reklama

Usnadněte si mytí oken díky robotickému čističi

Okna, sprchové dveře nebo prosklený vstup na terasu, to jsou místa, kde nechceme žádnou šmouhu. Jak toho dosáhnout bez námahy? Řešením jsou robotické čističe oken, které udělají spoustu práce za nás.

S robotickým čističem je čištění nejen oken snadné (Zdroj: archiv FTV Prima)

Jak čistit okna a jiné skleněné plochy

Čištění oken a jiných skleněných ploch ručně je vcelku jednoduchá záležitost. Stačí nám k tomu voda s vhodným čisticím prostředkem, do které namočíme hadřík a sklo omyjeme. Antistatickým hadříkem plochu následně osušíme a rozleštíme. Od dob našich babiček je vhodným prostředkem také octová voda, kterou okna krásně očistíme, a po přeleštění plochy hadříkem je plocha úžasně lesklá. Pískované sklo myjeme pouze čistou vodou a čistíme antistatickým hadříkem, který nepouští vlákna ani barvu, a následně sklo utřeme do sucha. Pokud bychom použili při mytí vody moc, bude pískované sklo dlouho schnout a mohou se na něm udělat nevzhledné mapy. Na pískované sklo nikdy nepoužíváme abrazivní přípravky či čističe na bázi lihu, abychom jej nepoškodili.

Příprava octové vody
Vhodným prostředkem na čištění skleněných ploch je i octová voda (Zdroj: archiv FTV Prima)

Na velké plochy použijte robota

U velkých skleněných ploch, jako jsou například sprchové dveře nebo velká okna v rodinném domě, je však údržba náročnější, a proto se vyplatí zauvažovat o pomocníkovi v podobě robotického čističe oken, který je napájen z běžné elektrické zásuvky.

puštění robotického čističe oken
Robotický čistič je ideální pro čištění velkých skleněných ploch (Zdroj: archiv FTV Prima)

Robotický čistič pouze upevníme přes přísavky na okno, ještě před jeho spuštěním skleněnou plochu nastříkáme některým z univerzálních čistících prostředků. Jediné omezení je, že nesmíme používat agresivní čistící chemii. Hlavním pracovním prvkem robotického čističe je čisticí utěrka, která je ke spodní části přístroje upevněna suchým zipem. Lze jí prát v automatické pračce na 40 °C bez použití aviváže. Čištění probíhá tak, že vibrační podložka aktivně stírá povrch před robotem a čisticí utěrka nabírá zbylé nečistoty.

detail čištěné plochy s čisticím prostředkem
Před spuštěním robota skleněnou plochu nastříkáme čisticím prostředkem (Zdroj: archiv FTV Prima)
výměna čisticí utěrky
Čisticí utěrky lze prát v automatické pračce (Zdroj: archiv FTV Prima)

Robot si poradí i s hrubší špínou, protože dokáže zastavit na jednom místě a kmitavý pohyb nechat spuštěný, čímž imituje lidskou práci. Robot si poradí i se střešním oknem, jeho sklon by měl být minimálně 30°. My si tak můžeme sednout, uvařit si lahodnou kávu a sledovat, jak přístroj koná práci za nás. 

 

Publikováno: 28. 3. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), archiv FTV Prima (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček