslu.

Posuvná měřítka
Posuvná měřítka
Posuvná měřítka
Posuvná měřítka

Posuvné měřítko neboli šuplera či také posuvka pro velmi přesné měření

Měřící kolečka

Měřící kolečka jsou vhodná na měření jak v interiéru, tak v exteriéru. Dlouhá plastová rukojeť je zakončena jedním nebo dvěma kolečky, které slouží k pohybu měřidla po povrchu a udržení stability při měření. Na teleskopické rukojeti je pětičíselné počítadlo s nulovacím tlačítkem. Je nezbytnou pomůckou např. dopravní policie při vyšetřování dopravních nehod.

Výškoměry

Toto speciální měřidlo se jinak nazývá altimeter a je to zařízení určené k měření výšky objektu nad povrchem (Země či jiné planety). Mechanický výškoměr se používá např. ve stavebnictví a strojírenství (známější je název nádrh), nebo ve zdravotnictví pro měření výšky postav (tzv. stadiometer) a je určen pro měření výšky od základní roviny. Tlakový výškoměr se používá v letadlech, ale najdete ho i u horolezců a potápěčů. Mnohem přesnější je laserový a radiolokační výškoměr, který vysílá vlastní signál a používá se pro vědecké účely i v letectví.

Výškoměr nebo také altimeter
Výškoměr nebo také altimeter
Měřiče v letadle
Měřiče v letadle

Mikrometry

Mikrometry jsou jemné měřicí přístroje, určené k velmi přesnému měření délky. Využívané třeba ve strojírenství. Kutil se může s takovým zařízením setkat např. při modelářství. Za podobným účelem se dají používat i kovová měřítka, která se podobají kružítkům bez tuhy s dvěma hroty. Slouží k měření délky s přesností na 0,2 mm.

Mikrometr s digitálním displejem
Mikrometr s digitálním displejem

Lasery rotační a podlahové

Tyto přístroje disponují horizontální i vertikální samonivelací, což je postup, při kterém se vytyčí rovina, a od ní se určují výškové rozdíly v terénu. Lasery disponují moderními technologiemi, které zajistí co nejpřesnější zaměření či výkonnou optiku. Předpokladem je dlouhá životnost všech dílů. Přístroje pracují s dobíjecími aku články a tím snižují náročnost provozu. Používají se zejména ve stavebnictví a také v geodézii. Například nivelace podlahy v domě nám zajistí bezhlučnou chůzi a dlouhou životnost podlahy samotné.

Bodové lasery

Používají se pouze uvnitř staveb. Velmi přesně přenášejí pravé úhly a zaměřují v pěti bodech stropy i podlahy. Ideální využití ve stavebnictví při montáži sádrokartonových a zděných stěn, zavěšování stropních podhledů, pokládání dlaždic, výstavbě interiérů a také k dokonalému usazení předmětů do pravého úhlu.

Čárový laserový zaměřovač kreslí na zdi dokonalé čáry
Čárový laserový zaměřovač kreslí na zdi dokonalé čáry

Kombinované lasery

Kombinované lasery jsou univerzální, nabízí kombinaci přesně vyznačené laserové čáry a olovnice. Provádí se s nimi běžné nivelační práce a přenosy rovin. Jsou jednoduché na ovládání a dosahují přesných výsledků. Nákupem u autorizovaného prodejce získáte navíc servis i výhodnou cenu.

Optické nivelační přístroje

Tyto přístroje se používají na měření nivelace venku. Zaměření je až 36x zvětšeno. Jsou vybaveny technologiemi, které zabrání přenesení různých vibrací a otřesů z exteriéru do výsledku měření. K použití v náročných podmínkách na stavbách jsou vybaveny většinou celokovovou konstrukcí.

Použití při stavbě silnic
Použití při stavbě silnic
Odolá vibracím a otřesům ze staveniště
Odolá vibracím a otřesům ze staveniště

A stejně jako ve stavební firmě, tak i u kutila v dílně platí - dvakrát měř a jednou řež. Pokud k tomu navíc máme kvalitní a přesné měřidlo, musí se dílo podařit.

Publikováno: 2. 2. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce