reklama

Tuto rostlinku všichni dobře známe a můžeme si ji vypěstovat i doma

Pražené plody známe všichni a spousta z nás si neumí představit lepší začátek dne bez nápoje z nich připraveného. Ano, řeč je o kávě. Tmavá zrnka získávají svou barvu a charakteristickou vůni teprve až pražením. Rostlinka původně pochází z Afriky, odkud se rozšířila dále. Jako pokojovku ji můžeme pěstovat dokonce i u nás.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zralé plody kávovníku mají rudou barvu (Zdroj: tropichukvaldy.cz)

Kávovník pěstujeme v běžném substrátu pro pokojové rostliny. Přesazujeme jej každoročně na jaře. Zálivka musí být vydatná, ale hlavně v letních měsících nepřeléváme. Zaléváme tak, aby byl substrát stále vlhký. Při přemokřování nebo přesychání hnědnou okraje listů nebo se na listech tvoří skvrny.

Během vegetace (únor–říjen) hnojíme 1× za 14 dní běžnými tekutými hnojivy. Pěstujeme celoročně v bytě, kde minimální teplota je +10 °C. Je náročný na světlo, nesnáší však přímé slunce po celý den. Pokud jej máme u jižního okna, dáme rostlinu v létě aspoň za záclonu.

Kávovník kvete něžnými bílými květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kávovník kvete něžnými bílými květy

Kávovník není třeba nijak tvarovat. Pokud je rostlina příliš velká, můžeme ji zkrátit, což děláme v jarních měsících. Začíná plodit ve výšce asi 1 m ve stáří 3–4 let, květy není třeba opylovat. Zralé plody jsou červené nebo žluté barvy. V našich podmínkách není napadán škůdci. Výjimkou jsou červci, kteří vypadají jako malý kousek vaty na kmeni nebo na listovém řapíku. V případě výskytu aplikujeme vhodný postřik.

Zdroj informací: Stanislav Rek; tropichukvaldy.cz

Publikováno: 10. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce