Spadl vám ostrý nebo těžký předmět do smaltované vany či umyvadla a odštípl kousek smaltu? Proto hned nemusíte měnit celou vanu, ani se dívat na ošklivý černý flek. Stačí zakoupit opravný tmel na smalt a vana je jako nová.
Odštípnutý smalt na vaně není žádná katastrofa
Smalt nebo také email je křemičitá tavenina podobná porcelánu, která se za vysoké teploty nanáší na kovové povrchy, kde vytváří celistvou, hladkou a lesklou plochu. Nejčastěji se smalt používal na nádobí, cedule a vany. A u van a lavorů (a vlastně i nádobí) se smaltovaným povrchem se zastavíme.
I když skokově roste zájem o akrylátové vany, řada domácností dává stále přednost těm smaltovaným jako připomínku starých časů. I když smalt působí celistvě a neporušitelně, je vrstva smaltu poměrně křehká. Bohatě tak stačí, aby vám do vany spadla těžká hlavice sprchy či skleněný flakón s voňavkou a dojde k povrchovému poškození smaltu. Smalt může nejen prasknout, ale dokonce se i odštípne. A upřímně řečeno, odštípnutý kousek vany nebo hrnce opravdu moc vábně nevypadá.
Smalt se snáze poškodí, pokud jej budeme nešetrně čistit. Veškerá abraziva, drátěnky, ale i bělidla a agresivní čistící přípravky narušují celistvý povrch smaltu a ten o to rychleji začne podléhat zkáze. Proto doporučujeme při čištění smaltovaných van používat běžné čisticí prostředky a umývat je pomocí jemné houbičky či hadru.
Odštípnutý smalt lze opravit
Pro menší poškození jsou vhodné tmely na smalt, pro opravu poškození většího rozsahu jsou určeny speciální velké sady na opravu smaltu. Při opravě postupujte přesně podle návodu na tubičce s tmelem, může se lišit podle výrobce.
Drobná poškození (škrábance, rýhy a malé praskliny) vzniklé po spadnutí těžkého předmětu můžete zakrýt pomocí speciálních sad. Jde o bílý tmel, který nanesete v tenké vrstvě na poškozené místo a necháte zaschnout. Pro snadnější aplikaci můžete využít různé opravné tužky a tyčinky, které zajišťují přesnější nanesení. Umožní vám nanést co nejtenčí vrstvu, díky které nejde opravované místo poznat. Vhodnější jsou tmely na polyuretanovém základě než epoxidové.
Jak postupovat?
- Smaltovanou vanu pečlivě očistěte.
- Místo poškození obruste smirkovým papírem.
- Naneste tmel na smalt.
- Nechte zaschnout a zatvrdnout.
Lepší jsou materiály na bázi polyuretanu než epoxidu, přičemž polyuretan je pružnější a houževnatější. Opravný tmel se nesmí aplikovat na horký povrch. Tmel musí správnou dobu schnout. Počkejte vždy alespoň 24 hodin a rozhodně v této době nenapouštějte do vany vodu. Již po 6-7 hodinách se bude zdát, že tmel je zaschlý, ale požadované vlastnosti získá opravdu až za 24 hodin.
Abyste zakryli opravované místo opravdu dokonale, můžete provést celkovou renovaci, kdy vanu po opravě odštípnutého smaltu natřete epoxidovou barvou nebo takzvaným studeným smaltem.
Zdroj informací: chytre-bydleni.cz, ceskestavby.cz, nasdum.eu, stavebni-vzdelani.cz, ceys.cz
Publikováno: 9. 2. 2007, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Martina Pilzová