reklama

Vrtačka poslouží v domě, dílně i zahradě

Vrtačka, šikovná pomocnice, bez které si nedokážeme představit kutilskou práci v domě, dílně i zahradě, zvládne dnes jak vrtání, tak šroubování. Vybíráme ji ale s přihlédnutím na mnoho dalších kritérií, jako je intenzita pracovního nasazení, ergonomie a potřebný výkon.

Vrtačka poslouží v domě, dílně i zahradě

Základní a nejjednodušší volbou je elektrická vrtačka bez příklepu s přívodním kabelem. Ta je vhodná především na méně náročné hloubení děr do dřeva a kovu nebo termoplastických materiálů. Najde tak široké uplatnění v dílně při různých montážních a kutilských pracích. Vzhledem k tomu, že tato vrtačka má vyšší otáčky, nehodí se pro šroubování. Moderní elektrická vrtačka nabídne elektronickou regulaci otáček, rychloupínací sklíčidlo pro snadnou výměnu vrtáku bez nářadí a přední madlo pro obouruční uchopení při práci. Příkon takové vrtačky začíná na hodnotách kolem 700 W. Robustnější, vícerychlostní model s příkonem i přes 1 000 W, je vybaven převodovou skříní s přepínačem rychlostí. Vyšší životnost nabídne obecně typ, který má tuto převodovku z hliníkových slitin. V rámci výběru vrtačky bychom si měli všímat i prvků, které zpříjemňují obsluhu, to bývá řešeno pogumováním úchopných ploch. Pokud toužíme po klasickém řešení vrtačky, můžeme se zaměřit na model s celokovovým sklíčidlem, kde je k výměně vrtáku zapotřebí standardně dodávané kličky.

Elektrická vrtačka je vhodná do každé dílny
Elektrická vrtačka je vhodná do každé dílny

Stojanové modely představují ideální řešení pro malé řemeslné dílny. Pákou výsuvné sklíčidlo je v tomto případě poháněno od motoru klínovým řemenem. Podstavec je koncipován tak, aby bylo možno celou vrtačku přišroubovat k pracovní desce. Mezi základní bezpečnostní prvky patří hlavní vypínač a kryt sklíčidla.

Vrtačka poslouží v domě, dílně i zahradě
Vrtačka poslouží v domě, dílně i zahradě
Vrtačka poslouží v domě, dílně i zahradě
Vrtačka poslouží v domě, dílně i zahradě

Sloupová vrtačka najde uplatnění v řemeslné dílně

Pro potřebu vrtání do cihlových a betonových zdí slouží vysokootáčkové příklepové vrtačky, mající podobný příkon jako předchozí typ bez něj. Příklep je řešen technicky zajímavým prvkem v podobě dvou talířových kol s rohatkovým mechanismem. Při přitlačení vrtačky dojde k aktivaci tohoto zařízení. Vzniklé rázy se přenesou přes sklíčidlo na vrták. Ještě robustnější jsou pomaloběžné příklepové modely s maximem otáček do 2 000 min-1. Z důvodu vysokého točivého momentu jsou vybavovány mechanickou třecí spojkou a rýčovou rukojetí.

Příklepový model s rychloupínacím sklíčidlem
Příklepový model s rychloupínacím sklíčidlem

Jsou v sortimentu elektrických vrtaček nejtěžším kalibrem. Vynikají masivní konstrukcí, vyšší hmotností a pneumatickým systémem příklepu. Velkou výhodou je jednoduchý systém upínání nástrojů, a to nejčastěji systémem Vložit - Otočit - Držet, který se označuje také jako SDS. Elektropneumatický příklep pracuje na principu stlačování vzduchu pístem, který je přes ojnici a klikovou hřídel připojen k elektromotoru. Díky tomu vynikají kladiva obrovskou razancí při nutnosti vrtat armovaný beton, přírodní kámen nebo jiné velmi tvrdé materiály. Kombinovaná kladiva mají možnost zcela zastavit vrtací mechanismus, díky čemuž se přemění na sekací nástroj, vhodný třeba pro rekonstrukční práce v bytech, domech a podobně.

Detail rychloupínacího sklíčidla
Detail rychloupínacího sklíčidla

Akumulátorové nářadí zažívá v posledních několika letech obrovský rozmach. Prvopočátky aku vrtaček sahají až do 70. let minulého století, avšak obrovský problém nebyl přístroj samotný, jako jeho hnací akumulátor. Výrobcům se mnoho let nedařilo najít takový bateriový článek, který by byl lehký, netrpěl nedostatečnou kapacitou a paměťovým efektem. Vše se změnilo až s příchodem akumulátorů na bázi iontů Lithia. Dnes již patří AKU vrtačky k zavedenému a velmi oblíbenému přístroji u drobných řemeslníků a domácích kutilů. Jejich obrovskou výhodou jsou v porovnání s běžnými elektrickými vrtačkami kompaktnější rozměry, nižší hmotnost a také podstatně tišší chod. Vícerychlostní převody jsou samozřejmostí, stejně tak jako mnohostupňové nastavení točivého momentu. Právě díky tomuto prvku je možné akumulátorovou vrtačku využívat i jako výkonný šroubovák. Vybrané modely disponují dokonce i mechanickým příklepem. Posledním trendem u akumulátorového nářadí obecně, je využití bezuhlíkových motorů s téměř nulovými nároky na údržbu.

Vrtačka poslouží v domě, dílně i zahradě
Vrtačka poslouží v domě, dílně i zahradě
Vrtačka poslouží v domě, dílně i zahradě
Vrtačka poslouží v domě, dílně i zahradě

AKU vrtačka poslouží i jako vynikající šroubovák

  • Při výběru vrtačky vždy raději zajdeme ke specializovanému prodejci nářadí, který má dobré reference. Hobby markety mají velkou nabídku nářadí, ale mnohokrát je to vykoupeno horším poradenským servisem.
  • Vyhýbáme se bezejmenným výrobkům za podezřele nízké ceny.
  • Jedním z klíčových parametrů každé vrtačky je maximální průměr vrtáku při vrtání do dřeva, kovu či betonu. Důležitý je také rozsah sklíčidla a maximální točivý moment.
  • Mrazuvzdorná přívodní šňůra brání vzniku závad - u klasických šňůr může za nízkých teplot plášť zkřehnout a popraskat, po narušení izolace žil pak nesmíme přístroj používat, neboť hrozí riziko úrazu elektřinou.
  • AKU vrtačky mají většinou napěťové řady 12 a 18V. Při výběru je neméně důležitý údaj o kapacitě akumulátoru. Čím je hodnota vyšší, tím lépe. Některé výrobky mohou být dodávány i se dvěma akumulátory v základním balení.
  • Rychlonabíječky sice slibují nabití baterie AKU vrtačky za kratší dobu, avšak akumulátorům svědčí spíše nabíjení pozvolné, trvající několik hodin.
  • Praktický přepravní kufřík je šikovným prvkem základního vybavení k vrtačce.
  • Při koupi nezapomínáme ani na nákup příslušenství, jako je sada dalších vrtáků a bitů pro šroubování.

Publikováno: 29. 1. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce