reklama

Úhlová bruska: přístroj s dlouhou historií, který si poradí s kovy a kamenem

Úhlová bruska je univerzální přístroj, vhodný do každé dílny. Kromě řezání a broušení kovů si zvláště ve výkonnějším provedení dokáže poradit i s betonem nebo kamenem. Nejlacinějším modelům je však dobré se vyhnout.

Úhlová bruska: přístroj s dlouhou historií, který si poradí s kovy a kamenem

Srdcem úhlové brusky je jednofázový vysokootáčkový elektromotor, který přes malou kuželovou převodovku roztáčí pracovní nástroj. Ozubení uvnitř převodové skříně je nejčastěji šikmé, což zajišťuje menší mechanické ztráty a výrazně nižší hlučnost při porovnání s konvenčním přímým ozubením. Pro potřebu výměny kotouče za jiný je valná většina těchto přístrojů vybavena aretací výstupní hřídele. Mazání převodu zajišťuje plastické mazivo.

Úhlová bruska: přístroj s dlouhou historií, který si poradí s kovy a kamenem
Úhlová bruska: přístroj s dlouhou historií, který si poradí s kovy a kamenem

Velmi zajímavá je historie těchto přístrojů. Téměř všichni mají zažitý pojem "flexa“. Ten vznikl ve dvacátých letech minulého století současně s uvedením prvních typů rozbrušovaček. Na svědomí jej má tehdejší německá firma Ackermann+Schmitt ze Stuttgartu, která již v roce 1922 uvedla na trh první brusku s flexibilní hřídelí pojmenovanou FLEX. Ačkoliv již další modely byly vybaveny známým kuželovým (úhlovým) soukolím, pojem "flexa“ se zažil natolik, že dneska hovorově jinak tyto brusky nenazýváme. První brusky byly těžší, a tak se s dalším vývojem až do dnešní podoby nasadily termoplastické materiály, které snižují hmotnost, avšak dokážou si zachovat vysokou tuhost i barevnou stálost.

Elektromotor úhlové brusky podléhá extremním vlivům, proto musí být velmi dobře chlazen a chráněn proti částicím odletujícího prachu, které jej mohou vážně poškodit. Proto je každý přístroj vybaven jak velmi výkonným chladicím ventilátorem, umístěným přímo na hřídeli motoru, tak i dostatečným zakrytováním. Dnešní výrobky už v sobě mají funkci SOFT START, zajišťující plynulý náběh motoru. Pro broušení silné povrchové koroze nebo řezání je vhodné použít co nejvíce otáček, dokončovací práce pak provádět s menšími. Elektronické řízení konstantního výkonu zajistí, že otáčky jsou naprázdno i v zátěži vždy totožné. Tento prvek má pozitivní vliv jak na životnost řezného kotouče, tak motoru. Je to hned z několika důvodů. Nedochází k zanášení kotouče a také motor běží pod menší zátěží.

Před odletujícími jiskrami se musíme řádně chránit
Před odletujícími jiskrami se musíme řádně chránit

Drobnější operace, tedy dělení ocelové kulatiny menších průměrů, dlažby nebo broušení menších ploch, zvládnou přístroje s průměrem kotouče od 115 do 125 mm. Zlatou střední cestou jsou brusky s průměrem kotouče 150 mm. Hodí se již k častějším pracem, jako je dělení silnějších plechů, řezání masivních kovových profilů a pokud má kvalitní konstrukci, pak zvládne i profi nasazení, jako její výkonnější sourozenci s průměry kotoučů 180 a 230 mm. Dnes jsou téměř všechny typy vyráběny jako obouruční.

Úhlová bruska: přístroj s dlouhou historií, který si poradí s kovy a kamenem
Úhlová bruska: přístroj s dlouhou historií, který si poradí s kovy a kamenem

Zásadním kritériem výběru úhlové brusky je ukazatel příkonu motoru. Malým bruskám určeným pro nenáročné využití,stačí motor s příkonem lehce přes 600 W. Je to sice úplný základ, jenže i ten zvládne občas uřezat kulatinu nebo zabrousit zrezavělý plech. U levných brusek musíme zapomenout na regulaci otáček nebo aretaci hřídele. Pěkné výkony při náročnější práci dokážou odvést brusky s příkonem kolem 1 500 W. U nich se setkáváme s obsáhlou výbavou v základu, tedy konstantní elektronikou pro stále stejné otáčky, antivibračním systémem rukojeti nebo zlepšeným chlazením a krytováním motoru. Pro každodenní využití pak poslouží modely s příkonem motoru až kolem 2 500 W. Výhody spočívají hlavně ve velké rezervě výkonu. Takové rozbrušovačky mají již otočné držadlo, automatické vyvažování snižující vibrace, ale též elektroniku, hlídající postupný náběh do otáček nebo ochranu opětovného zapnutí. Nechybí proudová ochrana, důležitá pojistka před spálením motoru při zablokování kotouče. Odpružené přední držadlo zajišťuje pohodlnou práci.

Pro srovnání: nejmenší rozbrušovačky váží kolem 2 kg. Jejich nejvýkonnější příbuzní vybaveni kotoučem o průměru 230 mm mají hmotnost až třikrát vyšší. Avšak vyšší hmotnost zde není na závadu, neboť vyvažování, odpružení a další prvky umožní vysoce pohodlnou práci.

Silný přístroj využijte i pro práci na stavbě
Silný přístroj využijte i pro práci na stavbě

Podobně jako tomu je u vrtaček, i úhlová bruska může být akumulátorová. Nabízí nezávislost na přívodu elektřiny, nízkou hmotnost a poslední generaci bezuhlíkového motoru, slibujícího velmi nízké nároky na případné opravy. Lithiový bateriový článek má dlouhou životnost, ale pouze tehdy, pokud je správně používán, týká se to především pravidelného nabíjení. Nevýhodou jsou nižší otáčky a v některých případech, zvláště u produktů nejlepších značek, pak vysoká pořizovací cena. Akumulátorové úhlové brusky se dodávají v provedení s kotouči o průměru 115 nebo 125 mm.

  • Brusné - pro broušení kovových materiálů včetně nerezu. Jejich tloušťka činí 4 až 8 mm. Lamelové a fíbrové kotouče používáme pro zabrušování svárů a odrezovací činnosti.
  • Řezné - vyráběné v tloušťkách od cca 1 do 3 mm. Jsou určeny pro dělení kovů a kamene. Pro potřeby řezání dlažby pak můžeme používat i diamantové kotouče.
  • Drátěné kartáče - pro odrezovací práce a dočištění ploch před natíráním.
Detail výměny pracovního kotouče za pomocí klíče
Detail výměny pracovního kotouče za pomocí klíče

Při broušení nebo řezání s úhlovou bruskou postupujeme velmi opatrně. Před jejím spuštěním zkontrolujeme dotažení pracovního kotouče, nepoškozenost těla přístroje a přívodní šňůry. Používáme ochranné brýle, rukavice, dlouhé přiléhavé oblečení a plnou obuv. Při nedodržení těchto pravidel nás může poranit odletující materiál, není nouze ani o drobná poranění, daná vymrštěnými třískami kovu od roztočeného kotouče. Silně opotřebený kotouč vždy vyměníme za bezvadný.

Publikováno: 30. 1. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce