reklama

Vliv změny času na lidský organismus

Změna času přichází každý rok ve stejnou dobu. Mění se s příchodem jara a podzimu. Naše tělo se tak musí srovnat nejen s radikální změnou počasí, ale i se změnou zajetého denního rytmu. Což řada lidí nese velmi špatně. Ptali jste se, k čemu je změna času vlastně dobrá a jaký má vliv na člověka? My to víme. A vše, co jsme o vlivu změny času na člověka zjistili, jsme sepsali do tohoto článku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vliv změny času na lidský organismus (Zdroj: Depositphotos)

Změna času a její vliv na člověka

Dlouholeté výzkumy ukázaly, že změna času má poměrně negativní dopad na člověka. Dost zásadně může narušit spánkový rytmus, negativně se podepisuje na těle i mysli a vyvolává stavy srovnatelné s pásmovou nemocí. Je rovněž zjištěno, že souvisí i se zvýšenou nehodovostí a podle americké studie, publikované v časopise Open Heart, může dokonce i za o 25 % zvýšený počet infarktů myokardu v daném období. Na druhou stranu však také snižuje riziko infarktů až o 21 % v úterý po změně času.

Spánkový rytmus
i (Zdroj: Depositphotos)
Změna času může narušit spánkový rytmus

Za co všechno může změna času

To však není vše, co bylo ohledně změny času zjištěno. Narušení spánkového cyklu také negativně ovlivňuje výskyt úrazů na pracovišti. Lidé jsou v tomto období v práci méně aktivní a více chybují. Mimo to lidé ve zvýšené míře trpí bolestmi hlavy. Ženy mají větší sklon k potratům. Díky rozhození biorytmu se snižuje i imunita, která nemá čas se adaptovat. U citlivějších jedincců mohou tyto změny dokonce vyvolat depresi, což vede k dalšímu vysvětlení toho, proč se v prvním týdnu po změně času odehraje nejvíce sebevražd v roce. 

Pracovní výkon
i (Zdroj: Depositphotos)
Je zjištěno, že změna času má negativní vliv na pracovní výkon

Nevýhody změny času stojí nad výhodami

V konečném výsledku je změna času spojena spíše se ztrátami, propady akcií, nemocenskými, vyššími náklady za zdravotní péči a sníženou produktivitou práce. Změny času tedy v současné době již nevedou k úsporám, ale ke zbytečným nákladům pro lidi, podniky i stát.

Autonehoda
i (Zdroj: Depositphotos)
Změna času může i za zvýšenou nehodovost

Jak co nejlépe zvládnout změnu času

  • Týden před změnou jděte každý večer spát o něco později (čas si postupně posouvejte) a ráno vstávejte zase o pár minut dříve. V průběhu týdne se tak pozvolna dopracujete k posunu o jednu hodinu.
  • Na daný víkend si pokud možno nic neplánujte.
  • Vyhněte se i cestování.
  • V neděli spěte podle svých biologických hodin, nikoliv podle nového času.
  • V prvním týdnu svému tělu dopřejte více odpočinku.
  • Ve chvílích volna si klidně dopřejte krátký spánek.
  • Čas si zorganizujte tak, abyste spali tak dlouho, jak jste zvyklí.
Cvičení
i (Zdroj: Depositphotos)
V prvním týdnu po změně času si dopřejte více odpočinku

Jak pročistit organismus pomocí bylinek?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 3. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová