reklama

Úprava vody v bazénu a zahradním jezírku na jaře

Jaro není jen o klasické práci na zahrádce. Pokud máme na pozemku bazén nebo jezírko, pak bychom se měli věnovat i jim. Především jde o obnovu kvality vody, jejíž doplnění či úprava je přímo nutná. Poradíme vám, jak zajistit, aby úprava vody v bazénu byla účinná a z jezírka se stal klenot zahrady.

i (Zdroj: Depositphotos)
Úprava vody v bazénu a zahradním jezírku na jaře (Zdroj: Depositphotos)

Proč je úprava vody důležitá?

Úprava vody v bazénu po zimě je důležitá z mnoha hledisek. Pravidelně udržovaná bazénová voda prodlužuje životnost bazénu a hlavně brání tomu, abychom po koupání nezačali trpět kožními problémy. A ty jsou mnohokrát velmi nepříjemné, zvláště tehdy, pokud o bazénovou vodu není řádně pečováno a objeví se řasy, případně některý ze zákalů.

Napuštění a měření parametrů vody

Přes zimní období byla voda v bazénu většinou upuštěna pod úroveň nasávacího hrdla filtrace. Před zahájením provozu je tak prvním krokem dopuštění obsahu bazénu až po toto hrdlo. K napuštění využijeme vodní řád nebo vlastní studnu. Ale pozor, v mnoha obcích je místní vyhláškou dopouštění bazénů zakázáno z důvodu dlouhotrvajícího sucha. Velmi zajímavou, avšak nákladnější možností je nechat si dovézt cisternu vody přímo z vodárenského zařízení. Taková voda je velmi čistá a ušetříme tak za bazénovou chemii, která podobně jako znečištěná voda může některým citlivějším osobám při koupání dráždit kůži a vyvolat nepříjemné problémy.

Bazén
i (Zdroj: Depositphotos)
Jaro je čas dopuštění vody do bazénů a její údržby

Po napuštění bazénu vodou nejprve ponecháme v chodu filtrační zařízení po dobu minimálně jednoho dne, aby se obsah pořádně promíchal a následná měření nebyla zkreslena. Aby ale celý bazén fungoval jako celek, na začátku sezóny provedeme jak čištění stěn a dna bazénu, tak údržbu filtračního zařízení. Zanesené filtrační médium stojí za tím, že celé čerpadlo je velmi namáháno a snižuje se i jeho výkon. Čistý a řádně udržovaný filtr má v důsledku pozitivní vliv na hodinový průtok vody a tedy i účinnost chemie, která se s nedostatečně fungujícím zařízením snižuje, protože není dokonale promíchána v celém obsahu bazénu.

Chemie
i (Zdroj: Depositphotos)
Sada pro měření pH a volného chloru v bazénové vodě

Zcela základním měřením, které bychom měli provádět v každém bazénu, je vyjádření reakce vody.  Značí se ukazatelem pH a ten musí indikovat hodnotu 6,8 až 7,4. Hodnota výrazně nižší než spodní hranice je považována za kyselou reakci, výrazně vyšší potom za zásaditou. Problémy dané kyselou nebo zásaditou vodou spočívají především v tom, že dochází ke ztrátě vybarvení bazénových prvků, korozi kovových součástí nebo tvorbě zákalů. Také bývá zpomalena účinnost bazénové chemie.

Čištění vody
i (Zdroj: Depositphotos)
S dávkováním chemie do bazénu si počínáme opatrně

Po dokončení případných korekcí hodnoty pH přichází čas na aplikaci přípravků, které zničí řasy a veškeré jiné organismy, jako bakterie, které stojí za zakalením vody. Většinou se k tomu používá roztok volného chloru, který tyto zárodky zlikviduje. Avšak ne každý z nás je vůči chloru tolerantní nebo může vykazovat známky alergie. Pro tyto případy je k dispozici bazénová chemie, která je vyprodukována na bázi šetrnějších peroxidů. Ještě nesmíme zapomínat na kontrolu tvrdosti vody, protože velmi tvrdá voda bývá prvočinitelem vodního kamene, který se špatně odstraňuje.

Údržba vody v zahradním jezírku

Jezírko v zahradě funguje jako dokonalý přírodní prvek, většina z nás zde ani nikdy nesáhne po použití chemie. Maximálně jednou za čas přistoupí na použití léčivého přípravku pro obyvatele, který je ale zapotřebí dávkovat s velkou rozvahou.

Čistá voda
i (Zdroj: Depositphotos)
Údržba vody v jezírku spočívá v mechanickém odstranění nečistot a v udržování čisté vody

Po zimě se zaměříme na celkovou čistotu jezírka, a pokud je voda upuštěna na nižší úroveň, pak vodu dopustíme do plného stavu. Také spustíme oběhové čerpadlo, ale nejprve vyčistíme jeho filtraci. Pokud je v jezírku doposud nízká hladina vody, můžeme se před jejím dopuštěním zaměřit na odkalení dna, případně lehkého očištění stěn.

Jak připravit bazén na letní sezónu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 4. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček