reklama

Hlavní zásady při lepení kovů

Milí kutilové, v minulém článku jsme vás informovali, jak připravit ke slepení kovové předměty. Dnes pro vás máme další inspirace, jak si s lepením poradit v praxi. Nutné je lepené části (v případě větších ploch například plechy), rozdělit na části co nejméně složité a přísně dodržet technologický předpis.

Hlavní zásady při lepení kovů

Také je zapotřebí vyhnout se dvojitému lepení, které je vystavené odlupujícím silám. Na lepení se nehodí dílce s velikým a složitým zakřivením. Nejběžnější jsou jednoduše přeplátované spoje. Lepších výsledků se u již zmíněných větších ploch z hlediska pevnosti dosahuje u tenčích plechů. Spoje je třeba situovat tak, aby byly namáhány ve smyku a ne na odlupování. Lepidlo si proto vybírejte podle požadované pevnosti spojů a technologie zpracování. V potaz berte také cenu.

Lepidla vhodná k lepení kovů

Při výběru lepidla pro lepení kovů musíme vycházet z toho, že jde o materiály zcela nepropustné. Z tohoto důvodu nelze použít roztoková a disperzní lepidla. Výjimkou jsou kontaktní lepidla na bázi chloroprenového a polyuretanového kaučuku (UHU KONTAKT, UHU KONTAKT gel, UHU metall, UHU power transparent). Tato lepidla se nanesou na obě lepené plochy, nechají se zavadnout a až jsou na dotek téměř nelepivá přitlačí se k sobě mírným tlakem.

Lepidla vhodná k lepení kovů
Lepidla vhodná k lepení kovů

Pro běžné lepení kovů se používají lepidla reaktivní, hlavně epoxidová reaktivní lepidla, která se velmi dobře hodí jak pro havarijní opravy, renovační technologie, tak pro konstruování. Epoxidová lepidla se vyrábějí jako jednosložková, dvousložková či vícesložková.

V běžné praxi se používají zejména epoxidová lepidla dvousložková neplněná vhodná pro konstrukční spoje (UHU plus endfest 300, UHU plus schnellfest 5min, UHU plus sofortfest 2min.) a epoxidová lepidla plněná práškovými plnivy, vhodná zejména pro havarijní opravy a renovační technologie (UHU metall epoxy).

Lepidla plněná práškovými plnivy (kovová, minerální plniva) se vyrábějí v různých viskozitách od tekutých typů, která se používají pro lepící svařování za studena (např. oprava trhlin, lunkrů, prosaků aj.) až po tzv. epoxidovou plastelínu, která slouží pro opravy nádrží, chladičů, větších proražených otvorů aj. (UHU repair all).

V domácnosti a pro lepení a opravy malých ploch se používají epoxidová lepidla rychlá, která dosahují manipulační pevnosti po 2 až 10 minutách.

Teplotní odolnost epoxidových lepidel neplněných je od -50 °C až do +100 °C, plněných od -50 °C až do +150 °C. Při výběru epoxidového lepidla k lepení kovů je pro nás důležitý údaj o pevnosti (smyková pevnost v tahu). Pevnost lepidel pro domácí použití bývá kolem 13-15 MPa.

Další skupinou lepidel pro lepení kovů jsou dvousložková reaktivní polyuretanová lepidla. Jsou zpracovatelná i za nízkých teplot, lepené spoje jsou pevné, pružné a odolné dynamickému namáhání. Odolávají povětrnostním vlivům, vodě a průmyslovým médiím. Smyková pevnost v tahu je cca 16 MPa a teplotní odolnost do 100 °C.

Pro lepení malých slícovaných povrchů kovů se používají jednosložková reaktivní kyanoakrylátová (vteřinová) lepidla (UHU sekundenkleber).

Co nabízí výrobce

UHU plus enfest 300 kgVysokopevnostní dvousložkové epoxidové lepidlo zajišťuje pevné lepení a opravy s pevností 300 kg/cm2. Lepidlo odolává vlhkosti, olejům, rozpouštědlům, ředěným kyselinám a louhům. Má vysokou tepelnou odolnost od -20 °C do +100 °C. Po vytvrzení se dá vrtat a přetírat.

Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce

Je vhodné pro lepení kovů, dřeva, dřevotřísky, termosetů, tvrdého PVC, laminátů, keramiky, porcelánu, skla, betonu, kamene, mramoru, gumy, pěnového polystyrénu aj., a to jak jednotlivých materiálů mezi sebou, tak navzájem. Není vhodné pro lepení PP, PE, teflonu a silikonu.

