reklama

Stroje pro údržbu trávníku: od vertikutátoru, přes sekačku, až po vyžínač

Stroje pro údržbu trávníku nejsou zastoupeny pouze sekačkami a vertikutátory, ale i dalšími, důmyslně zkonstruovanými zařízeními, která dokážou zatočit například s přerostlou trávou, stařinou nebo si poradí s velkými plochami. Pro některé z nich nejsou problémem ani drobné náletové dřeviny do průměru 2 centimetrů. Pojďte si přečíst několik řádků, které vám všechny tyto stroje přiblíží.

i (Zdroj: Depositphotos)
Stroje pro údržbu trávníku: od vertikutátoru po vyžínač (Zdroj: Depositphotos)

Stačí jen vertikutátor a sekačka na trávu?

Odpověď je jednoduchá. Nestačí. Mít jen vertikutátor a sekačku na trávu není dostatečná výbava pro zajištění krásného a zdravého trávníku. Strojů pro údržbu trávníku existuje poměrně velké množství. Rozdílů najdeme na první pohled mnoho, avšak měli bychom se vyhnout především velmi laciným strojům, které nejsou sázkou na jistotu. Místo toho bývají docela časté návštěvy servisu a problematická dodávka náhradních dílů, což znamená, že i poměrně nový stroj, který se porouchá, může být třeba celou sezonu odstavený někde v kůlně kvůli čekání na potřebný náhradní díl. Proto je vhodné investovat více financí a pořídit robustnější stroj s vynikající, snazší a příjemnější obsluhou, dostupnými díly i v budoucnu, a hlavně odvádějící perfektní práci po všech stránkách.

Vertikutátor a provzdušňovač

Jedná se o stroje pro typicky jarní nebo podzimní práce, kdy potřebujeme probudit trávník k životu nebo jej naopak připravit na zimní spánek. Podstatou vertikutace a provzdušňování je pronikání ocelových čepelí nebo pružinových hrabic do trávníku, odstranění velkého množství travní plsti a narušení škraloupu mezi stébly. Výsledkem je čistý a krásně rostoucí trávník. Nejlevnější kombinované stroje mají dvě výměnné hřídele, některé dražší benzinové varianty pak jeden kombinovaný pracovní válec. Verze se spalovacím motorem je využitelná na větších zatravněných pozemcích, kde potřebujeme trávník pravidelně čistit.

Provzdušňovač trávníku
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Kombinovaný čistič trávníku s benzinovým motorem

Rotační sekačka

Je to nejdostupnější a nejoblíbenější stroj pro pravidelné sečení trávníků. Pracovním nástrojem je kalená a broušená sekací čepel, urážející travní stébla vysokou rychlostí. Pokud je zapotřebí trávu sbírat, na sekačku je připojen záchytný koš s indikátorem naplnění. Levné elektrické sekačky jsou tiché a cenově dostupné, avšak jejich pracovní plocha je omezena délkou přívodní šňůry. Benzinovým motorem poháněné modely prošly za poslení léta obrovským vývojem a kromě pojezdu, který může být i s proměnnou rychlostí, nezávisle na otáčkách motoru, jsou vyšperkovány neskutečným množstvím moderních prvků. Například centrální nastavení výšky sečení, boční výhoz pro sečení přerostlé trávy, velká kola pro snadnou manipulaci nebo elektrické startování. Nejdražší modifikace mívají i integrovanou klapku pro mulčování, robustní plastové šasi nebo hydrostatický pojezd, který dovoluje přesně regulovat rychlost jízdy stroje, a tím efektivně využít velký točivý moment motoru. Velký rozmach zaznamenávají i bateriové typy, které nabídnou už solidní akční rádius na jedno nabití, velmi tichý provoz nebo nezávislost na přívodu elektřiny.

Sekačka s košem
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Rotační sekačka

Zahradní traktory a ridery

Na sečení trávy používají stejnou technologii sečení jako klasické rotační sekačky, avšak s traktory a ridery je práce podstatně pohodlnější, protože při práci sedíme. Pro pohon jsou použity motory větších zdvihových objemů, zásadní pro životnost stroje je použití tlakového mazání, kde je vřazen i olejový filtr, zachytávající nečistoty v motorovém oleji. Sekací traktory a ridery mají jako základ použit svařovaný ocelový rám, vyztužený ještě dalšími prvky, které se vyrábějí kombinací vypalování na CNC laseru a ohýbání na speciálních ohraňovacích lisech.

Větší záběr sečení dovoluje těmto strojům pracovat na větších plochách, u většiny traktůrků je pak možné vysadit sběrací koš a použít tažené příslušenství, jako například vozík nebo čistič trávníku. Základem práce se strojem, který používá hydraulický pojezd, je omezení přetěžování, protože při něm dochází k silnému zahřívání oleje v převodovce a zkracování její životnosti. Zajímavé jsou speciální modely, vybavené mulčovací plošinou pro kosení neudržovaných ploch. Ty je možné zakoupit i s pohonem na všechna kola a uzávěrou zadní nápravy.

Zahradní rider
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Malý rider s hydrostatickým pojezdem

Na vysokou trávu

Českou specialitou jsou bubnové sekačky na vysokou trávu. Jejich základem je ocelový rám, na kterém se otáčí hřídel s osazeným žacím diskem. Jde o lisovaný prvek se zavěšenými otočnými noži. Bubnová sekačka trávu nedrtí, ale odhazuje vedle stroje do řádku, takže ji můžeme usušit nebo ihned použít na krmení drobných hospodářských zvířat. Tyto sekačky mají velká foukaná kola, silný motor a v některých provedeních i více rychlostí pojezdu. Základem podobně koncipované stroje - mulčovače mají místo disku žací komoru se speciálním nožem, který opakovaně seká do porostu, čímž je nadrcen tak, že se na ploše postupně rozloží. Mulčování je vhodné všude tam, kde nevyužijeme trávu jinak, avšak jednou za čas potřebujeme posekat. Obrovskou výhodou bubnových sekaček a mulčovačů je fakt, že zvládnou sekat i velice vysokou trávu s výškou přes jeden metr.

Bubnová sekačka
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Bubnová sekačka trávu úhledně nařádkuje

Na dokončovací práce

Přesně pro tento účel jsou určeny strunové sekačky a křovinořezy. Struna se používá na dosekávání kolem obrubníků a jiných překážek, křovinořez se žacím listem nebo pilovým kotoučem se používá na vysekávání nedostupných míst. Kromě klasických dvoutaktních motorů jsou k dispozici také ekologické čtyřtakty s odděleným mazáním, a to i ve verzi pro profi nasazení.

Křovinořez
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Křovinořez nebo vyžínač využijeme na dočišťovací sečení

Jaká je správná péče o trávník po zimě?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 3. 2020, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaromír Malich