reklama

Vrací se česká řemesla na výsluní?

Návštěvníci podzimního veletrhu FOR ARCH byli svědky 13. ročníku Soutěže učňů stavebních oborů. Soutěž si klade za cíl povzbudit mladé učně v jejich studiu a představuje zajímavou příležitost, kde si studenti z konkurenčních škol mohou změřit síly a předat zkušenosti. V pořadí první regionální kolo nového ročníku soutěže bylo zahájeno již 26. listopadu v Ostravě. Partnerem soutěže bude i tentokrát společnost Xella CZ, výrobce pórobetonu Ytong.

Vrací se česká řemesla na výsluní?

V situaci katastrofálního nedostatku kvalitních řemeslníků na českém trhu práce pomáhají podobné akce jako Soutěž učňů navracet prestiž zednickým a dalším učňovským oborům. Zatímco celá 90. léta v České republice provázel úžasný stavební boom, výuka řemesel se podobného rozvoje nedočkala. Mimo jiné na vině stála snaha investorů snižovat cenu práce na minimum, často na úkor kvality, dovozem levné, nekvalifikované pracovní síly. Ve svém důsledku přestala být řemesla pro českoumládež přitažlivá a většina škol se každoročně musela vyrovnávat s nedostatkem uchazečů o studium.

Nový ročník plný změn

Čtrnáctý ročník soutěže přichází s několika novinkami. Vedle přejmenování na Soutěžní přehlídku řemesel „SUSO“ organizátoři vytvořili nové logo a v brzké době přibudou nové webové stránky. Po celý rok bude výkony nadějných řemeslníků sledovat patron soutěže, kterým se stal pro nastávající ročník herec Jan Antonín Duchoslav. Několik obměn se objeví i v oceňování soutěžících, v pravidlech či v organizaci. Úvodní regionální kolo 14. ročníku, které se uskutečnilo v Ostravě na stavebním veletrhu Dům a byt 2009 na výstavišti Černá louka proběhlo 26. a 27. 11. 2009. Tradičně se regionální kolo týká oborů zedník a truhlář.

Nový ročník plný změn
Nový ročník plný změn

Více se dozvíte na www.xella.cz

Publikováno: 17. 12. 2009, Autor: Xella (tisková zpráva) , Profil autora: Redakce