reklama

Bez pilníku ani ránu! Jak vybrat ten pravý?

Bez pilníku se neobejdou truhláři, modeláři, zámečníci, strojaři ani manikérky. Pilníky se používají na dřevo, kov i plast, na hrubé doopracování tvaru i jemné začištění povrchu. Pilník je zkrátka velmi užitečné nářadí.

i (Zdroj: PePa)
Jak na výběr pilníku? (Zdroj: PePa)

Základní jednoduché rozdělení pilníků vypadá takto: pilníky na dřevo a kov a materiály jim svojí pevností podobné. Mezi základní pravidla patří zásada pilníky z jedné kategorie nepoužívat v té druhé. Ne že by pilník na železo neuměl opracovat dřevo, ostrý je na to dost, ale může nám do dřeva zanést kovové špony nebo jej ušpinit a zamastit.

Hrubosti a počet seků

Různé druhy hrubosti pilníků se volí podle opracovaného materiálu, požadovaného úběru a jakosti povrchu. Pro seky dílenských, jehlových a ostřicích pilníků je hrubost seku udávána počtem celých zubů na centimetr podél délky pilníku. Pro diagonální pilníky, frézované pilníky a listy PANSAR je hrubost udána počtem celých zubů na palec.

Hrubost rašplí je dána počtem zubových hrotů na cm². Nejběžnějšími hrubostmi jsou polohrubý, střední a jemný. Hlavním pravidlem je, že čím hrubší sek, tím více materiálu se odebírá. Pokud pracovní operace vyžaduje hladký povrch, měli bychom zvolit pilník s jemným sekem.

Hrubost pilníku je udána počtem celých zubů na palec
Hrubost pilníku je udána počtem celých zubů na palec (Zdroj: PePa)
Hrubost se volí podle materiálu
Hrubost se volí podle materiálu (Zdroj: PePa)

Druhy seků a vhodnost použití

Pilník plochý se používá pro pilování rovných povrchů, ostrých rohů a osazení. Pilník čtvercový se používá pro pilování drážek, pravoúhlých otvorů, vnitřních rohů a pro jemnou úpravu řezných nástrojů. Trojúhelníkový pilník se používá při odstraňování ostřin, pilování úhlů a vnitřních rohů. Půlkruhový pilník, zvaný též úsečový, se používá pro pilování konkávních a plochých povrchů a velkých otvorů, je také vhodný pro odstraňování ostřin.

Kruhový pilník slouží k pilování otvorů, velkých zaoblení a konkávních povrchů. Diagonální sek je zvlášť vhodný pro měkkou ocel, nerezovou ocel, slitiny lehkých kovů a tvrdé plasty. Pilníky se sekem typu Oberg jsou vhodné pro pilování všech rovných ploch, poskytuje velký úběr a hladký povrch většiny materiálů. Dvojitý sek se používá například pro pilování vysoce legovaných ocelí a pro hrubé ostření nářadí.

Dílenské pilníky mají různé tvary
Dílenské pilníky mají různé tvary (Zdroj: PePa)
Tvar vybíráme podle toho, co chceme pilovat
Tvar vybíráme podle toho, co chceme pilovat (Zdroj: PePa)

Pilníky mívají sekem opatřenu i jednu boční kratší stranu, takže můžeme pilovat i kratší stranou. Pokud pilujeme v rohu a nepotřebujeme stranu ubírat či poškodit, pak k ní přiložíme pilník hladkým bokem.

Jedna kratší strana pilníku bývá sekem také opatřena
i (Zdroj: PePa)
Jedna kratší strana pilníku bývá sekem také opatřena

Frézovaný sek – slouží k opracování měkkých kovů a plastů, pomocí předpnuté rukojeti lze konkávně a konvexně předpružit a díky tomu lépe přiložit k nepravidelnému tvaru materiálu.

Frézovaný sek – slouží k opracování měkkých kovů a plastů
Frézovaný sek – slouží k opracování měkkých kovů a plastů (Zdroj: PePa)
Detail frézovaného seku
Detail frézovaného seku (Zdroj: PePa)
Pomocí předpnuté rukojeti lze pilník konkávně a konvexně předpružit
Pomocí předpnuté rukojeti lze pilník konkávně a konvexně předpružit (Zdroj: PePa)
Přizpůsobí se nepravidelnému tvaru materiálu
Přizpůsobí se nepravidelnému tvaru materiálu (Zdroj: PePa)

Ergonomie

Nejvhodnější délka pilníku závisí na druhu práce, na kterou jej potřebujeme. Délka pilníku se vždy udává bez stopky, výjimku tvoří pilníky jehlové, tam celková délka zahrnuje i délku stopky. Pro vhodné držení je důležitá správná rukojeť pilníků.

U kulatých je nutné snadno provádět otáčivý pohyb při pilování, u velkého plochého určeného pro úběr zase pohodlné a pevné stabilní uchopení. Vhodné jsou proto moderní dvouplastové rukojeti (kombinace měkkého a pevnějšího materiálu). I zpocená nebo zamaštěná rukojeť pak zaručuje kvalitní úchop nářadí.

Volte také správnou rukojeť
Volte také správnou rukojeť (Zdroj: PePa)
Moderní jsou dvouplastové rukojeti
Moderní jsou dvouplastové rukojeti (Zdroj: PePa)

Dílenské pilníky

Jsou určeny pro běžné potřeby pilování a opracování materiálu v domácnostech, zámečnických dílnách, výrobě atd. Mají křížový sek. Tvar a hrubost pilníku závisí na typu práce a požadovaném výsledku. Obecně platí, že čím hrubší sek, tím větší úběr materiálu. Pro hladší povrch by se měl volit pilník s jemnějším sekem.

Dílenské pilníky jsou určeny pro běžné potřeby pilování a opracování materiálu v domácnostech, zámečnických dílnách i výrobě
i (Zdroj: PePa)
Dílenské pilníky jsou určeny pro běžné potřeby pilování a opracování materiálu v domácnostech, zámečnických dílnách i výrobě

Precizní pilníky

Jsou podobné dílenským pilníkům. Používají se pro jemné pilování a leštění, mají křížový sek. Pro jemnou práci mají sek až do zužující se špičky.

Pilníky na pily

Pro ostření pilových listů a kotoučových pil. Lze je použít i pro ostření nářadí. Jejich tvar je takový, aby k pilovému listu nebo ozubení byl co nejvíce přizpůsoben. (Pila s tvrzenými zuby se nedá ručně ostřit.)

Jehlové, escapement pilníky

Tyto pilníky používají např. rytci, zámečníci, hodináři, zlatníci, výrobci přístrojů. Mají křížový sek, v délkách 140, 160, 180, a 200 mm.

Rytecké pilníky

Mají na obou koncích plochy se sekem a střední část je bez seku. Používají se pro práci v těžko přístupných místech pro výrobu nástrojů a forem. V délkách 150 mm (tzv. rytecké slabé) a 180 mm (rytecké silné).

Rašple

Pro opracování dřeva, pro dřevomodeláře, truhláře. Hrubý sek pro rychlý úběr dřeva. Vhodný nástroj pro montážní práce nebo rychlé opracování čepů neb rozporů či začištění přeplátovaného spoje.

Zdroj informací: Ajax Bllundel

Publikováno: 9. 7. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce