reklama

Co dělat se zahradním jezírkem na jaře?

Zahradní jezírko na jaře potřebuje mnoho péče, neboť celou zimu odpočívalo. Je potřeba ho připravit na novou sezónu. Projděte si spolu s námi všechny potřebné úkony, abyste na něco nezapomněli. Jarní péče o zahradní jezírko není záležitost jednoduchá a vyžaduje mnoho času a práce.

i (Zdroj: Depositphotos)
Co dělat se zahradním jezírkem na jaře? (Zdroj: Depositphotos)

Zahradní jezírko chce na jaře spoustu péče

Skončila zima a máte nejen spoustu práce na zahradě, ale musíte se také co nejdříve začít věnovat vašemu zahradnímu jezírku. Potřebuje probudit ze zimního spánku a připravit na nadcházející sezónu. Víte, na co nesmíte zapomenout? 

  • Odstranit nečistot na hladině,
  • odsátí kalů ze dna jezírka, 
  • odstranění odumřelých částí rostlin,
  • přeměřit hladinu pH ve vodě,
  • zapojit filtraci, sterilizátor a UV lampy (pokud je používáte),
  • dodat bakterií do jezírka,
  • věnovat péče již zakořenělým rostlinám, vysazení nových,
  • nastartovat krmný režim pro ryby.
Mechanický úklid
i (Zdroj: Depositphotos)
Jezírko nejprve vyčistíme síťkou

S čím začít?

Jakmile se venkovní teplota ustálí před den na 10 °C, můžete se pustit do odzimování jezírka. Nejprve je nutné zkontrolovat stav a provozuschopnost všech součástí - čerpadla, filtrace, skimmeru a UV lampy. Hlavně u filtrace dbejte na důkladnou prohlídku. 

Za celou zimu se na hladině usazovaly nečistoty, listí, větvičky, a toto vše také napadalo na dno, kde spolu s odumřelými částmi rostlin tvoří zdroj výskytu škodlivých organismů. Nejprve je třeba vyčistit hladinu i dno mechanicky pomocí naběráku nebo síťky. Poté zapojte jezírkový vysavač, který odstraní i malé části. Pečlivě zkontrolujte UV lampy, vyčistěte skimmer, v lampách vyměňte zářivku a skleněnou trubici z křemíkového skla vyčistěte kyselinou solnou. Zkontrolujte těsnění. Kyselinu solnou použijte i při vyčištění čerpadla. Zkontrolujte na závěr dno a stěny jezírka, zda nedošlo přes zimu k prosaku a zda neuniká voda z jezírka.

Čištění jezírka
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyčistíme pečlivě dno od usazenin, kalů a odumřelých rostlin

Se zapojením filtrace lze podpořit nastartování jezírka jezírkovými bakteriemi, které výrazně pomáhají udržet vodu v biologické rovnováze. Pamatujte si, že čím je voda v jezírku teplejší, tím rychleji začnou bakterie účinkovat. Aby se bakterie nastartovaly dokonale, dejte jich polovinu do vody a druhou do filtrace. Při aplikaci jezírkových bakterií je třeba vypnout UV lampy na 24 hodin. Tím podpoříte rychlejší růst bakterií.

Vodní rostliny a pH

Spolu s úklidem dna jezírka zkontrolujte stav rostlin, odstraňte odumřelé a zahnívající části a podle potřeby vysadte nové. Jakmile jezírko nově osázíte a rostliny se usadí, změřte hodnotu pH. Při práci s odzimováním jezírka může dojít k narušení rovnováhy pH. To zjistíte pomocí testeru. Zde sledujte parametry jako dusitany, dusičnany, alkalitu, tvrdost nebo právě pH. Pokud některá z hodnot ukazuje na odchylku, upravte pomocí vhodně zvolených přípravků sledované parametry. Pokud byste tento test opomněli, mohlo by dojít k rozvoji nežádoucích organismů ve vodě, namnožení sinic a řas, a tím pádem i k znehodnocení celého jezírka.

Dno jezírka
i (Zdroj: Depositphotos)
Vysadíme podle potřeby nové rostliny

Ryby

V některých jezírkách zůstávají ryby po celou zimu ve svém přirozeném prostředí. Jakmile dokončíte úklid jezírka, začněte ryby pozvolna přikrmovat, abyste je probudili ze zimního spánku. Abyste se na jaře setkali s rybami v dobré kondici, mějte na paměti, že zejména koi kapři naše zimní období velmi těžko snášejí (jejich maximální teplota životaschopnosti je 4 °C, proto je na zimu raději umisťujeme mimo jezírko). Když při jarní kontrole zjistíte, že ryby začínají pozvolna plavat, máte velkou šanci, že přečkaly zimu bez úhony. I přesto ale rybám věnujte zvýšenou péči, aby se probudily do jara v pohodě. Proto ryby nekrmte hned, ale počkejte, až samy začnou projevovat zájem o potravu a kdy je teplota vody nad 10 °C. Krmivo obohaťte o vitamíny a probiotika. Pro posílení obranyschopnosti jejich organismu dodávejte vitamín C, Betaglukany a česnekový koncentrát. Používejte spíše lehčí typ krmiva. 

Koi kapři
i (Zdroj: Depositphotos)
Krmit začneme až ve chvíli, kdy ryby začnou samy projevovat zájem o potravu

Nemá smysl odzimování jezírka uspěchat, ale také s ním otálet. Základem celého procesu je zapojení filtrace, to je nutné provést opravdu co nejdříve. Naopak zakrmování ryb má čas, stejně jako aplikace přípravků proti růstu řas. Neexistuje datum, kdy je potřeba začít s úklidem a odzimováním zahradního jezírka, proto bychste měli spoléhat na zkušenosti z minulých let a sledovat vývoj počasí.

 

Jak si poradit s výběrem ryb do zahradního jezírka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

 

Publikováno: 7. 4. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová