reklama

Jak na dřevěné podlahy

Rekonstrukce nebo výměna podlahy – ať již dřevěné, nebo z jiného materiálu – je dlouhodobá investice, a tak chcete, aby zůstala dlouho pěkná. Proto musíte pamatovat na její údržbu. U dlažeb, stěrek, linolea a PVC je to snazší, větší pozornost je zapotřebí věnovat dřevěným povrchům.

Dřevěná podlaha je dlouhodobou investicí. Proto musíte pamatovat na její údržbu. Víte jak o ni pečovat? My ano a rádi Vám poradíme.
Jak na dřevěné podlahy

Vybrali jste si povrch upravený hloubkovým UV lakem, lakem s vysokým leskem nebo hedvábně matný? Máte přírodní olej nebo vosk? Všechny varianty mají svá pro i proti, a tak se nedá říci, který z povrchů je lepší. Záleží jen na přání a vkusu klienta, jaký způsob povrchové úpravy preferuje. Jedno je jisté: lakované podlahy lze zbrousit, očistit, a poté povrch znovu přelakovat nebo napustit olejem či voskem. Chcete-li olejovanou podlahu upravit lakem, můžete tak učinit nejdříve po šesti měsících, a to teprve poté, když přebrousíte povrch až na holé dřevo, přetmelíte jej a následně jej přelakujete. Hlavním kritériem pro výběr povrchu ale vždy zůstane míra zatížení podlahy.

Jak na údržbu dřevěné podlahy
Jak na údržbu dřevěné podlahy

Každý výrobce i dodavatel podlah obvykle nabízí ke konkrétnímu typu podlahy také řadu prostředků na její údržbu a renovaci. Je záhodno řídit se jejich doporučením a podlahu ošetřovat přípravky, které jsou vhodné na povrchovou úpravu nanesenou na dřevo již při výrobě.

K poškození povrchu laku, vosku i oleje dochází nejčastěji:

  • pohybem nábytku bez ochranných podložek (tomu zabráníte, jestliže nohy nábytku opatříte plastovými nebo filcovými podložkami);
  • roznášením hrubých nečistot (problém zmírní vybavení hlavního vchodu do bytu čisticími zónami před vstupem i za ním, před dveře položte hrubší rohožky, ty zbaví obuv kamínků, bláta a podobných nečistot, za ně dejte rohožky s vlasem na dočištění od prachu a případné vlhkosti.

Změňte způsob úklidu

Při každodenním úklidu dejte přednost suchým metodám – nejdůkladnější je vysávání. V nejnutnějších případech setřete lehce podlahu vlhkým hadrem nebo dobře vyždímaným mopem – namáčejte je pouze nepatrně a dbejte, aby voda vyschla během jedné minuty. Jinak se může dostat do spár lamelových podlah či vlysů, do případných oděrek a prasklinek v laku a vytvořit ve dřevě tmavé skvrny.

Změňte způsob úklidu
Změňte způsob úklidu

Lakované povrchy

Podlahy ošetřené lakem a UV lakem se běžně udržují výše zmíněným způsobem. Abrazivní materiály používejte výjimečně a opatrně, mohou poškodit lak. Případné stopy po mastnotě, krému na boty, rtěnce, čokoládě apod. vyčistí zředěný alkohol, skvrny odstraňují výrobcem doporučené čisticí prostředky (bez čpavku).

Povrchy upravené matným lakem se dají částečně oživit speciálními přípravky, tzv. oživovači laku, označovanými jako Refresher (dodává např. Bona, Kährs a další), které ji ochrání a dodají nový vzhled. Podlaha se očistí, zbaví leštidel a podle doporučení výrobců se na povrch nanese aplikátorem (tzv. pad), hadříkem nebo houbou konkrétní přípravek. Vždy si důkladně přečtěte návod, uvedený na obalu zakoupeného výrobku a postupujte podle něj.

Olejovaný povrch

Podlahy mohou být rovněž ošetřeny přírodním či UV olejem, přičemž každá z těchto variant vyžaduje různý přístup k údržbě. Než začnete podlahu jakýmkoliv způsobem udržovat a opravovat, musíte si být jisti, kterým z olejů je ošetřena přímo výrobcem.

Přírodní olej

Jestliže od počátku nezanedbáte péči a povrch pravidelně čistíte, aby se na podlaze nevytvořila šedá vrstva nebo dokonce prošlapané cestičky, není úprava leštidlem nutná. Tam, kde se podlaha pravidelně stírá vlhkým hadrem, či kde je vystavena intenzivnějšímu opotřebovávání, je potřeba ošetřovat ji častěji (rovněž u měkkých a porézních druhů dřev). To znamená v prvním roce po nanesení oleje nebo po zakoupení od výrobce asi dvakrát, poté jedenkrát ročně ošetřit olejem nebo voskem (dle doporučení výrobce).

Tak například vosk se po nanesení a rozetření nechá jednu až dvě hodiny vyschnout, poté po podlaze můžete chodit, ovšem ve venkovní obuvi až po 24 hodinách. Trvá asi 1–2 týdny, než je povrch plně odolný vůči nečistotě.

Pokud jde o běžnou renovaci novou olejovou úpravou, po očištění se na podlahu nanese silná vrstva příslušného oleje a podlaha se vyleští lešticím strojem. Olej rozpustí veškeré nečistoty na podlaze, zbytek se seškrábne pryžovou stěrkou a setře. (Aby rozpuštěná nečistota nevyschla, postupujte po malých plochách). Nakonec podlahu vyleštěte do sucha hadrem. Na plochu vstupujte až poté, co olej ztvrdne. (Viz doporučení výrobce).

Dřevěnou podlahu lze kompletně zrenovovat tak, že povrch zbrousíte strojovou bruskou na čisté dřevo, očistíte a znovu napustíte přírodním olejem.

UV olej

Podlahy napuštěné UV olejem lze v domácích podmínkách běžně udržovat čističi s obsahem neutrálního mýdla. Renovují se až po několikaletém používání, protože jejich povrch je (na rozdíl od podlah s přírodním olejem) tvrdý a tzv. suchý. Tam, kde hrozí nebezpečí rozlití vody (koupelna, kuchyně, předsíň) by se měl povrch ihned po položení podlahy ošetřit tzv. osvěžovačem oleje (Oil Refresher).

UV olej se vytvrzuje UV paprsky při výrobě, proto jej nelze aplikovat v bytě , či celoplošně obnovit do původního stavu. Miniaturní škrábance se dají ošetřit patřičnými oživovači. Velmi opotřebenou podlahu obrousíte strojovou bruskou až na dřevo a poté znovu upravíte lakem nebo přírodním olejem.

Škrábance, hlubší prohlubně a trhliny lze opravit lokálně tak, že je (v případě olejovaných podlah) zaplníte tmelem nebo voskem a přetřete refresherem. U lakovaných podlah se postupuje obdobně, podle pokynů výrobce.

Vyrábějí se také čističe na parkety s impregnací spár. (Zmiňme například Emsal). Ty čistí a chrání parkety proti vnikání vlhkosti. Impregnují spoje, hrany a poškozená místa parketových podlah. Jsou vhodné pro všechny utěsněné parketové podlahy – tedy pro případy podlahového vytápění.

Více na www.bona.cz

Publikováno: 30.12.2008, Autor: Elena (text), Bona Kemi (foto) , Profil autora: Redakce