reklama

Dremel – kombajn do kufříku

Při zběžné inventuře nejčastěji prováděných kutilských prací zjistíme, že do menší dílničky bychom se s jednoúčelovými stroji ani nevešli. Ještě štěstí, že se vyrábějí „kombajny“ – víceúčelové stroje, k jejichž pohonné jednotce můžeme připojit nejrůznější pracovní nástroje, jako třeba Dremel 300 Series.

Dremel – kombajn do kufříku

K dělení materiálu potřebujeme pilu nebo rozbrušovačku, pro vyhlazení řezu některou z brusek, pro dosažení dokonalého povrchu řezné linie jemný brusný kotouč, případné odstranění produktů koroze zvládne rotační drátěný kartáč vkládaný do vrtačky, na vyleštění povrchu potřebujeme rotační leštičku s plstěným lešticím kotoučem, pro vyvrtání otvoru je nezbytná elektrická ruční nebo stojanová vrtačka, k frézování drážek nebo osazení frézka.Všechny tyto stroje a nástroje by v jednoúčelovém provedení zabraly značný prostor; u moderního elektrického nářadí Dremel se i s pohonnou jednotkou a množstvím dalších pracovních nástrojů vejdou do plastového kufříku.

Jak takový „kombajn“ vypadá

V plastovém elegantním krytu doutníkového tvaru je umístěn vysokoobrátkový komutátorový elektromotor s příkonem 125 W napájený ze sítě 230 V. Nízká hmotnost a ergonomicky řešený tvar stroje umožňuje jeho „tužkové“ držení a citlivé vedení nástroje do záběru. U přístroje Dremel 300 lze otáčky volit přepínačem; otáčky naprázdno dosahují až 33 000 ot/min.

Pro jednotlivé činnosti se počet otáček dá snížit a přizpůsobit tak vlastnostem opracovávaného materiálu – například plasty a ostatní materiály, které se taví při nízkých teplotách, je nutno opracovávat při nízkých otáčkách, zatímco řezné kotouče vyžadují vysokou obvodovou rychlost.

Nastavení spínače rozsahu rychlosti

Poloha přepínače Otáčky za minutu Doporučené činnosti
1-2 10 000-14 000 Řezání a broušení plastů, práce s rotačním kartáčem
3-4 15 000-19 000 Leštění plstěným kotoučem, broušení keramiky
5-6 20 000-24 000 Broušení barevných kovů, frézování oceli
7-8 25 000-29 000 Řezání oceli, barevných kovů a dřeva, frézování dřeva
9-10 30 000-33 000 Frézování otvorů a drážek v sádrokartonu, řezání skla

Jak pracovat se soupravou Dremel

Do kleštiny (má průměry 0,8 mm, 1,6 mm, 2,4 mm a 3,2 mm) si upneme vhodný nástroj a zvolíme otáčky; přístroj pak zapneme a nástroj zlehka přikládáme k opracovávanému předmětu. Ten musí být spolehlivě upevněn ( například ve svěráku), aby jej nástroj z upnutí nevytrhnul. Na nástroj působíme jen mírným tlakem; pokles otáček může být jen nízký, jestliže se zvuk motoru příliš sníží, znamená to, že stroj přetěžujeme. Optimální otáčky pro dané nástroje i materiály stanovíme zkusmo – jestliže například při broušení či frézování kovů začne nástroj vibrovat, znamená to, že otáčky jsou příliš nízké; pokud otáčky při práci nadměrně klesají, zvolili jsme otáčky příliš vysoké nebo na nástroj tlačíme.

Při řezání a frézování je vhodné používat vhodné mazivo (olej, parafin), které sníží zahřítí nástroje a zabraňuje nalepování materiálu na jeho řezné hrany. Řezací a brusné kotouče nejsou určeny pro chlazení vodou, smirkové kotoučky a válečky je nutno chránit i před vlhkem.

