reklama

Akušroubovák Dremel Driver -nízká hmotnost, vysoký výkon

Elektrické ruční šroubováky určené pro napájení ze sítě mívají sice větší výkon, takže zvládnou i velké či zarezlé šrouby, ale bývají poměrně těžké. Mimoto jsme při práci s nimi „uvázáni“ k elektrické zásuvce. Akumulátorové šroubováky nám poskytnou pohodlí při manipulaci a svobodu pohybu.

Akušroubovák Dremel Driver -nízká hmotnost, vysoký výkon

První akumulátorové šroubováky se objevily již před 2. světovou válkou, měly značné rozměry a nízký výkon. Krátkou šňůrou se napájely z přenosného olověného či oceloniklového akumulátoru, který měl pracovník buď připevněn k opasku, nebo jej na pracovišti kladl na zem.

Tyto „slepé uličky vývoje“ zanikly při rozšíření niklokadmiových akumulátorů, které měly menší rozměry, byly lehčí a nevadily jim změny polohy. Akumulátory se začaly montovat do rukojetí vrtaček a šroubováků, jejichž tvar se účelově pozměnil; prosadila se tzv. revolverová rukojeť anatomicky přizpůsobená lidské ruce.

Niklokadmiové (NiCd) akumulátory měly však omezený výkon, mimoto obsahovaly toxické kadmium, takže je většinou vytlačily akumulátory nikl-metal hybridové (Ni-MH), které mají až o 30 % vyšší kapacitu, než NiCd články a neobsahují žádné nebezpečné látky.Všechny tyto typy akumulátorů však „prohrály“ ve srovnání s akumulátory lithium-iontovými. Ty se vyznačují vysokou kapacitou při malých rozměrech a nízké hmotnosti; mimoto mají nízké samovybíjení, takže jsou schopny podržet energii velmi dlouhou dobu (měsíce až roky).

Půlkilový pracant

Půlkilový pracant
Půlkilový pracant

Akumulátorové šroubováky osazené lithium-iontovými akumulátory jsou malé a lehké a práce s nimi je snazší; menší rozměry umožňují šroubovat i ve stísněnějších prostorech. Je to markantní u výrobku firmy Dremel – šroubovák DREMEL® Driver spolu s hrstí vrutů váží jen půl kilogramu, zatímco „klasické“ šroubováky s akumulátory NiCd váží kolem 1,5 kg!Šroubovák Dremel® Driver je osazen lithium-iontovým akumulátorem o napětí 7,2 V uloženým v ergonomické T-rukojeti, má délku pouhých 12,6 cm a váhu 430 g. Dodává se spolu s nabíječkou a šroubovacími „bity“ (profil Phillips č. 0; 1 a 2, Pozidrive 1,5; 3,5 a 5,5 mm, HEX 4 a 5), dokoupit lze i rychloupínací sklíčidlo umožňující používat šroubovák jako vrtačku.

Co malý Dremel dovede

V miniaturním šroubováku je elektronické vybavení, které uživateli poskytuje komfort odpovídající strojům vyšší cenové třídy: otáčky se dají plynule měnit v rozmezí 0–300 ot/min, smysl otáčení se samozřejmě může měnit, motor je vybaven elektronickou brzdou a ochranou proti přetížení, která při náhodném zablokování šroubovacího nástavce chrání motor i baterii. Jestliže dojde k přetížení či dokonce zastavení motoru, dojde k jeho automatickému vypnutí. V takovém případě se musí odstranit příčina a přístroj je nutno na chvíli (3 sekundy) vypnout.Po opětovném zapnutí bude fungovat jako předtím.

Co malý Dremel dovede
Co malý Dremel dovede

Přepínač smyslu otáčení umístěný nad spínačem je doplněn zámkem (OFF), kterým lze při uvolnění spínače uzamknout držák hrotu, což v případě, že je třeba vyšší krouticí moment, umožní utáhnout nebo povolit matici nebo šroub ručním otočením přístroje.Výhodná je elektronická brzda motoru; jestliže pustíme spínač, motor se rychle zastaví; při opakovaném šroubování se tak omezí narušení závitů šroubů či poškození materiálu, do něhož šroubujeme vrut.

Co malý Dremel dovede
Co malý Dremel dovede

Velmi pohledný plášť šroubováku je částečně pokryt měkkým plastem umožňujícím pohodlné držení a utlumení vibrací. Výkon motoru stačí pro šroubování vrutů či šroubů do průměru 6 mm; krouticí moment je přepínatelný (5,50 a 8,24 Nm). Pro upínání šroubovacích nástavců nejsou zapotřebí žádné klíče; bity se vkládají do magnetického držáku, který je dostatečně pevně drží.

Akumulátor se vyjme z přístroje a zasune do nabíječky; ta se pak připojí do sítě 230 V. Jestliže se rozsvítí zelená kontrolka, došlo k začátku nabíjení, které se samočinně ukončí po době několika hodin (podle stavu nabití baterie – jestliže je zcela vybitá, bude se nabíjet přibližně 5 hodin). Pokud se kontrolka nerozsvítí, zkontrolujte, zda je mezi baterií a nabíječkou dobrý kontakt. Pak již není nutno se o nic starat – když je baterie nabita, kontrolka zhasne. I když baterii v nabíječi nadále necháme, nedojde k jejímu poškození a nevadí to ani nabíječce. Protože napájecí baterie šroubováku Dremel Driver se nedodává zcela nabitá, musíte ji před prvním použitím nabít uvedeným způsobem. Baterii lze dobíjet kdykoli, nejen když poklesnou otáčky motoru. Nabitá lithium-iontová baterie vydrží nabitá až dva roky.

Několik rad

  • Nesnažte se původní akumulátor 7,2 V s kapacitou 1 Ah nahradit jiným, rovněž nabíječ používejte jen původní, jinak hrozí poškození baterie i nebezpečí vzniku požáru.
  • Nabíjení by nemělo probíhat ve venkovních či jiných nevhodných prostorech a kde teplota nepřekročí 40 °C a neklesne pod 0 °C.
  • Akumulátor ponechávejte v přístroji nebo v nabíječce, aby nemohlo dojít k náhodnému zkratu jeho kontaktů; rozhodně jej nenechte povalovat mezi nářadím či šrouby, kde se mohou zkratovat.
  • Protože elektrolyt je značně alkalický, může vás při poškození baterie poleptat; v takovém případě zasaženou pokožku omyjte a zneutralizujte prostředkem s nižším pH (ocet, citronová šťáva).

Více informací najdete na www.dremel.cz.

Publikováno: 13. 10. 2009, Autor: Karel Štech (text), Dremel (foto) , Profil autora: Redakce