reklama

Plot můžete prostě zavrtat

Stavět plot svépomocí je práce jako za trest, především pokud jde o kopání jam k upevnění sloupků. S úzkou lopatou se moc hluboko nedostanete a prostor budoucího hrazení vypadá jako po bitvě. Ještě hůř je, pokud opravujete sloupky stávajícího plotu vyvrácené sněhem, vichřicí nebo zlodějem – to už mohou být škody v již vzrostlé výsadbě značné. Ale nemusí být, pokud použijete zemní vruty od firmy Pilecký.

Plot můžete prostě zavrtat

Aby sloupek držel, musí být buď zasazen hluboko v podkladu, nebo usazen opravdu pevně – v našich končinách nejčastěji zalit betonem. I to se při použití zemních vrutů stává zbytečné a tak odpadá nákup a pak tahání materiálu do někdy ne nejlépe přístupných míst, míchání betonu i samotné zalévání sloupku, což všechno vyžaduje čas a někdy i pevné nervy.

Jako vrtákem

Proti tradiční stavbě sloupků lze postavit použití zemních vrutů, které se do půdy jen „našroubují“. Pilecký je prostě specialista na ploty a tak bylo jen otázkou času, kdy s něčím chytrým a zároveň jednoduchým i v této oblasti přijde.

Jako vrtákem
Jako vrtákem
Jako vrtákem
Jako vrtákem

V závislosti na druhu plotu existují také různé typy plotových sloupů. U pletivových plotů si lze vybrat kovové trubky o průměru 38 nebo 48 mm. Průmyslové oplocení (dnes se často používá také k oplocení soukromých pozemků) má kulaté nebo hranaté kovové plotové sloupky. Protože představa kopání základů pro ně potěší málokoho, je rada jasná: zkuste sloupky zavrtat!

Jasné výhody

Cenově je oplocení se zemními vruty srovnatelné s klasickým plotem. Zavrtání zvládne každý. Zemní vruty mají mnoho atestů, takže při správném postupu zaručují statickou bezpečnost. Stačí si místo kde má sloupek stát přesně vyměřit, a to je vlastně z celé operace nejzdlouhavější.

Jasné výhody
Jasné výhody
Jasné výhody
Jasné výhody

Ostatní jde už snadno: při zavrtávání zemních vrutů Krinner je pro naprosto polohově přesnou a kolmou instalaci vrutu zapotřebí místo předvrtat korunkovým vrtákem o průměru 25 – 30 mm. Zajistíme tím, že žádný kámen neomezí požadovanou polohu vrutu a tedy i budoucího sloupku.

Několik triků

Nejlépe se na zemní vruty montují klasické kulaté sloupky.

V případě velmi suché země (sype se) stačí do vrtu nalít trochu vody.

Větru, dešti sice neporučíme, ale můžeme se na ně vykašlat: zemní vruty lze totiž zavrtávat i v dešti nebo mrazu.

Protože sloupky můžeme okamžitě zatížit, plot do sto metrů není vyloučené kompletně postavit za den.

Pozor: zemní vruty lze (přesto, že drží jako čert) z právního hlediska považovat za dočasnou stavbu, což má význam zejména tam, kde i na stavbu obyčejného plotu vyžadují ouřadové stavební povolení. A navíc – když sloup vytáhnete, můžete na daném místě okamžitě vysít třeba ředkvičky…

Jak to funguje

Zemní vruty jsou buď ocelové s povrchovou úpravou na vysokou životnost a pro opakované použití, nebo plastové s velmi příznivou cenou. Pro oplocení do 160 cm stačí vruty 60 x 550 mm (zde využijte aktuálně příznivou cenu!). Na vyšší plot používáme vrut 66 x 550 nebo 66 x 650 mm, k vratům a brankám 66 x 700 mm se třemi upevňovacími šrouby.

Jak to funguje
Jak to funguje

Na umístění vrutu použijeme zavrtávací tyč, případně ruční kříž. Pak vložíme sloupek, trojúhelníkovou vodováhou ho řádně srovnáme a kolem nasypeme kamenný granulát. Na žhavou novinku, plastového vrutu, si koupíme nebo půjčíme zavrtávací hlavici. Že je tento způsob stavby milosrdný i k životnímu prostředí je jasné.

A kdyby to tam, kde chceme, prostě nešlo, protože by se nám postavila do cesty třeba skála, prostě vrut vytočíme a umístíme jinam a líp. Snadno též plot posuneme, případně ho zrušíme, vše tak říkajíc beze ztrát, protože zemní vrut lze opětovně použít.

Více na www.pilecky.cz.

Publikováno: 16. 7. 2010, Autor: Jiří Jan a Pilecký, s.r.o (text), Jiří Jan a Pilecký, s.r.o (foto) , Profil autora: Redakce