reklama

Lepení tvrdých plastů

Také jste si všimli, že některé věci z plastu vydrží jako nové celou věčnost, zatímco jiné se brzy poškodí, prasknou nebo se zlomí a vy pak přemýšlíte, jak je slepit? Je to dáno tím, že něco použijete několikrát do roka, zatímco jiných předmětů se dotýkáte mnohokrát za den. A nejen vy, ale také celá vaše rodina.

Lepení tvrdých plastů

Jako příklad si uveďme třeba chladničku. Počítejte, kolikrát za den všichni vezmete za madlo, abyste otevřeli její dveře. Pak se vám může stát, že se madlo v místě připevnění kolem šroubu uvolňuje a uvolňuje, až jednoho dne zaberete, ozve se rupnutí a madlo vám z větší části zůstane v ruce. A vy máte tři možnosti:

a) odstranit zbytek i šroubek a dveře otevírat tahem za jejich spodní nebo postranní částb) zajet do servisu a koupit madlo nové, v horším případě pozvat opraváře, aby je přivezl a připevnil, což se poměrně dost prodražíc) pokusit se je slepit.

Jestli zvolíte třetí možnost, musíte vědět, zda tento plast vůbec slepit lze, a pak ještě vybrat správné lepidlo, které plast slepí tak, aby vydrželo poměrně velkou zátěž, která je na madlo kladena.

Jak slepit tvrdý plast – lepidla UHU
Jak slepit tvrdý plast – lepidla UHU
Jak slepit tvrdý plast – lepidla UHU
Jak slepit tvrdý plast – lepidla UHU

O tom, jak určit, zda je konkrétní plast slepitelný, jsme vás, milí kutilové, na našich stránkách již informovali. Stejně jako o možnostech, jak k tomuto závěru dojít. Dnes se podívejme, jak lze slepit v domácích podmínkách tvrdé plasty, třeba pomocí lepidel značky UHU.

Tvrdé plasty = reaktoplasty

A teď si vyzkoušejte, co si pamatujete z hodin chemie. Pokud nahlédnete do naučného slovníku nebo do učebnice chemie, tak si připomenete, že tvrdé plasty se nazývají reaktoplasty. V domácnosti se slepitelné tvrdé plasty vyskytují v podobě již zmíněných chladničkových plastů, dále ABS (butadienstyrol) - třeba kryty (nekovové) mobilních telefonů, telefonů, krytů na baterky, spínací tlačítka, dále jako kryty vypínačů, SAN (styrol akrylnitril) - jako části kamer, PC (polycarbonát) - držáky lamp, některé hračky a karoserie modelů autíček, PS (tvrzený polystyren) - krabice na potraviny, pohárky na vejce, tvrzený PVC - tvrzené vodovodní trubky, UF - na úchyty pánví a hrnců. Ucelený souhrn materiálů a vhodných lepidel naleznete v tabulce zde.

Tvrdé plasty = reaktoplasty
Tvrdé plasty = reaktoplasty
Tvrdé plasty = reaktoplasty
Tvrdé plasty = reaktoplasty

Jak na lepení

Existují dvě cesty, jak tvrzené plasty slepit. Pro lepení fenoplastů jsou vhodná reaktivní lepidla. Pro lepení malých ploch se používají speciální lepidla, jako je například UHU Strong & Safe.

Jak na lepení
Jak na lepení

Pro lepení větších ploch a tam, kde je třeba překlenout větší spáru ve spoji, jsou vhodná epoxidová dvousložková lepidla jak plněná, tak neplněná, např. UHU plus série, dále dvousložková polyuretanová lepidla, speciální rozpouštědlová lepidla UHU allplast a nakonec lepidla na bázi PMMA (polymetylmetakrylát) jako je třeba UHU plus multifest.

Jak na lepení
Jak na lepení
Jak na lepení
Jak na lepení

V prvním případě (reaktivní lepidla) jde o tzv. svařování za studena. Lepidlo nanesete na jednu stranu slepovaného předmětu, spojíte ji s druhou částí a v tomto kontaktu se ponechá lepidlo reagovat: počkáte, až obě plochy rozleptá a spojí je k sobě. Vznikne spoj stejně pevný, jako je původní materiál.

Právě tento způsob je skvělý například k lepení vodovodních trubek. Podmínkou ovšem je, aby takto lepený spoj měl dostatečnou plochu, nehodí se například k lepení krytu mobilu, kde je jeho stěna tenká jako vlásek. Nevýhodou je, že rozleptání materiálu způsobí, že plast zmatní a „jizva“ v ploše pak je na první pohled patrná.

Lepidla dvousložková

Ve druhém případě jde o dvousložková lepidla, která nedělají výše zmíněné sváry, ale vytvoří mezi oběma díly tzv. přemostění. Pokud je použité lepidlo transparentní, je spojení téměř neviditelné.

Lepidla dvousložková
Lepidla dvousložková
Lepidla dvousložková
Lepidla dvousložková

Je to jednoduché. Lepené části musí být čisté, suché a odmaštěné. Odstraňte uzávěr dvoustříkačky, vytlačte obsah obou lahviček (dva stejné proužky) a řádně promíchejte.

Lepidla dvousložková
Lepidla dvousložková

Zpracovatelnost lepidla jsou dvě hodiny při pokojové teplotě. Lepidlo naneste jednostranně (u drsných a porézních materiálů oboustranně), oba povrchy přitlačte k sobě a zafixujte svorkami nebo pásky. Konce tubiček řádně očistěte a uzavřete. Čas vytvrzování a konečná funkční pevnost závisí na teplotě (viz tabulka). Minimální pracovní teplota je 15 °C.

Dobrá rada

Jestli chcete, aby se vám práce skutečně podařila, pokuste se na poškozeném předmětu zjistit z čeho je vyroben (bývá to uvedeno na obalu i na produktu samotném). Rovněž čtěte pozorně návody na použití lepidla a dodržujte výrobcem uvedený postup a dobu schnutí, abyste s výsledkem byli skutečně spokojeni.

Více formací získáte na www.ztrade.cz, www.uhu.cz.

Publikováno: 15. 3. 2010, Autor: Elena a UHU (text a foto) , Profil autora: Redakce