Pohodlně i na půdu

Asi nám dá za pravdu každý, kdo někdy po žebříku stoupal třeba na chatě, chalupě, či ve venkovském stavení ke dvířkům v přístřešku, na půdu, či na seník a musel z něj navíc třeba ještě odemykat petlici, že jde o akci přinejmenším dobrodružnou, spíše až nebezpečnou. Obzvláště v případě, že nemáme po ruce osobu, která žebřík na zemi jistí. Stejné to je i v případě, že máme byt s vysokými stropy, pod kterými jsme vybudovali uzavřené úložné prostory, do nichž se jednou za čas vydáme hledat uložené věci, nebo je sem naopak jdeme uklidit.

Pohodlně i na půdu

Ano, přistavit si žebřík a vyšplhat po něm vzhůru, je určitě také jednou z možností… Proč ale volit složitější a namáhavější způsob, když můžeme na půdu nebo pod vysoký strop vystoupat pohodlně, rychle, bez zbytečné námahy a navíc bezpečně? Tyto prostory lze přece vybavit stahovacími schody. Třeba modelem celokovových půdních stahovacích schodů LUSSO, které pocházejí z dílny českého výrobce „J.A.P.“ a jsou vítaným pomocníkem v mnoha rodinných domech, nebo také v kancelářském prostředí.

Levnější typy, které na trhu najdeme, jsou z velké části dřevěné. Půdní stahovací schody LUSSO mají celokovovou konstrukci, která má, oproti té dřevěné, nespornou výhodu ve své odolnosti. Ať už budeme hovořit o mechanice nebo o rezistenci proti klimatickým výkyvům, na které přirozeně dřevo velmi citlivě reaguje nasáváním vlhkosti a následným vysycháním. Sami jistě víte, že výkyvy teplot nejsou u půdních prostor ničím neobvyklým, zvlášť v době topné sezony. Navíc je častou praxí, že celodřevěné schody jsou vyráběny z měkkých dřevin, u kterých musí každý počítat s rychlejší únavou a kratší životností. Celokovové stahovací schody jsou povrchově upravené: nášlapy jsou pozinkované a lakované, což je úprava, která pro běžné používání v interiérech plně postačuje a je kvalitní. Víko a rám jsou z pohledové strany v nekonfliktní bílé barvě a mají hladký povrch, aby splynuly s interiérem. Současné produkty mají standardně protipožární úpravu.

Vlastní montáž schodů funguje na principu zavěšení a i po montáži se dají snadno regulovat. S výškou schodů se může pracovat i za delší čas od montáže, a proto ji není nutné definitivně vyřešit v první chvíli. Stahovací schody LUSSO můžeme během užívání navíc jednoduše prodlužovat, ale i krátit, což je například u dřevěných schodů možné pouze nenávratným uříznutím spodní části.

Pohodlně i na půdu s půdními stahovacími schody
Pohodlně i na půdu s půdními stahovacími schody

Jednoduše pohodlně…

Pohodlný výstup do půdních prostor zajišťuje samotný tvar schodů. Ten je charakteristický svým navazujícím zaoblením, které připomíná tvar písmene „S“. Pevný úchyt oceníme v momentě, kdy na půdu přenášíme věci k uložení a potřebujeme dostatek stability. Stažení schodů do interiérové části provádíme stahovací tyčí, takže si s nimi poradí bez větší zátěže ženy i větší děti. Ve výstupní části se nachází madlo pro přidržení, které výrobce opět dodává jako standardní součást balení.

Více informací získáte na www.schody-jap.cz.

Autor: Elena a Dendrit (text), J.A.P. (foto)

Související k tématu