reklama

Elektrická kladiva pro bourání a sekání

Elektrická kladiva jsou skvělým pomocníkem při těžké práci, ať už mluvíme o vrtání, bourání nebo sekání. Tam, kde dříve řemeslníkovi trvalo i několik hodin než vysekal drážku do cihlové zdi nebo vyvrtal otvor do betonu, s elektrickým kladivem je tato práce velkým usnadněním času i námahy. Dají se rozdělit na vrtací, bourací, sekací a kombinovaná.

Elektrická kladiva pro bourání a sekání

Vrtací kladiva

Jak název napovídá, vrtací kladiva jsou určena k vrtání do pevných materiálů. Jsou výkonná a snadno ovladatelná. Mají vysokou intenzitu příklepu a přitom jsou relativně lehká, jejich váha se pohybuje okolo 2 kg. Příklepový mechanismus je nastavitelný a dá se vypnout. Kladiva mají pravý i levý chod a také regulaci otáček z nuly do maximálního výkonu. Rukojeť kladiva je potažena gumových protiskluzným potahem, který tlumí vibrace. Upínací systém umožňuje snadnou a rychlou výměnu vrtáku. Jejich nejčastější využití je při vrtání do betonu, zdiva, dřeva i železa. Uplatní se při elektroinstalacích, topenářských nebo instalatérských pracech. Prakticky se neliší od příklepových vrtaček, jsou ale silnější a rychlejší. Podstatný rozdíl je v použití vrtáků, které jsou do vrtacích kladiv přímo konstruované.

Vrtací kladivo s SDS upevněním
Vrtací kladivo s SDS upevněním

Bourací kladiva

Bourací kladiva se uplatní především při demolici betonu a zdiva. Jejich silný a velký mechanismus jim zaručuje mimořádnou odolnost. I přes svou robustnost není jejich hmotnost vysoká a to hlavně díky slitině, ze které jsou vyrobeny. Jsou ergonomicky tvarované, a proto se velmi pohodlně drží a práce s nimi není vysilující. Díky inteligentně řešené konstrukci mají přístup i do omezených prostorů. Jsou snadno ovladatelné, výměna bouracích komponentů je rychlá. Nástroj má 12 poloh pro nastavení. Využijí se převážně na stavbách a při bouracích pracech.

Pneumatické bourací kladivo v akci
Pneumatické bourací kladivo v akci

Sekací kladiva

Sekací kladiva se hodí zejména na vysekávání dlažby, obkladů, sekání do omítky, drážkování nebo na drobné zednické práce. Jsou snadno ovladatelná, konstrukčně řešená pro pevný úchop. Držadlo kladiva má antivibrační mechanismus, čímž snižuje tlak na ruce. Sekáč je flexibilně polohovatelný a jeho sklon je od 0 do 360°. Kladivo má regulaci otáček a bezpečnostní spojku pro případ úrazu. Vysoká životnost je zaručena hliníkovým tělem nástroje. Upínací mechanismus zajišťuje rychlou výměnu sekáčů. Konstrukčně se podobají kladivům bouracím, nejsou ale vybaveny funkcí otáčení nástroje.

Sekací kladiva
Sekací kladiva
Sekací kladiva
Sekací kladiva

Pneumatické sekací kladivo s širokým sekáčem najde uplatnění třeba při výměně tramvajových kolejí

Kombinovaná kladiva

Kombinovaná kladiva jsou použitelná jak na vrtání, tak na sekání. Funkce se dají měnit díky velkému přepínači, který dokáže ovládat řemeslník i v rukavicích. Přídavná rukojeť má antivibrační funkci. Dlouhodobé sekání zajišťuje přepínač s aretací. Otáčky lze nastavit dopředu. Velkou výhodou je bezpečnostní spojka, která nástroj automaticky zastaví při zaseknutí vrtáku. Vrtání je možné s příklepem díky silným vrtacím korunkám. Celé kladivo má ergonomický tvar pro snadné a pohodlné držení s maximálním využitím síly nástroje. Kategorie do 10 kg je nejpoužívanější, kladiva nad 10 kg jsou jednoúčelová kladiva vrtací nebo sekací.

Rozdíl mezi elektrickou vrtačkou a elektrickým kladivem je patrný v detailech
Rozdíl mezi elektrickou vrtačkou a elektrickým kladivem je patrný v detailech

Elektrická kladiva se také označují jako pneumatická nebo elektro pneumatická. To proto, že příklep u těchto kladiv pracuje na principu stlačení vzduchu pístem přes ojnici a klikový hřídel. Všechna elektrická kladiva vyvíjejí velkou sílu a razanci při práci a tudíž znatelně uspoří energii lidského výkonu.

Jsou činnosti, které by se s ručním nářadím prováděly obtížně a zdlouhavě
Jsou činnosti, které by se s ručním nářadím prováděly obtížně a zdlouhavě

Publikováno: 31. 1. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.