reklama

Plastová, dřevěná nebo hliníková? Jaká okna vybrat?

Když přijde řeč na nová okna, první, co řeší většina stavebníků, je materiál. Plastová? Dřevěná? Hliníková? Z dřevohliníku? Možná vás to překvapí, ale materiál nemá žádný zásadní vliv na izolační vlastnosti oken.

Plastová, dřevěná nebo hliníková? Jaká okna vybrat?

Každý materiál má svá pro i proti

Při volbě materiálu hrají prim finance a osobní vkus. Na výhody a nevýhody je dobré se zeptat svého prodejce. Ideální je, když bude nabízet okna ze všech materiálů. Dozvíte se to, co potřebujete a vyhnete se doporučení právě na ta jediná okna, která nabízí.

Náš TIP: Poptejte nezávazně okna, která opravdu vydrží

Kvalitu prověří čas

Bohužel, kvalita oken se projeví nejčastěji v zimě, kdy je prověří mráz, sníh a plískanice nebo až za pár let. Kromě materiálu a vlastností byste tak měli velký důraz klást také na výběr dodavatele. Znát toho, kdo ta vaše okna vyráběl, se opravdu vyplatí.

Když přijde na to, že potřebujete servis, nebo údržbu, je tato informace k nezaplacení. Jak říká R. Kubálek z Vekry: „Zejména v zimě, kdy se většinou problémy s okny projeví, nás často oslovují lidé, kteří si pořídili levná okna neznámého původu a nyní hledají toho, kdo by jim je opravil nebo poskytl servis.“

Kvalitu prověří čas
Kvalitu prověří čas

Výhoda plastových oken? Cena!

Za příznivou cenu získáte výrobek se skvělými tepelně izolačními vlastnostmi a dlouhou životností. Jako bonus tato okna nepotřebují kromě umytí žádnou další péči o povrch. „Kvalita plastových oken se nepozná na první pohled. Důležitými faktory jejich kvality je vnitřní kovová výztuha profilu a síla plastových stěn. Bez rozřezání oken ale skutečný stav nezjistíte,” vysvětluje R. Kubálek z VEKRY. „Proto se vyplatí vybrat si důvěryhodného dodavatele, který ručí za kvalitu“, dodává.

Na výběr dodavatele plastových oken si dejte pozor hlavně tehdy, kdy potřebujete okna a dveře větších rozměrů nebo atypických tvarů. Vyrobit lze totiž cokoli, důležité ale je, aby výrobce garantoval, že prvky budou spolehlivě a bezproblémově fungovat.

Výhoda plastových oken? Cena!
Výhoda plastových oken? Cena!

Prověřená klasika? Přírodní dřevo

Dřevěná okna se hodí jak pro novostavbu, tak pro rekonstrukce. Jejich nespornou výhodou je fakt, že nabízí široké možnosti výroby atypických prvků. Kvalita dřevěných oken je dána hlavně povrchovou úpravou. Na ní totiž závisí péče, kterou jim budeme muset věnovat.

Kam se dřevěná okna nehodí?

Tam, kde je vlhko. Vysoká vzdušná vlhkost by totiž mohla poškodit povrch oken. Pokud tedy vybíráte okna třeba do zimní zahrady, sáhněte raději po těch plastových nebo s hliníkovou konstrukcí.

A co dřevohliníková okna?

Dřevohliníkové okno se skládá z přírodního dřeva z interiéru a hliníkového opláštění z venkovní strany. Spolu s hliníkovými okny patří do vyšší cenové kategorie. Na druhou stranu ale není třeba žádná zvláštní péče a ochrana povrchu.

Kvalita služeb je také důležitá!

Na odborných službách nešetřete. Není to jen o správném usazení okna do otvoru, ale také o správném ošetření připojovací spáry. „Odborná montáž oken a dveří bývá také podmínkou poskytnutí prodloužené záruky,” dodává Roman Kubálek z VEKRY.

Pamatujte: Nesprávná montáž může zničit i to nejkvalitnější okno.

Publikováno: 24. 1. 2019, Autor: Vekra (text a foto)