reklama

Svěrka a svěrák od firmy Dremel

V reklamních prospektech a dnes i za výlohami specializovaných prodejen lze vidět zajímavá futuristicky vyhlížející zařízení: svěrák, jehož čelisti předmět uchopí pevně a přitom ohleduplně (čelisti jsou z plastu). Celá sestava od firmy Dremel se přitom dá naklánět a umožní opracovávání libovolných předmětů ze všech možných úhlů.

Svěrka a svěrák od firmy Dremel

Svěrák a jeho historie

Svěrák a jeho historie
Svěrák a jeho historie
Svěrák a jeho historie
Svěrák a jeho historie

Od dob, kdy se řemeslná výroba začala stěhovat do dílen (a kdy se dřevozpracující výroba začala dělit na tesařství a truhlářství, popřípadě i na bednářství, kolářství a řezbářství), bylo nutno vyřešit upínání obráběného materiálu tak, aby se silou nástroje - pily, dláta, hoblíku - z úchytu nevytrhl.

Prvními svěráky byly rozštěpy polen či celých kulatin, do nichž se obráběné předměty vkládaly a upevňovaly ovázáním volného konce kulatiny. Jako svěráky sloužily rovněž kmeny stromů s ponechanými větvičkami, k nimž byly obráběné předměty upevňovány přivázáním; perspektivnější se ukázaly kónické kolíky například z bukového dřeva, zatlučené do předvrtaných otvorů v dřevěném podkladu, které obráběný předmět stahovaly. Než se v pozdním středověku v dílnách objevily závity, používaly se pro upínání předmětů vačky: dřevěné a později kovové excentry stahovaly obráběný předmět mimořádně pevně. Pro jemné opracovávání drobných předmětů se také používaly nerovnoramenné páky, jejichž kratší část tiskla obráběný předmět k podkladu, delší část se vhodným předmětem zajistila (některé varianty byly obdobou lyžařského vázání běžeckých lyží včetně ozubených hřebínků.)

Mnohem dokonalejší svěráky se objevily až po zvládnutí výroby závitů. Princip byl převzat téměř beze změn z antických lisů na víno (staří Řekové používali vřetenové lisy na víno již v 2. století před naším letopočtem). Znalost závitů u svěráků řemeslnických dílen usnadnilo práci: dřevěné a pak i kovové tyče opatřené závity umožňovaly obráběné předměty dokonale na pracovní plochu upevnit a bez poškození je po opracování sejmout.

Tradiční svěráky

Tradiční svěráky
Tradiční svěráky
Tradiční svěráky
Tradiční svěráky

Obvyklé dílenské svěráky mají konstrukci z litiny, čelisti a vřeteno z houževnaté oceli kalené na 52-54 HRC (stupně tvrdosti podle Rockwella), nejmenší „modelářské“ typy jsou odlity z hliníkových slitin. V dílnách se rovněž setkáváme s plochými svěráky strojními určenými k montáži na lože stojanové či stolní vrtačky. V kovářských dílnách a u svářečů se používají svěráky kovářské vykované z oceli, které snášejí i hrubší zacházení. Vedle klasických svěráků ovšem ty moderní od firmy Dremel působí jako něco z budoucího století.

Nový univerzální svěrák

Nový univerzální svěrák
Nový univerzální svěrák
Nový univerzální svěrák
Nový univerzální svěrák

Svěrák 3v1 Dremel Multi-Vise (neboli tři v jednom - sestava obsahuje stacionární svěrák, samostatnou svěrku a stojan na nářadí) se od dosavadních svěráků liší nejen barevností, ale zejména jinými a dokonalejšími materiály i celkově odlišnou koncepcí.

Svěrák se na pracovní stůl upevňuje jedním masivním centrálním šroubem; lze ho připevnit k desce až do tloušťky 6,3 cm. Střední část obsahující kloubový úchyt umožňuje otáčení svěráku o 360° a náklon o 50° a rovněž aretaci v kterékoli z těchto poloh. Tato variabilita zajišťuje snadný přístup k opracovávanému předmětu z jakéhokoli úhlu.

Nosná tyč, po níž lze posouvat čelisti svěráku, je vyrobena ze speciálně tvrzeného materiálu (výrobce blíž tento materiál nespecifikuje), který se přes svou flexibilitu neotáčí ani neohýbá a zaručuje pevné a stabilní upnutí výrobku. Rýhovaný povrch čelistí svěráku Dremel Multi-Vise pevně udrží i předměty nepravidelného a kulatého tvaru. Maximální rozteč čelistí je 190 mm, takže svěrák 3v1 Dremel Multi-Vise může sevřít i značně rozměrné výrobky. Pro okamžité uvolnění čelistí je v tělese svěráku integrováno tlačítko, jehož stisknutím lze docílit rychlé uvolnění čelistí a následné vyjmutí upevněného předmětu. Odnímatelné čelisti svěráku Multi-Vise se dají používat odděleně jako samostatná svěrka.

Svěrky Dremel

Svěrky Dremel
Svěrky Dremel
Svěrky Dremel
Svěrky Dremel

Na rozdíl od klasických kovových svěrek a ztužidel používaných zejména truhláři vyhlížejí svorky Dremel také jako z budoucnosti. Jejich konstrukce využívá v nejvyšší míře plasty – rukojeť je pokryta vrstvou odolné plastické hmoty, čelisti jsou obloženy silnou vrstvou měkkého plastu připomínajícího pryž. Přes zdánlivou křehkost se jejich přítlačná síla značná. Rychloupínací svěrka (typ DR 2505) má rozpětí 110 mm a je vybavena aretačním tlačítkem, jímž lze tlak čelistí okamžitě uvolnit.Typ svěrky, která je vhodná zejména pro modeláře, je „ráčnová“ svěrka typu 2515 s rozpětím 30 mm a regulovatelným přítlakem a systémem snadného uvolňování.

Více se dozvíte na www.dremel.cz.

Publikováno: 4. 4. 2010, Autor: Karel Štech (text), Dremel (foto), Profil autora: Redakce