reklama

Zacnetesetrit – web, který jde vstříc 25 miliardám korun

V rámci programu Zelená úsporám mohou domácnosti již od 22. dubna žádat o dotaci na nové ekologické topení, solární panely, zateplení stávajících rodinných domů nebo na stavbu nových domů minimálně v nízkoenergetickém standardu. V souvislosti s tímto programem udělala důležité kroky pro zájemce o dotace také bohumínská společnost Rockwool, český výrobce izolací z kamenné vlny se skandinávskými kořeny.

Zacnetesetrit – web, který jde vstříc 25 miliardám korun

Na zateplování rodinných a bytových domů se dlouhou dobu nedařilo získat peníze z EU. Teprve prodej emisních povolenek Japonsku a vytvoření speciálního účtu umožní až do konce roku 2012 uskutečnit tento velkolepý dotační program. Podmínky definuje Státní fond životního prostředí, distribuovat i propagovat dotace budou vybrané banky. Jak sdělil Robert Trgiňa, obchodní ředitel společnosti Rockwool, a.s., společnost v březnu spustila speciální microsite, kde všichni zájemci naleznou základní informace o zateplování.

Mohou si zde jednoduše spočítat energetickou spotřebu svého domu a praktická kalkulačka jim pomůže navrhnout vhodnou tloušťku zateplení fasády i podkroví. Web je velmi jednoduchý a uživatelsky přívětivý, mysleli zde především na širokou skupinu obyvatel, kteří dosud z finančních důvodů nejevili zájem o zateplování. Nyní by ale měli, neboť ještě nikdy nebyly dotace tak blízko!

Společnost Rockwool již od minulého roku podle zkušeností mateřské společnosti, sídlící v Dánsku, vyrábí v českém Bohumíně jedinečný materiál pro tzv. kontaktní fasádu domů – Frontrock MAX E. Jeho dvojí struktura je svými tepelně-izolačními vlastnosti velmi vhodná pro vytvoření požadovaného nízkoenergetického či pasivního standardu. Stavby úsporných domů v lokalitě Koberovy v Českém ráji, kde byly použity izolace Rockwool, ukázaly české veřejnosti, že se nemusíme ohlížet vždy jen do zahraničí.

K další popularizaci nízkoenergetického stavění přispěl Rockwool vyhlášením již třetího ročníku soutěže ROCKHOUSE, určené odborníkům i studentům vysokých škol. Projekty přihlášené do soutěže musí využívat moderních technologií, které nejen šetří energii, ale jsou zároveň citlivé k životnímu prostředí a přátelské ke svým obyvatelům.

Letošní ročník je výjimečný nejen vysokým počtem přihlášených prací – celkem 64 projekty, ale i tím, že předsedkyní poroty se stala světoznámá architektka Eva Jiřičná. Porota měla tentokrát náročnou práci, kvalita soutěžních projektů byla neuvěřitelně vysoká. Ukazuje se, že ekologické stavění je novým fenoménem současnosti.

Více informací získáte na www.pasivnidomy.cz nebo na www.rockhouse.cz.

Publikováno: 23. 4. 2009, Autor: Rockwool (Tisková zpráva), Profil autora: Redakce