UHU plus schnelfest 5 minRychleschnoucí epoxidové lepidlo zajišťuje rychlé, průzračné a pevné lepení i opravy s pevností 190 kg/cm2. Lepidlo odolává vlhkosti, olejům, rozpouštědlům, ředěným kyselinám a louhům. Má vysokou tepelnou odolnost od -20 °C do +100 °C. Po vytvrzení je krystalicky čiré.

Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce

Je vhodné pro lepení kovů, dřeva, dřevotřísky, termosetů, tvrdého PVC, laminátů, keramiky, porcelánu, skla, betonu, kamene, gumy, pěnového polystyrénu aj. Není vhodné pro lepení PP, PE, teflonu a silikonu.

UHU plus sofortfest 2 min

Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce

Rychleschnoucí a velmi rychle tuhnoucí dvousložkové epoxidové lepidlo pro extrémně rychlé, průzračné a pevné lepení a opravy s pevností 100 kg/cm2. Lepidlo odolává vlhkosti, olejům, rozpouštědlům, ředěným kyselinám a louhům. Má tepelnou odolnost od -20 °C do +80 °C. Lepidlo je po vytvrzení krystalicky čiré. Je vhodné pro velmi rychlé lepení a opravy kovů, dřeva, dřevotřísky, termosetů, tvrdého PVC, laminátů, keramiky, porcelánu, skla, betonu, kamene, gumy, pěnového polystyrénu. Není vhodné pro lepení PP, PE, teflonu a silikonu.

Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce

Slepovaný předmět očistěte. Tubu 1 otevřete a vymáčkněte část obsahu na destičku, poté přidejte potřebnou část obsahu z tuby 2. Promíchejte, naneste na předmět. Spojte s druhou slepovanou částí, kterou jste rovněž potřeli lepidlem.

UHU repair all – powerkitEpoxidová plastelína pro rychlé lepení a opravy. Je to velmi pevná dvousložková epoxidová plastelína s mimořádnou účinností a jednoduchým způsobem použití pro opravy, lepení, těsnění, modelování, montáž a plnění. UHU repair all odolává vlhkosti, vodě, olejům, alkoholu, rozpouštědlům, ředěným kyselinám a louhům.

Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce

Má vysokou tepelnou odolnost od -30 °C do +100 °C. Lze používat na vlhké podklady a pod vodou. Po vytvrzení se dá obrábět a přetírat. Je vhodná pro kovy (např. ocel, litinu, hliník), dřevo, laminát, keramiku, porcelán, beton, kámen, mramor a mnohé plasty. Není vhodná pro lepení PP, PE, teflonu a kaučuku.

UHU metallLepidlo pro lepení kovů. Mimořádně účinné, vysokopevnostní nestékavé kontaktní lepidlo, určené pro lepení hladkých povrchů kovů i jiných materiálů. Lepený spoj zůstává elastický a vyrovnává vnitřní napětí. Má vysokou odolnost vůči vodě a také teplotám od -20 °C do +125 °C, dále vůči olejům, ředěným kyselinám a louhům.

Co nabízí výrobce
Co nabízí výrobce

Je vhodné pro lepení kovů mezi sebou (ocel, hliník), i s dalšími materiály, například kůží, korkem, dřevem, gumou, sklem a mnohými plasty. Lepidlo není vhodné pro lepení pěnového polystyrénu a měkčeného PVC.

UHU KONTAKTUniverzální kontaktní lepidlo pro rychlé, pevné a čisté lepení hladkých povrchů materiálů. Má vysokou tepelnou odolnost od -20 °C do +125 °C. Lepený spoj zůstává elastický a vyrovnává vnitřní napětí.

Lepidlo je vhodné zejména pro lepení dřeva, dřevotřísky, plastů, keramiky, porcelánu, skla, kovů, kůže, filcu, korku, textilu, gumy, pěnových materiálů aj. Lepidlo není vhodné pro lepení pěnového polystyrénu a měkčeného PVC. Z další nabídky kontaktních lepidel můžeme zmínit například UHU KONTAKT gel – nestékavé kontaktní lepidlo.

Více informací získáte na www.uhu.cz.

Publikováno: 7. 12. 2009, Autor: Elena a UHU (text), UHU (foto a Kresba), Profil autora: Redakce