reklama

Hypoteční trh v loňském roce poklesl o 20 %

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo oficiální výsledky poskytnutých hypotečních úvěrů v České republice v loňském roce.

Hypoteční trh v loňském roce poklesl o 20 %

„V roce 2008 bylo občanům poskytnuto 64 497 hypoték v objemu 113,9 mld. Kč. V meziročním srovnání došlo k poklesu hypotečního trhu o 20 %,“ komentuje situaci Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. „Hypoteční banka v loňském roce dosáhla dle údajů MMR tržního podílu 33 % v objemu nově poskytnutých hypoték oproti 27 % v roce 2007, výrazně navýšila svůj tržní podíl a posílila pozici jedničky na trhu,“ doplňuje Jan Sadil.

Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů fyzickým osobám od roku 1995 dosáhl 583,5 mld. Kč. Největšího objemu poskytnutých hypoték bylo dosaženo v roce 2007, jednalo se o 142,3 mld. Kč. Loňský rok je v historickém srovnání rokem s druhým nejvyšším objemem poskytnutých hypoték. Důvodů pro pokles objemu poskytnutých hypoték v roce 2008 bylo mnoho, od rekordní srovnávací základny v předchozím období, až po makroekonomický vývoj a finanční krizi. Přesto je dosažený výsledek za této situace velice slušný.

Z hlediska objemu poskytnutých hypoték v meziročním srovnání nejvíce poklesla Praha, a to o 27,3 %. Naopak nejmenší pokles byl zaznamenán v Jihočeském kraji (5,4 %) a Libereckém kraji (10,4 %). Ministerstvo pro místní rozvoj eviduje data sedmi nejvýznamnějších poskytovatelů hypotečních úvěrů.

Více se dozvíte na www.hypotecnibanka.cz

Publikováno: 20. 2. 2009, Autor: Hypoteční banka (Tisková zpráva), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.