Jak pracovat se soupravou Dremel
Jak pracovat se soupravou Dremel
Jak pracovat se soupravou Dremel
Jak pracovat se soupravou Dremel

Při práci držte nástroj tak, abyste nezakrývali rukou ventilační otvory – mohlo by tak dojít k přehřátí motoru. Jestliže je stroj horký, práci přerušte. Aby jej procházející vzduch účinně chladil, nesmí být větrací otvory ucpány prachem. Po několika hodinách provozu je proto nutno je vyčistit.I když je pohonná jednotka malá, má značnou sílu a v případě „zakousnutí“ nástroje v materiálu se vám může vytrhnout z ruky a způsobit zranění. Z tohoto důvodu je nutno stroj držet pevně a nástroj vést do záběru citlivě. Toto nebezpečí hrozí zejména při broušení nebo frézování v rozích předmětů a v dutinách a rovněž při dělení pružných materiálů.

Jak pracovat se soupravou Dremel
Jak pracovat se soupravou Dremel

Při řezání, broušení a frézování se z opracovávaného předmětu uvolňují drobné částečky, které odstředivou silou odletují od nástroje. Vysoké obrátky nástroje způsobují, že jejich energie je vysoká – například krátký ocelový drátek, z něhož je sestaven rotační kartáč, hladce projde běžným oblečením a zapíchne se do pokožky. Z tohoto důvodu pracujte vždycky s chrániči obličeje (aspoň s ochrannými brýlemi!), doporučuje se rovněž kožená zástěra, na ochranu proti vznikajícímu prachu je vhodné používat respirátor a při déletrvající práci i chránič sluchu.

Mladší a dokonalejší

Mladší a dokonalejší
Mladší a dokonalejší
Mladší a dokonalejší
Mladší a dokonalejší

O poznání modernější „sourozenec“ je označen DREMEL® 400 Series DIGITAL; je podobné koncepce, ale je doplněn řídicí elektronikou, která umožňuje regulaci obrátek motoru v rozmezí 5000 až 33 000 ot/min v přírůstcích 1000 ot/min, a jejich odečet na LCD displeji v zadní části stroje. Motor má příkon 140W; elektronické obvody umožňují jeho plynulý rozběh a zvětšují krouticí moment a výkon při nízkých a středních otáčkách.V příslušenství k pohonné jednotce je i ohebná hřídel umožňující jemné činnosti jako je gravírování – stroj může být zavěšen mimo pracoviště a hřídel o délce 1070 mm přenáší energii do lehké rukojeti, kam se upínají pracovní nástroje.

Mladší a dokonalejší
Mladší a dokonalejší

Kromě standardních brusných a řezacích kotoučků je zajímavý nástavec pro ostření nožů sekačky; jde o brusné tělísko z oxidu hliníku opatřené plastovým vodítkem zajišťujícím pevný a neměnný úhel nože sekačky. Dvouramenný nůž sekačky se upne do svěráku, toto vodítko se k němu přiloží a obě ostří se posunováním přípravku nabrousí. Před opětovnou montáží do sekačky je nutno nůž znovu vyvážit – jestliže středovým otvorem protáhneme tužku nebo větší hřebík, musí nůž setrvat v libovolné poloze. Jestliže se jednou částí stáčí dolů, je nutno část hmoty tohoto těžšího ramene odbrousit. Vodítko lze použít k ostření i ostatního zahradního nářadí.

Mladší a dokonalejší
Mladší a dokonalejší

Pro přesné vrtání, broušení či frézování je vhodné použít univerzální stojan, do něhož lze stroj rychle a bezpečně upnout a zvýšit tak přesnost prací. Pro řezání překližky, laminátů a podobných materiálů slouží nástavec minipily, který sestává z miniaturního kotoučku s odolným průhledným krytem zabraňujícím úrazu.

Více informací najdete na www.Dremell.cz.

Publikováno: 22. 11. 2009, Autor: Karel Štech (text), Dremel (foto), Profil autora: Redakce