Chvála dobré kliky

Hodně o majiteli prozradí jeho kliky: proto bychom rozhodnutí o tom, jaké okenní či dveřní kování bude zdobit náš interiér nebo exteriér, měli vždy zvážit. Budou naše krásné kliky sloužit léta, nebo nám nabídnou jen krátkodechou jednodenní radost z na první pohled výhodné koupě?

Chvála dobré kliky

Je třeba říct hned na úvod, že kování Rostex patří k dražším. Přesto, a nebo právě proto, se vyplatí: tajemství klik s touto značkou tkví totiž ve výjimečné životnosti. Základem je kvalitní materiál, důsledná kontrola v průběhu výroby, vyspělá strojírenská technologie a promyšlený design – kliky to jsou prostě pevné a pěkné. To všechno se odráží v ceně. Zaplatíme za ně ovšem jen jednou, protože výrobky nebudeme muset měnit.

Tradice zavazuje

V moravském Vyškově vznikl podnik roku 1925 pod názvem Železářský průmysl. Nevelký provoz se zabýval výrobou drobného kovového zboží. Na počátku třicátých let zde odlévali stavební kování z mosazi a zinkoslitin, a těsně před válkou začali pracovat i s nerezavějící ocelí. Známka Rostex se stala mezi stavebníky pojmem. V padesátých letech byla výroba součástí národního podniku Sandrik, ale v roce 1969 se vyškovští vrátili k původnímu názvu. Od počátku devadesátých let je Rostex soukromou společností.

Na kvalitativní špici

Na kvalitativní špici
Na kvalitativní špici
Na kvalitativní špici
Na kvalitativní špici

Protože i nejkvalitnější dveřní či okenní kliky po špatné montáži mohou být brzo k ničemu, věnují firemní vývojáři pozornost podrobným montážním návodům u každého výrobku. Kutila potěší, že jsou rozepsány opravdu krok za krokem. A u žádného produktu z Rostexu nechybí ani vrtací šablony, které nám usnadní spoustu práce s vyměřováním.

Výhradně kování pro okna a dveře se zde vyrábí čtyřiaosmdesát let. S touto solidní tradicí se dobře snoubí současné moderní výrobní systémy s velkými nároky na pružnost a kvalitu výroby. V Rostexu vědí, jak na to: pro odlévání zinkoslitinových produktů využívají tlakové licí stroje a pro formování prakticky nezničitelných nerezových komponentů zase hydraulickou sílu. V další výrobní fázi však přichází na řadu v mnoha ohledech nenahraditelná zkušenost a citlivá ruka, a nakonec ještě řada testů a prohlídek. Výsledek je zásadní: přestože na okenní a dveřní kování působí dlouhodobě poměrně vysoké tlaky, kliky drží a spolehlivě slouží. Značka Rostex je prostě synonymem kvality.

Podrobnosti na www.rostex.cz.

Autor: Jiří Jan a Rostex (text), Rostex (foto)

Související k tématu