reklama

O lepidle věděla své i Popelka

Lepidla hrají v našich domácnostech důležitou roli. Třeba taková Popelka díky střevíčku, přilepenému na schod, získala dobře postaveného a společensky významného ženicha. Ale pojďme z pohádky do všedního života. Všichni kutilové dobře vědí, že netrpělivost při práci, nedbalá příprava a nevhodný výběr materiálu mohou zhatit celé tvoření.

O lepidle věděla své i Popelka

O lepení jednotlivých typů materiálů byly napsány celé řady publikací. Minule jsme vás informovali o nutnosti dobré přípravy lepených materiálů. Dnes si zde uveďme alespoň základní rozdělení a vhodné zástupce lepidel, dosažitelných na našem trhu.

Epoxidová lepidla

Jedná se o kategorii reaktivních lepidel určených pro lepení celé řady materiálů. Důležitými vlastnostmi a odlišnostmi těchto lepidel jsou konečná pevnost lepeného spoje, otevřená doba zpracování (tedy doba, po kterou můžeme s lepidlem po smíchání složek pracovat), použitý typ plniče.

Obecně lze říci, že čím je otevřená doba zpracování kratší, tím víc klesá pevnost lepeného spoje. Lepidla s otevřenou dobou zpracování již 2 minuty (například UHU plus sofortfest) mají konečnou pevnost okolo 100 kg/cm2.

Lepidla s otevřenou dobou zpracování 5 minut (ALTECO 3-TON Clear, UHU plus schnellfest) mají pevnost do 170 kg/cm2.

Můžeme si však pořídit i vysokopevnostní epoxidová lepidla – 300 kg/cm2, používaná především v průmyslové praxi (UHU plus endfest 300, ALTECO 2-TON Super Strong, DEVCON apod.). Výše zmiňovaná epoxidová lepidla obsahují minerální plniče a jsou buď zcela čirá, nebo nažloutlá.

Epoxidová lepidla
Epoxidová lepidla
Epoxidová lepidla
Epoxidová lepidla

Pokud budeme požadovat epoxidové lepidlo s vyplňovací schopností, sáhneme nejspíše po takovém, které obsahuje ocelové plnidlo (ALTECO 3-TON Epoxy Steel, ALTECO 3-TON Quick Epoxy) a dokáže zaplnit i trhliny a spáry.

Velmi oblíbené jsou v poslední době epoxidové plastelíny (UHU power KIT, ALTECO Epo Putty), se kterými se velmi dobře pracuje a slouží k celé řadě oprav a to i ve vlhkém prostředí (sáknoucí odpady, radiátory, bojery, chladiče, vydrolené hmoždinky, uvolněné panty ve dřevěných zárubních, uražené schody aj.).

Epoxidová lepidla
Epoxidová lepidla
Epoxidová lepidla
Epoxidová lepidla
Epoxidová lepidla
Epoxidová lepidla

Příště se zaměříme na lepidla na dřevo.

Připraveno ve spolupráci s UHU.

Publikováno: 6. 7. 2009, Autor: Elena a Daniel Drobný (text), UHU (foto) , Profil autora: Redakce